elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Ya Ümitsizsiniz Ya Da Ümit Sizsiniz

‘’Her insanın bir tek gerçek işi vardı; Kendine giden yolunu bulmak.’’ Herman Hesse’nin bu sözünden yola çıkarak, mezun olduktan sonra iş çıkacağımız, iş arama-iş bulma yolculuğumuzdan önce, kendimizi keşif yoluna gidiyoruz.A- A+
23.07.2013 tarihli yazı 17181 kez okunmuştur.

Girişimcilik Fikrin Değere Dönüştürülmesidir


Mesela SWOT analizimizi yapıp, ’’Ben Kimim?’’ sorusuna en geçerli cevapları verebilmeliyiz. Çünkü güçlü ve zayıf yönlerimizi, fırsatlarımızı ve tehditlerimizi karşımıza almamız bize iyi bir ayna görevi görebilir , ki bu çerçevemizin belirlenmesinde önemli ölçüde rol oynayabilir.
 

 

Kendimize Giden Yolun Kapıları Yine Kendimizden Geçiyor


Ben kimim?, Neyi en iyi yapabilirim ?, Yaptığım o işte kendimi ne kadar bulabilirim?. Sorularının cevapları aslında kendimizi keşfimizin anahtarıdır. İşte bu anahtar bize amaçlarımıza ulaşma yolunda karşımıza çıkacak kapıları açacak birer araçtır. İnovatif güçlü yöne sahip biri olarak kendini tanımlayan kişi, bu ruh özelliğini hayat boyu korumak durumundadır. Çünkü yenilik sonu görünmeyen bir akarsu gibidir , akışında ilerlemeyi hedef olarak almak gerekir. Bu ruh sadece özel sektörün bir elemanı değil, kamu sektörünün de bir elemanı olarak görülmelidir. Çünkü her alanda girişimcilik vardır. Girişimcilik; fikrin değere dönüştürülmesi ise; avukatın,öğretmenin,tüccarın,manavın da girişimcisi vardır.
 
   

Her ne kadar ülkemizde bastırılmış bir durum olsa da; zira Japonya vb. gelişmiş ülkelerde 1936’da girişimcilik dersleri verilirken, ülkemizde 70’li yıllardan sonra bu durumun önemi anlaşılmış ve çalışmalar yapılmıştır. Artık amaç körelen hayal gücümüzü canlandırmaktır.


Körelen Hayal Gücümüzü Etkin Hale Getirmek Amaçtır


İlkokul ve üniversite yıllarında, belirli bir sisteme göre şekillenen yapımız, körelen hayal gücümüzü ortaya çıkarmıştır. Aslında doğuştan gelen girişimcilik ruhumuz, önce öldürülüyor, daha sonra kişisel gelişim vb. eğitimlerle tekrardan canlandırılmaya çalışılıyor. Yeni doğmuş bir bebeğin karnını doyurmadaki çabasını bir düşünün.
 
Organizatörlüğünü yaptığım Educon Education&Consultancy eğitim ve danışmanlık şirketinde alanında uzman hocalarımız tarafından verilen kişisel gelişim vb. ve daha bir çok eğitim seminerlerinde, bazı şeylerin önemini daha çok anladığımızı görüyorum ya da en çok kendimizi anladığımızı görüyoruz. Kendimden örnek vereyim; ’Ya ümitsizsiniz, ya da ümit sizsiniz’ diye eğitim seminerini sonlandıran hocamdan şunu öğrendim ki; kendimizi keşfetmek, kendimizi tanımak ve bu konuda ümitli olmak aslında bir çok kapıyı açabiliyor. Kendimize giden yolun kapılarının anahtarı,aslında yine kendimizden geçiyor.

 
    
 
Girişimcilik fikrin değere dönüştürülmesi yolundaki bir serüvense,biz genç arkadaşlar olarak bu serüvende yerimizi almalıyız. Körelen hayal gücümüzü etkin hale getirmek, bizi başka bir ‘biz’ yaparken; amaca giden yolda farklı bakış açıları da yaratabilir.


Fırsatların Sayısı Onları Görecek İnsan Sayısından Çok Daha Fazladır


Türkiye’de tek oksijen bar sistemleri ihracat firması olan Oxymate’de satış koordinatörü olarak yerimi aldığım bu kısa dönemde, inovatif ruhu besleme yolunda bir markete uğradığımı söyleyebilirim. Burada işimiz hava satmak. Türkiye’de daha çok yeni bir sistem olan, mekanizması sayesinde havadaki oksijeni %95 saflığa çıkararak farklı doğal aroma seçenekleriyle solumamızı sağlıyor. Kullanıcılarına 10-15 dakikalık seanslarla rahat bir nefes aldırarak; günlük hayatın yoğun stres, hızlı gelişen teknolojinin getirdiği kirli çevre koşullarının sağlık üzerinde bıraktığı olumsuz etkilerden arındırarak, ihtiyaç duyduğu  temiz havayı sunmayı amaçlıyor. Kullanıcılarına bu hizmeti sunmayı amaçlarken , girişimcilerine de alternatif bir gelir kaynağı olarak fırsatlar sunmaktadır.
               
Hava satma konusu eskiden bir espri konusu iken , şimdi satılan bir hizmet ürünü haline gelmesi , aslında girişimcilikte fikrin değere dönüştürülme durumunun en güzel örneklerinden biridir de.

 
    
               

 
Hava satıp, cebimizi parayla doldururuz deyip genel bir yorumlama yapmak yerine ; ruhumuzu doyuran ve sınırlarımızın yeniliklere açık olmayla şekilleneceğinin  bir göstergesi olduğunu söyleye birim. ’Hava atmıyoruz, hava satıyoruz ‘diye çıktığımız bu yol; fikrin değere dönüştürdüğü sayısız örneklerden sadece bir tanesidir.
  
                 
‘’Fırsatların sayısı, onları görecek insan sayısından çok daha fazladır’’diyen Thomas Edison , günümüz dünyasında bir nevi fırsat avcılarının azlığını da anlamaktadır. Karşımıza çıkan fırsatları en iyi şekilde görmemiz ve iş hayatında başarıyı bulmamız dileğiyle; Havanız eksik olmasın . 
Merve Kayaokay Merve Kayaokay Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder Yazdır