elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Akkor Flamanlı
(Enkandesan) Lambalar |
4.Bölüm

Yazımızın 4.bölümünde akkor flamanlı lambaların avantajları, dezavantajlarından ve verimliliğinden bahsedeceğiz.A- A+
06.03.2011 tarihli yazı 22457 kez okunmuştur.

Akkor Flamanlı Lambaların Avantajları

 
Renksel geriverimleri yüksektir.
Dimmer devreleri ile aydınlatma seviyesi kolaylık ayarlanabilir.
Lambanın sık açılıp kapanmasının, lamba ömrüne bir etkisi yoktur. Bu sebeple sık açma-kapama yapılan, genellikle gün ışığının girmediği banyo, tuvalet, depo gibi yerlerde uygun bir çözümdür.
Balast gibi yardımcı elemanlara ihtiyaç yoktur.
Ucuzdur.
Işık tayfları düzgün ve süreklidir.

 

Akkor Flamanlı Lambaların Dezavantajları

 
Ömürleri düşüktür (ortalama 1000-2000saat).
Işık verimleri düşüktür (8-22 lm/W).
Çalışırken çok yüksek ısı yayarlar. Tükettikleri gücün yaklaşık %90'ı ısı olarak harcanır.
Şebekedeki gerilim dalgalanmalarından çok fazla olumsuz etkilenirler ve ömürleri düşer.
 

 

Işık Verimliliği


Elektrik ışığının verimliliği iki kriter ile belirlenir; elektromanyetik ışınımın görülebilirliği ve uygulanan gerilimin, görünen ışığa dönüşme oranı. Bir ampul tarafından tüketilen enerjinin % 90'ı ısı olarak harcanır.

Işık kaynağının ışık verimi, kaynaktan yayılan ışığın, lambaya uygulanan güce oranı ile belirlenir. Görünen ışığın yaydığı ışık akısı lümen (lm) ile ölçülür ve ışık akısının, insan gözüne etkiyen kısmını ifade eder. İnsan gözü, ışıyan akının 380-780 nm dalga boyu değerleri arasındaki kısmını algılayabilir. İnsan gözünün en etkin olarak algılayabildiği ışık verimi, 555 nm dalga boyunda yayımlanan yeşil renkten elde edilen 683 lm/W değeridir. Beyaz ışık için, maksimum ışık verimi yaklaşık 240 lm/W'tır, Ancak bu kesin bir değer değildir, çünkü insan gözü farklı renklerin karışımını 'beyaz ışık' olarak algılar.

 

Sonuç:


Günümüzde ampuller uzun bir yol kat etti ve bilim insanları güç tasarrufu sağlayan, verimli ve çevre dostu ampuller sunmak için çalışıyorlar. CFL (kompakt floresan lambalar) ve LED lambalar akkor ampullerin yerini alıyor. Biraz daha pahalı olmalarına rağmen güç tasarrufu sağlamakla birlikte çevre dostular. Akkor ampuller kabaca ışık yayan ısıtıcılar şeklinde kategorize edilebilirler. Tipik akkor ampuller toplam enerjinin sadece % 3-5'ini ışık olarak yayar. Kalan enerji ısı olarak israf edilmektedir. Diğer tarafta CFL % 75 daha az enerji kullanır ve 10 kat daha uzun süre kullanılır. Kullanışlı, uzun ömürlü ve verimli olması CFL'i popüler kılar.

LED de çok fazla kişi tarafından kullanılır ve CFL'den daha verimlidir. Bir akkor ampul tarafından sunulan 12 civarında lümen ile karşılaştırıldığında Standart LED, watt başına 35 lümen yayar. LED ampuller gelişimini sürdürmektedir. Öyle ki watt başına ileride 131 lümen yayacaklardır. LED'ler, birçok yerde kullanılmaktadır. Kamyon ve otomobiller, saat kadranları, dijital saatler, trafik işaretleri, yapı aydınlatmaları LED'in kullanıldığı alanlardır. Uzun ömür ve dayanıklılık LED'i son derece popüler yaptı ve LED'ler evler için ideal bir aydınlatma haline geldi.

Basit ampullerden LED'lere uzanan bu yolda akkor lambalar uzunca bir yol kat etti. Ancak görünen o ki Edison'un insanlığa hediyesi, ömrünü doldurmak üzere. Bize düşen ise, insanlığın yararı için yeni teknolojilerin peşine düşmek ve elektriğin gelişimine katkıda bulunan bilim adamlarını saygıyla yad etmek.

 

1.BÖLÜM için

2.BÖLÜM için

3.BÖLÜM için


 


Aktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar