elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

ABD’de CO₂ Emisyonları % 11 Azaldı

Dünyanın en çok enerji tüketen ülkeleri arasında yer alan Amerika Birleşik Devletleri aynı zamanda doğaya en çok karbon salınımı yapan ülkelerin başında geliyor. Son zamanlarda artan emisyon azaltma çalışmaları ise ülkedeki karbondioksit emisyonlarını %11 oranında azalttı. Haberimizin detayları yazımızda.A- A+
06.10.2013 tarihli yazı 9413 kez okunmuştur.
Fosil yakıtların yanması sonucu oluşan  CO₂ emisyonları ABD’de 2007 yılında 1.6 milyar tonla zirveye ulaştı. Özellikle ekonomik durgunluk döneminde yapılan kirlilik düşürme çalışmaları sonucunda 2013 yılında 1.4 milyar tona düşerek %11 oranında azalış gösterdi.
 
 
►İlginizi Çekebilir: Kyoto Protokolü ve Karbon Ticareti
 
Petrol kullanımının oldukça fazla olduğu ülkede bu kaynak aynı zamanda emisyonların da en büyük kaynağı. Genelde araçlarda büyük kullanım oranına sahip olan petrolün emisyon miktarını belirlemek için araçlar büyük kriter oluşturmakta. Son yıllarda araçlarda yakıtın verimli kullanılmasına yönelik çalışmaların artmasıyla 2005 yılından bu yana emisyon değerleri önemli ölçüde düşmeye başladı.


►İlginizi Çekebilir: ABD'de Güneş Paneli Kurulumu Artıyor
 
 
Tüm bunların yanında yenilenebilir enerjinin elektrik üretimindeki payının artması da en önemli kriterlerin bir diğerini oluşturmakta. Geleneksel hidroelektrik üretim santralleri de dahil ABD elektrik üretiminin % 14’ünü yenilenebilir enerjiden karşılamakta. 2003 yılından gününmüze yenilenebilir enerjide kurulu gücünü %60 oranında artıran ülke ileriki yıllarda bütün yenilenebilir kaynakların üretim payını artırmak istiyor.
 
Amerika Birleşik Devletleri Enerji İnformasyon İdaresi (EIA) tarafından yayınlanan son enerji raporuna göre biyoyakıt, rüzgar, güneş, hidroelktrik, jeotermal olmak üzere bütün yenilenebilir kaynakların enerji üretimindeki payının 6 ayda yaklaşık %14.20 olduğu belirtildi. 2012 yılıyla karşılaştırıldığında hidroelektrik enerjisinde büyüme %4.13, güneş enerjisinde %32.46, rüzgar enerjisinde %20.14 jeotermalde %0.89 ve biyoyakıtta %5.92 olmuştur. 
 

Kaynak


treehugger


Yunus Emre Sarıbuğa Yunus Emre Sarıbuğa Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.