elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Akıllı Ev Sistemleri Nedir? Enerji Verimliliğine Katkıları Nelerdir? Akıllı Ev Uygulamaları ve Çözümleri

Yakın geçmişe kadar bilim kurgu filmlerinde karşımıza çıkan akıllı ev sistemleri, artık günümüzde artan oranda günlük yaşantımızda karşımıza çıkmaktadır ve nerdeyse her kullanıcı rahatlıkla ulaşılabilir duruma gelmektedirler. Artık birçok ev ilanında da gördüğümüz akıllı ev kavramı, mimari uygulamaların ve teknolojinin bütünselliği ile neredeyse standart haline gelmeye başladı. Peki akıllı ev nedir, akıllı ev sistemleri nasıl olur, uygulamalar ve gereksinimler nelerdir? Detaylar yazımızın devamında…A- A+
07.04.2023 tarihli yazı 6355 kez okunmuştur.
Akıllı ev kavramını duyduğumuzda günümüz teknolojisinin katkılarıyla oluşturulmuş evleri düşünebiliriz ancak akıllı evlerin geçmişi 1960’lı yıllara dayanmaktadır. ECHO IV adındaki akıllı cihaz, alışveriş listelerini hesaplıyor, evin sıcaklığını kontrol ediyordu. 1990’lı yıllara gelindiğindeyse hayat uyarısı denen geronteknoloji geliştirildi ve yaşlı kişilerin hayatı kolaylaştırıldı. 1998-2000 yılları arasında akıllı ev teknolojilerinin popülaritesi arttı ve günümüzdeki halini almaya başladı. Bugünden geleceğe baktığımızda ise akıllı ev sistemlerinin yakın gelecekte daha da kapsayıcı bir sistem olacağını ve insan yaşamına faydalarını tahmin edebiliyoruz. O halde akıllı ev sistemlerini daha yakından tanıyalım. Akıllı ev sistemleri denildiğinde aklımıza gelmesi gereken ilk şey ev otomasyonudur. Akıllı ev sistemlerinin diğer önemli parçaları ise aydınlatma, güvenlik, ısı ve enerjidir. Bu konularda mevcut olan sistemlere detaylı bir şekilde bakacak olursak, akıllı ev kavramının aslında ne ifade ettiğini de daha detaylı görebiliriz.

 

Akıllı Ev Nedir? Bileşenleri Nelerdir?


Akıllı ev, kullanım alanlarına yerleştirilen akıllı sensörler, akıllı kameralar, ısıtma&soğutma sistemleri, hoparlörler, aydınlatma vb. diğer teknolojik cihazların birbirleriyle uyumlu şekilde kullanıldığı sistemlerin kurulduğu evlerdir. Akıllı ev sistemleri; genellikle akıllı telefonları merkezine alan, sesli asistanlarında kullanılabildiği merkezi yönetim imkanı sunar. Sıradan bir evi akıllı hale getirmek için sahip olmanız gerekenler; akıllı telefon ve Wi-Fi destekli internet ağıdır. Elinizdeki akıllı telefon, tablet veya bilgisayar ile internete bağlı olan akıllı sistemlerinizi bir yazılım aracılığıyla yönetebilir, cihazlarınıza bağlanarak evde veya evden çok uzakta iken sistemi takip edebilir ve yönetebilirsiniz. Böylelikle, akıllı ev sistemleri ile hayatımız daha güvenli, konforlu ve tasarruflu hale gelmektedir.

 

Küresel akıllı ev piyasası, 2023 yılında 138 milyar dolar değerinde olacak, ürün, yazılım ve hizmetler arasında yıllık %13.6'lık bir artış olacak.


 

Akıllı Ev Sistemleri Nasıl Çalışır?


Akıllı ev sistemleri, Wi-Fi, Bluetooth, ZigBee ve diğerleri gibi farklı iletişim platformları aracılığıyla internete bağlı bir cihaz ağı üzerinden çalışır. Elektronik arayüzler aracılığıyla cihazlar Alexa veya Google Assistant gibi bir sesli asistan veya bir uygulama üzerinden uzaktan yönetilebilir. Bu IoT cihazlarının çoğu, hareket, sıcaklık ve ışıktaki değişiklikleri izleyen sensörlere sahiptir ve böylece kullanıcı cihazın çevresi hakkında bilgi alabilir. Cihazda fiziksel değişiklikler yapmak için kullanıcı, ışık anahtarları, motorlu valfler veya cihazların uzaktan kontrol edilmesini sağlayan motorlar gibi fiziksel mekanizmaları tetikler.

Ev otomasyonu üç düzeyde çalışır:

İzleme: Kullanıcıların cihazlarında bir uygulama aracılığıyla evini uzaktan kontrol edebileceği anlamına gelir. Örneğin, bir kullanıcı akıllı bir güvenlik kamerasından evini görüntüleyebilir.
► Kontrol: Kullanıcının bir yaşam alanını daha fazla görmek için bir güvenlik kamerasının yönetimi gibi tüm otomasyon cihazları online yönetebileceği anlamına gelir.
► Otomasyon: Yazılımsal olarak birbirini tetikleyecek faaliyetleri ile yönetilebilirliği arttırmayı amaçlamaktadır.

 
McKinsey Global Institute, Internet of Things (IoT) için muazzam bir değer artışı öngörüyor ve 2025 yılına kadar yılda 11,1 trilyon dolarlık bir değere ulaşacağını tahmin ediyor. Tamamen bağlantılı bir ev ortamı sunan akıllı evler, sakinlerine benzersiz bir kontrol ve konfor seviyesi sağlayarak bu artışın önemli bir kısmını oluşturacak.


 

Akıllı Evlerin Enerji Verimliliği’ne Katkısı


Günümüzde artan nüfus ve elektriksel sistemlerin kullanımının yaygınlaşması ile birlikte enerji kaynaklarının giderek azalması dünyayı tehdit eden başlıca problemlerdendir. Hem gelecek nesillere kullanabilecekleri daha fazla enerji bırakmak hem de kullandığımız enerji kaynaklarına ödediğimiz paradan tasarruf etmek hepimizin öncelikli görevlerindendir. Akıllı evler bu konuda elimizdeki önemli kozlardandır ve enerji sarfiyatını minimuma indirgemeye odaklanmamıza katkı sunmaktadır. Bu noktada akıllı evlerdeki otomasyon sistemleri öne çıkmaktadır ve enerji konusunda sistemlerimizi en yüksek verime ulaştırmasına katkı sunmaktadır.

 
Binalar toplam enerji tüketiminin %40'ını, toplam CO2 salınımının %20'sini oluşturduğundan binalarda enerji tüketimini azaltmak ve enerjinin daha verimli kullanılmasını sağlamak iklim değişikliği ile mücadele etmek ve çevresel etkileri en aza indirgeyebilmek için en önemli faktörlerdendir.


Klasik bir evde en çok israf olan enerji çeşitlerine bakalım;

► Lüzumsuzsa söndür olgusundan alışık olduğumuz aydınlatmaların açık bırakılması,
► Evdeki az kullanılan bölgelerin ısıtılması,
► Kısa süreler için hızlı ısıtma ve soğutma sağlamak için, yüksek seviyelerde çalıştırılan ısıtma ve soğutma sistemleri
► Açık bırakılan elektronik cihazlar,
► En büyük enerji kaynağımız olan güneşten yeterince faydalanamamak.


Akıllı evler bu alanlarda evi optimize etmeye çalışır. Özellikle akıllı cihazların tasarruf modu özelliğinden faydalanmaya çalışır, yersiz kullanımlarda cihazı kapatır, günün evin ışık alan saatlerinde perdenin açık kalmasını sağlar, ısı konusunda optimizasyon ile neredeyse yarı yarıya kadar enerji tasarrufu sağlayabiliriz. Bunların hepsini elbette bireysel olarak bizler de yapabiliriz ancak unutkanlık, önemsememek, bilinçsizlik vb durumlardan dolayı yeterince gerekli işlemleri yapamamaktayız. Ayrıca akıllı evler evi sürekli kontrol ederek optimum değerlere insanlardan daha çabuk erişebildiği için zamandan da tasarruf sağlamış olmaktadır.

Örneğin akıllı ev sistemleri, açık durumda olan televizyonun izlenme durumunu, televizyonda yaptığımız kanal değiştirme, ses açıp kapama gibi işlemlerin veri kaydının tutulmasıyla ve zamana bağlı olarak limit aşımı durumunda televizyonun kapatılmasını sağlar. Bir başka örnek verecek olursak bir odaya girdiğimizde nasıl ki telefonumuz ortamın ışığına göre bir adaptif parlaklık sağlıyorsa artık akıllı evlerde de odalarımızda lamba aydınlatması da odanın aldığı güneş miktarına bağlı olarak değişebilir.

Çamaşır ve bulaşık makinesi gibi fazla elektrik tüketen cihazların akıllı sayaçlarla uyumlu olarak, indirimli saatlerde çalışması sağlanabilir. Isıtma sistemlerinin otomasyonla denetimi bir evin ısı enerjisi tüketimini %10, gereksiz ışıkların söndürülmesi, yakılan ışıkların %90 parlaklıkta yakılması, cihazların ucuz tarife zamanlarına göre programlanması gibi yöntemler ise elektrik enerjisi tüketimini %30’a varan oranda azaltabilir.

 

Evinizin akıllı olması için evinizde yapmanız gereken değişiklikler


Evinizin “akıllı” hale gelmesi için, belirli standart parçalar içeren hazır sistemler bulunduğu gibi, bu sistemlere, ihtiyaçlarınız doğrultusunda ve bütçenize uygun olarak eklemeler, çıkarmalar yapabilir ya da ilgili firmaların sunduğu geniş ürün yelpazesinden, dilediklerinizi seçebilirsiniz. Hazır sistemlerin çoğu bir ana kontrol kutusu, bir kontrol paneli, çeşitli algılayıcılar, cihaz denetleyicileri, uzaktan kumandalar ve bir telefon modülü içerir.

 

Akıllı Evlerin Avantajları ve Dezavantajları


Bu cihazlar, ev sahiplerine birçok fayda sağlar. Örneğin, akıllı termostatlar, evin ısıtma ve soğutma sistemlerini otomatik olarak yönetir, enerji tasarrufu sağlar ve faturaları düşürür. Akıllı aydınlatma sistemleri, ev sahiplerinin evlerindeki aydınlatmayı uzaktan kontrol etmelerine olanak tanır ve enerji tüketimini azaltabilir. Akıllı güvenlik kameraları, evdeki güvenliği artırır ve hırsızlık olaylarına karşı koruma sağlar.

Akıllı ev uygulamaları, ev sahiplerinin günlük rutinlerini de kolaylaştırır. Örneğin, bir akıllı kilit ev sahibinin anahtar taşımasına gerek kalmadan evin kapısını açabilir. Akıllı ev sinema sistemleri, evde film izlemeyi daha keyifli hale getirebilir. Ayrıca, ev sahipleri, akıllı cihazlarını kullanarak evdeki cihazların durumunu ve kullanımını takip edebilirler. Akıllı ev uygulamalarının dezavantajları da vardır. Örneğin, bu cihazların kurulumu ve yapılandırılması zor olabilir. Ayrıca, birçok akıllı ev cihazı, internet bağlantısına ihtiyaç duyar, bu nedenle internet bağlantısında bir sorun yaşanırsa cihazlar düzgün çalışmayabilir. Ayrıca, bazı akıllı ev cihazları, ev sahiplerinin gizliliğini riske atabilecek kişisel verileri toplayabilir.

 

 

Akıllı Ev Sistemleri Sektörel Uygulamalar | Legrand


Bina, elektrik ve dijital altyapıları için ürün ve sistemler konusunda uzman Legrand, etkin kurumsal sosyal sorumluluk bilincine sahip bir şirket olmasının yanında doğaya karşı sorumluluğunu da yerine getirerek bu konuda da etkin ve duyarlı olmaya devam ediyor. 1950’li yıllardan günümüze ürün ve hizmetlerinde ‘enerji verimliliği’ sağlamayı kendine ilke edinen Legrand, elektrik tüketimini azaltmak ve yüksek kalite enerji kaynağı sağlamak amacıyla işbirlikçilerine de pek çok çözümü birlikte sunmaktadır. Legrand’ın ‘enerji verimliliği’ üzerine gerçekleştirdiği en güncel ve en somut adım ise, BM İklim Değişikliği Bildirgesi kapsamında gerçekleştirilen Paris COP21 İklim Konferansı'nda atıldı. Buna göre Legrand, İklim Konferansı'nda taahhütlere imza atan ve eylem planının açıklayan 39 büyük Fransız firmasından biri oldu.

Enerji Yönetimi Standardı ISO 50001'e göre belgelediği bu anlaşma ile Legrand Grup, küresel sıcaklık artışını 2°C’nin altında tutmak için belirlenen eylem planlarına bütünlük sağlayan sürdürülebilir projelere imza atmayı hedefliyor. Legrand şimdiden Enerji Yönetimi Standardı ISO 50001'e göre Avrupa kapsamında ofislerini, 21 adet fabrikasını ve 3 adet lojistik birimini de belgelemiş durumda.

Enerji Verimliliği ve Sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında Legrand’ın Akıllı Ev Uygulamaları çerçevesinde ürün ve hizmetlerine örnekler verecek olursak;

 

Netatmo


Tasarım, mimari, mobilya: neredeyse her şey değişti. Yine de, bazı şeyler aynı kaldı. Ayrılmadan önce kapıyı kilitlemeyi, ışıkları kapatmayı unutmamalısınız; radyatörlerinizle doğru sıcaklığı elde etmek için mücadele edersiniz, bütün odaları yeterince ısıtıp ısıtmadığını merak edersiniz. Ve bu önemsiz görünen şeylerden herhangi biri hakkında en ufak bir şüphe gününüzü mahvedebilir, tıpkı ayakkabınızdaki bir çakıl taşı gibi. Şimdi tüm bunları aklınızdan çıkartabilirsiniz. Netatmo sayesinde gönül rahatlığıyla yaşayabilirsiniz.

 

CLASSIA WITH NETATMO


Classia with Netatmo ile artık alışkanlıklarınızı değiştirmeden Home + Control uygulaması ve sesli asistanlar Alexa, Google ve Siri ile kontrol edilebilen akıllı fonksiyonlara sahip akıllı bir elektrik sistemi oluşturabilirsiniz. 

SMARTHER with Netatmo


Home + Control uygulaması aracılığıyla nerede olursanız olun maksimum konfor sunan dahili wifi özellikli bağlı termostat. Beyaz, Siyah ve Kum beji renklerinde mevcuttur.

Bağlı termostat Smarther with Netatmo ile, sadece basit bir dokunuşla ısıtma veya soğutmayı etkinleştirir ve sıcaklığı değiştirebilirsiniz.

Home + Control uygulaması sayesinde, uzaktayken bile akıllı bir sıcaklık yönetimi düzeyine sahip olmak için kolayca programlar oluşturabilirsiniz.

Ayrıca Smarther with Netatmo ile Apple (Siri), Google, Amazon'un sesli asistanları aracılığıyla sesinizle kontrol edebilirsiniz.


Smarther with Netatmo Katalog

Program ayarı: Home + Control uygulaması ile evinizin sıcaklığınızı yönetmek için kolayca programlar oluşturabilirsiniz
Dışarıda: Nerede olursanız olun termostatı uzaktan ayarlayabilirsiniz: Örneğin, Dışarıda veya Donma Koruma fonksiyonlarını ayarlayarak evden birkaç günlüğüne ayrılmanız gerektiğinde
Süreli kontrol: Süreli kontrol (Boost) fonksiyonu sayesinde, programlama ve ayarlanan sıcaklıktan bağımsız olarak ısıtma hemen ve sınırlı bir süre için (30, 60 veya 90 dakika) etkinleştirilir.
Tüketim izleme: Home + Control Uygulaması ile, sıcaklık ve ateşleme süresi izlenerek ısıtma tüketimi görüntülenebilir ve izlenebilir.
Bir evde birden fazla termostat: Tek bir termostata ek olarak, aynı evde birden fazla termostatı da yönetebilirsiniz (sistemdeki bölgelerin bölümlenmesi)
Farklı evlerde termostatlar: Tek bir termostata ek olarak, farklı evlerde bulunan termostatları da yönetebilirsiniz (ana ev ve ikinci ev termostatı)

 

Netatmo | Akıllı Güvenlik ve Konfor Çözümleri

 

Isıtma Çözümleri


Merkezi ısıtma sisteminde evinizin sıcaklığını kontrol edin

Netatmo Akıllı Ek Radyatör Vanaları ile evinizin sıcaklığı üzerinde daha fazla söz sahibi olursunuz. İhtiyacınıza göre her odanın sıcaklığını ayrı ayrı belirleyin. Konfor öncelikli mod ve Ekonomik öncelikli mod arasında seçim yapabilirsiniz. Daha fazla tasarruf için Akıllı Vanalar, Açık Pencere Algılama özelliği ile donatılmıştır, pencerenin açık olduğu farkedildiğinde radyatör otomatik olarak kapatılır. Geçmişe dönük tüketim verilerini görüp, her ay enerji tasarrufu raporu alırsınız. Akıllı telefon, tablet ya da bilgisayarınızdan kontrol edebilirsiniz. Aynı zamanda manuel olarak kontrol edebilirsiniz.

Apple HomeKit, Alexa ve Google Asistan sayesinde sesli kontrol de sağlayabilirsiniz. Sisteme 20 adet Akıllı Radyatör Vanası ekleyebilirsiniz ve istediğiniz anda programı düzenleyebilirsiniz. Kurulum 20 dakikadan kısa sürmektedir. Kılavuzlarımız ve videolarımız size yol gösterecektir.

Akıllı Radyatör Vanaları Başlangıç Paketi Kurulum Rehberi için tıklayınız

 

Güvenlik


Bir davetsiz misafir evinize girerse hemen uyarı alın
Akıllı İç Mekan Kamera

Avantajları

1. Davetsiz girişlerde telefonunuza anında bildirim.
2. Yüz tanıma özelliği sayesinde yalnızca yararlı uyarılar alırsınız.
3. Üyelik olmadan ücretsiz güncellemeler.
4. Kamera ailenizi tanır ve gizliliğinize saygı gösterir.
5. Verileriniz microSD kartta lokal olarak saklanır ve korunur.
6. Kamera görüntülerinize 7/24 ulaşabilirsiniz.
7. Google Asistan ve HomeKit uyumluluğundan yararlanın.
8. Kameranızı kolayca kurun.
9. Uygun aksesuarlarla tüm alarmları alın. Yangın alarmı, duman algılama veya siren.

 

Hava Durumu


Akıllı Hava Durumu İstasyonu
Kendi hava durumumu ölçümlerinizde ustalaşın.


Ev ortamınızı keşfedin

Akıllı Hava İstasyonu'nun İç Modülü, sensörleri aracılığıyla ölçümler yaparak iç mekan konforunuzu ölçer ve kirlilik seviyelerini düşürmek için evinizi havalandırmanız gerektiğinde sizi uyarır.


Faydaları

► Gerçek zamanlı iç ve dış ortam ölçümlerinizi alın
► Hava Durumu İstasyonunuzun okumalarına akıllı telefonunuzdan uzaktan erişin
► Uygulamadaki geçmiş kayıtları ve grafikleri görüntüleyin.
► Ortam koşulları değiştiğinde uyarı alın
► Daha fazla rahatlık için etkinliklerinizi hava durumuna uyarlayın
► Uygulamada yedi günlük hava raporuna erişin
► Diğer bağlı cihazlarla bağlantı oluşturun
► Evde hava kalitesini artırın
► Netatmo Akıllı Hava Durumu İstasyonları topluluğuna katılın
► Hava İstasyonunuzu özel aksesuarlarla tamamlayın


Akıllı Hava İstasyonu Dış Modül koruma aksesuarı, modülünüzü kötü hava koşullarına karşı korur ve daha da güvenilir okumalara erişmenizi sağlar. UV ışınlarına dayanıklı malzemeden üretilen aksesuar, Dış Mekan Modülünüzü güneş ışığı altında bile istediğiniz yere yerleştirmenize olanak tanır. Akıllı Hava Durumu İstasyonu Dış Modülünün aksesuarıdır. Ayrıca satılır. 

Hava Kalite


Daha sağlıklı bir evde yaşayın.


Faydaları

Sağlıklı bir ortam oluşturun
► Akıllı telefonunuzdan çevresel faktörlere erişin
► Geçmişe dönük verileri uygulamadan görüntüleyin
► Çevresel faktörler değiştiğinde uyarı alın
► Hava kalitenizi basit ipuçları ile arttırın
► Hava kalitesi, nem ve gürültü seviyesi ölçümlerini görün
► Konforunuzu arttırın, uyku kalitenizi geliştirin, üretkenliğinizi en iyi seviyeye getirin 

LIVING NOW


Mükemmel tasarım ve akıllı teknolojinin gücünü hissedin

Gelecek elinizin altında

Estetik ve işlevsellik açısından tamamen yenilenen Living Now, tüm sistemler ile uyumludur. Geleneksel sistemler için ihtiyaç duyulan tüm fonksiyonları barındırır ve eşsiz bir tasarım sunar. Bağlı sistemler için geliştirilen Living Now with Netatmo ile yenilikçi yönünü tam olarak ifade eder. Zarafet ve teknolojinin bir arada yer aldığı bağlı ürünler ile birkaç basit adımla yeniden kablolamaya gerek duymadan geleneksel sistemleri akıllı sistemlere dönüştürür.


Sesli komutlar ve akıllı telefonlar ile basit uygulamalar

Living Now with Netatmo ile aydınlatma, perde-panjur ve priz gibi cihazları tek bir tık ile kontrol edebilirsiniz. Living Now with Netatmo, Apple Homekit, Google Asistan ve Amazon Alexa ile uyumludur.Akıllı Kapı Pencere Sensörleri
Akıllı Kapı ve Pencere Sensörleri, bir hırsızlık meydana gelmeden önce bile sizi bir soruna karşı uyarır. Seçtiğiniz kapı ve pencerelere takıldığında, birinin zorla girmeye çalıştığını anlayabilirler. Ayrıca bir kapı veya pencerenin aniden açıldığını algılar ve akıllı telefonunuza anında bir bildirim gönderir. Bu, bir hırsızlık durumunda size zaman kazandırır.


Livinglight


Livinglight with Netatmo ile artık elektrik sistemi de akıllı. Alışkanlıklarınızı değiştirmeden akıllı bir ev oluşturun.

Geleneksel ürün yelpazesi, aşağıdakiler gibi kontrol edilebilen bağlı (akıllı) elektrik sistemi oluşturmak için, Livinglight with Netatmo akıllı cihazları ile genişletildi:

 Evden veya dışardan Home+Control uygulamasıyla kontrol;
 Google, Apple ve Amazon sesli asistanları ile sesle kontrol;


Aydınlatmaları, perde-panjurları ve prizleri kontrol etmenin yan sıra şunlar da yapılabilir:

 kablosuz kontrol noktaları eklenebilir;
► enerji tüketimleri izlenebilir;
► aşırı yük kesintilerinden kaçının;
► farklı komutların etkinleştirilmesi için özelleştirilmiş senaryolar oluşturun.
Alışkanlıklarınızı değiştirmeden geleneksel kurulumdan akıllıya geçiş

Livinglight with Netatmo cihazlarının bağlantıları geleneksel kurulumdaki cihazlar gibi yapılır. Daha sonrasında kolaylıkla:

► en az kablo işi ile geleneksel cihazları akıllı sisteme dönüştürebilirsiniz;
► yeni bir akıllı sistem oluşturabilirsiniz.

 

CX3 with Netatmo


Aydınlatmadan prize kadar evinizin tüm kontrolünü elinize alın.

CX3 with Netatmo, evin kalbindeki elektrik panosuna doğrudan kurulum için yeni akıllı pano (DIN) modülleri serisidir. Kurulum alışkanlıklarınızı değiştirmeden bir akıllı telefon kullanarak aydınlatmaları, elektrikli ev aletlerini, elektrikli araç şarj istasyonlarını ve klima gibi yüksek enerji tüketen cihazları çok kolay bir şekilde kontrol etmek mümkündür.


Home + Control Uygulaması ile aşağıdakiler yapılabilir:

► 8 senaryoyu etkinleştirin ve özelleştirin (4 önceden tanımlı ve 4 özelleştirilebilir);
► aydınlatmalar, prizlere bağlı ve doğrudan elektrik panosundan beslenen yüklerin durumunu görüntülemek ve kontrol edin;
► toplam ev tüketimini ve bir veya daha fazla bireysel elektrik hattının tüketimini izleyin;
► yük ve sistem durumu hakkında bildirimler alın;
► kesintileri önlemek için sistemin otomatik olarak bağlantısını kesip yeniden bağlayacağı öncelikli ve ikincil yükleri tanımlayın.
Çevreci

Bir aydınlatma veya cihaz çok uzun süre açık bırakılırsa bir bildirim alın. Normal olmayan cihaz tüketimlerini göster.

Maksimum konfor

Önceden ayarlanmış ve özelleştirilebilir senaryolardan yararlanın veya kendi senaryonuzu kolayca oluşturun. Artık her şeyi kapatıp açmak için evin içinde dolaşmak ya da tüm cihazlarınızı birer birer fişten çekmek yok.

Tam kontrol

Akıllı yük yönetimi: Varsa sözleşmeye bağlı enerji sınırı aşıldığında, akıllı telefonunuzda bir bildirim alırsınız ve aşırı yüklenmeyi önlemek için bazı cihazlar kapatılır. Enerji tüketim seviyeleri geri yüklendiğinde, daha önce kapatılan yükler yeniden etkinleştirilecektir.


Akıllı elektrik panosunun bileşenleri4 DIN cihazından oluşan kompakt bir seri:

► 412170 - Aydınlatma kontrolü için akıllı röle (16A);
► 412171 - 20 A'e kadar olan yüklerin kontrolü için kontaktör;
► 412015 - Elektrik hatları için tüketim ölçer;
► 412181 - İnternet bağlantısı ve Home + Control Uygulaması üzerinden kontrol için DIN ağ geçidi.


 

MyHOME_Up otomasyon Sistemi:


Aydınlatma ve Perde/Panjur Otomasyonu

 The MyHOME_Up Otomasyon sistemi, aynı anda ve entegre bir şekilde, daha önce aşağıdaki gibi ayrı ve karmaşık elektrik sistemleri tarafından yürütülen fonksiyonları yönetmenizi sağlar:

► Aydınlatma: Işık yoğunluğunun ayarlanması, tek, grup veya genel seviyedeki açma ve kapama, LED yönetimi, sönük kompakt floresan lambalar (CFL), enerji tasarruflu halojenler, elektronik transformatörler ve 0-10 balast;
► Perde/Panjur, perdeler ve çeşitli cihazların otomasyonu: Perde ve kepenklerin tek, grup veya genel seviyelerde kontrolü, önceden ayarlanmış bir pozisyon çağrısı, sulama sistemlerinin ve diğer sistemlerin maksimum esneklik ve sadelik ile kontrolü;
► Senaryo yönetimi: olayların veya koşulların, ışıkların, motorlu panjurların, ses sisteminin ve ideal oda sıcaklığına dayalı manuel veya otomatik aktivasyon.


MyHome Katalog için TıklayınızKaynak:

 

Aktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar