elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Ayrılabilir Tip Akım Trafoları |
ENS.CYS ve ENS.CCT Serisi Akım Trafoları

Akım transformatörü, bağlı oldukları devredeki akımı, belirli değerlere indirgeyerek, sekonderine bağlı olan ölçü aletlerine ölçüm için gerekli olan akımı ve izolasyonu sağlayan bir ölçü transformatörüdür. Ayrılabilir nüveli (çekirdekli) akım trafoları ise genellikle hali hazırda çalışmakta olan sistemlerde bara veya iletkenleri ayırmadan kolayca monte edilebildikleri için kullanılırlar. Panolardaki enerjiyi kesmeden, sökülmesi zor olan bara ve kablolara kolay montaj için tasarlanmışlardır. Bu içeriğimizde ENS.CYS ve ENS.CCT serisi akım trafolarının detaylarını bulabilirsiniz.A- A+
20.11.2023 tarihli yazı 4923 kez okunmuştur.
Bilindiği üzere elektrik akımı, elektriksel yük taşıyan parçacıkların bir noktadan diğerine hareketidir. Elektrik enerjisi, iletken kabloların içerisinde hareket eden elektronlar ile taşınır. Elektriğin taşınması sırasında akımın ölçülmesi büyük önem taşır ve bu aşamada devreye akım trafosu girer. Akım trafosu devreden geçen akımı ölçmek için kullanılan ölçü transformatörleridir. Yüksek akımların ölçü aletleri tarafından direkt ölçülmesi, yüksek maliyetli olmasının yanı sıra kimi zaman oldukça tehlikeli ve zordur.

Akım Transformatörü Nedir?

Akım transformatörü, bağlı oldukları devredeki akımı, belirli değerlere indirgeyerek, sekonderine bağlı olan ölçü aletlerine ölçüm için gerekli olan (Genel olarak 1A ve 5A) akımı ve izolasyonu sağlayan bir ölçü transformatörüdür.

Devreye seri olarak bağlanan akım transformatörleri, normal çalışma koşullarında primer akımı ile sekonder akımı arasında faz farkı yaklaşık sıfır olması en önemli özelliklerinden biridir.

Akım transformatörleri, özellikle orta ve yüksek gerilim devrelerinde primerindeki akımın manyetik bir kublaj ile küçültülmesiyle sekonder tarafında daha küçük bir akım elde edilir ve bu akım, makinenin sekonder tarafına bağlı olan cihazların, ölçü aletlerin yüksek gerilimden etkilenmesini önler.

 

"Akım transformatörleri bağlı olduğu devreye seri bağlanan ve sekonder devresindeki cihazları ve ölçü aletlerini yüksek gerilime karşı izole eden bir ölçü transformatör çeşididir."

 

Ayrılabilir Tip Akım Trafoları


Ayrılabilir akım trafoları genel olarak panolara daha kolay monte edilmeleri sebebiyle tercih edilir. Eğer çalışma ortamında montaj sorunları var ve ürünün çıkarılması sonrasında tekrar takılması gibi durumlar gerekiyor ise bu ürün seçilebilir. Clamp tip ayrılabilir akım trafoları, panolardaki enerjiyi kesmeden, sökülmesi zor olan bara ve kablolara kolay montaj için tasarlanmışlardır.


Ayrılabilir akım transformatörleri, sistemin bakımı veya genişletilmesi durumunda dağıtım panellerinde veya güç merkezlerinde kullanılır. Ayrılabilir nüveli (çekirdekli) akım transformatörleri genel olarak çalışmakta olan sistemlerde bara veya iletkenleri ayırmadan kolayca monte edilebildikleri için tercih edilmektedir. Açılabilir yapıları sayesinde, çok kolay monte edilebilir ve zamandan tasarruf ederek primer iletkenlerin bağlantısının kesilmesini önler.

 

 
Ayrılabilir nüveli (çekirdekli) akım trafoları genellikle hali hazırda çalışmakta olan sistemlerde bara veya iletkenleri ayırmadan kolayca monte edilebildikleri için kullanılırlar.


 

 

ENS.CCT Serisi Clamp Tip Ayrılabilir Akım Trafoları


ENS.CCT serisi akım trafoları, enerjiyi kesmeden montaj/demontaj imkanı sunarak güvenli ve kolay bir şekilde kullanım avantajı sağlar.Sürekli ölçüm yapılmayacak noktalarda anlık ölçümler için zamandan tasarruf sağlar.
► Ayrılabilir akım trafoları, montajı yapılmış elektrik baralarını sökmeye ihtiyaç duymadan montaj / demontaj avantajı sunar.
► Ayrılabilir akım trafoları, klasik akım trafolarında sekonder uçların açık bırakılmasından dolayı oluşan arızaları iç yapısından dolayı engeller.
► Sistem enerji halindeyken montaj imkanı sunar.
► Farklı bara ve kablo boyutlarına uygun çeşitliliğe sahiptir.
► Farklısekonder çıkış seçeneklerine sahiptir.
► İş kazalarını önler.

Uygulama Alanları

► Enerjinin kesilmesinin mümkün olmadığı tesisler
► Hafif ve kompakt yapısı sayesinde dar ve küçük pano uygulamaları
► Mobil ölçüm yapan ekiplerENS.CCT Serisi Clamp Tip Ayrılabilir Akım Trafoları
broşürünü incelemek için tıklayın. 

Akım Transformatörü Seçimi

İster kompanzasyon isterse ölçüm amaçlı olsun, yeni bir sistem tasarlanırken akım trafosu seçimi dikkat edilmesi gereken konuların başında gelir. Çok fazla önem verilmese de akım trafoları işletmeler için çok önemlidir. Yanlış ürün seçimi, ölçümlerin yanlış olmasına ve tüm sistemin bu durumdan etkilenmesine neden olabilir.

Akım trafoları incelendiğinde temel yapılarında primer sargı, sekonder sargı, manyetik nüve ve yalıtım malzemesi olduğu göze çarpar. Bu içerik bazı türlerde daha farklı olabilir. Ek aparatların eklenmesi ve bu yol ile farklı türlerin ortaya çıkması da mümkündür. Burada dikkat edilmesi gereken temel nokta akım trafosu seçimidir.

 

►İlginizi Çekebilir: MPR-47SE Ethernet Haberleşmeli Şebeke AnalizörleriEntes CYS Serisi Ayrılabilir Tip Akım Trafoları Genel Özellikleri

ENTES.CYS Serisi Ayrılabilir Akım TrafosuENS.CYS Serisi Ayrılabilir Tip Akım Trafoları broşürünü incelemek için tıklayın.


 

Akım Trafosu Seçimi İçin Bu Noktalara Dikkat


Akım trafosu seçimi esnasında dikkat edilmesi gereken temel nokta ürünün türüdür. Örnek verecek olursak O.G uyumlu akım trafoları genel olarak orta gerilim değerlerinde kullanılır. Aynı zamanda bu ürünler reaktif güç kontrol röleleri ile beraber kullanılır. Diğer bir ürün ise alçak gerilim akım trafolarıdır. Bahsi geçen ürünler ise devreye seri bağlanır. Bu iki tür sunduğu avantajlar sebebiyle birçok işletme tarafından tercih edilmektedir.

Diğer bir ürün türü ise ayrılabilir akım trafoları olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrılabilir akım trafoları genel olarak kolay monte edilmeleri sebebiyle tercih edilir. Eğer çalışma ortamında montaj sorunları var ve ürünün çıkarılması sonrasında tekrar takılması gibi durumlar gerekiyor ise bu ürün türü seçilebilir.

Panolardaki enerjiyi kesmeden montaj yapılmak istendiği durumlarda ise clamp tip ayrılabilir akım trafoları tercih edilebilir.
 

Ayrılabilir nüveli (çekirdekli) akım trafoları genellikle hali hazırda çalışmakta olan sistemlerde bara veya iletkenleri ayırmadan kolayca monte edilebildikleri için kullanılırlar.
 


 

Doğru Akım Trafosu Seçimi Yapılmalıdır


Akım trafosu seçimi yapılırken her ürünün sunduğu ek avantaj detaylı olarak incelenmelidir. Tüm ürünler genel olarak aynı prensiple çalışır. Fakat bazıları orta gerilim için uygundur. Bazıları ise alçak gerilim için yüksek doğruluk sunar.

Bu nedenle, ürün seçiminde türüne ve ürünlerin sundukları avantajlara önem vermek gerekir. Diğer bir önemli nokta ise tabi ki ürün kalitesidir. Kaliteli ürünler uzun kullanım ömrü sunacaktır. 
Kaynak:


Aktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar