elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Bedava Peynir Sadece Fare Kapanında Olur

Mücadele hayatta kalma meselesinden ibaret değildir,hayatta kalırken o yerde ne kadar iyi yer bulunduğumuz devingen bir durumdur aslında. Peki mücadele ruhumuzu nasıl hep en üst seviyede tutacağız? İç disiplinimizi nasıl koruyacağız? Merak ediyorsanız, buyurun yazımıza.A- A+
02.09.2013 tarihli yazı 10755 kez okunmuştur.
‘’Eğer sizden sokakları süpürmeniz istenirse, Michelangelo’nun resim yaptığı, Beethoven’ın beste yaptığı veya Shakespeare’ın şiir  yazdığı gibi süpürün. O kadar güzel süpürün ki gökteki ve yerdeki herkes durup; burada işini  çok iyi yapan bir çöpçü yaşıyormuş desin.’’ Martın Luther’in bu sözünden çıkarımlarda bulunarak şunu diyebiliriz ki; yaptığımız işlerde, elimizden gelenin en iyisini yapma iç disiplini aslında çok şeydir.
 
 
 
İlginizi Çekebilir: Ya Ümitsizsiniz Ya da Ümitsizsiniz 

 
Doğduğumuz andan itibaren kendimizi mücadele içinde bulduğumuz bu dünyada,mühim olan şeyin sadece ‘hayatta kalma’ meselesi  olmadığını hepimiz biliriz. Buradaki mesele; hayatta kalırken,hayatın içinde bulduğumuz o yerde ne kadar iyi yer bulduğumuz ve bunun için ne kadar iyi çaba gösterdiğimizdir. Bunun içindir ki bizler, statik durumlarda bile devingen bir arayışın içindeyizdir.
 
 
 
 
Mücadele... Ucu geniş olan bu ruh özelliği attığımız her adımda karşımıza çıkan bir kavramdır aslında.Bir liderlik  ve iletişim uzmanımızın ‘Bedava peynir, sadece fare kapanında olur.’ sözü bunu güzel bir biçimde  betimlemiştir. Hele ki günümüz dünyasında  bunun gerekliliği yeri geldiğinde mecburiyete bile dönüşebilmektedir.
 
   
 
Eski kalıpların teknolojinin gelişimiyle aşındığı; internet, sosyal medya gibi araçlarla bilgiye hızla ulaştığımz günümüz dünyasında, geçmişten farklı olarak kader olarak nitelendirilen durumların, aslında insanın kendi gücü ve de mücadele ruhu ile değiştirilebileceğini; çaresizliğin bahane edilemeyeceğini ya da böyle bir bahanenin arkasına gizlenmenin geçersiz sayıldığını görmekteyiz. ’İmkansızlığı’ reddederek, imkanın sınırlarını zorlamamızı,bunun içinde elimizden gelenin en iyisini yapmamızı  öngörmektedir.

   
Hiçbir iş ayrımı gözetmeksizin, elimizden gelenin en iyisini yapabilme iç disiplinine sahip olmanın gerekliliğinin
farkına varmak, belki de çoğu başarının tohumudur, belki de tüm meselesi...

 
 
İlginizi Çekebilir: Mühendis Adaylarına 10 Altın Tavsiye
 
Elimizden gelenin en iyisini yapma iç disiplini her mevkide geçerli bir durum sayılmalıdır. Bu disiplinin seçkin bir makamı olmamakla birlikte; bir çöpçünün, bir tüccarın  vede bir yöneticinin de bu duruma sahip olması  gerekir. Çünkü; büyük işleri başarabilmenin yolu, elimizdeki küçük işleri titizlikle yapabilme sabrını göstermekten  geçiyor.
 
 
İç disiplin ve mücadele ruhu aslında kendimize verdiğimiz değerin ve de uzun vadede yapılacak diğer bir çok  işin bağlantısını oluşturabilir. İşini iyi yapan kişinin sahip olduğu özgüven duygusu ‘Ben Yapabilirim’ fikrini de  kişiye empoze ederek, bulunduğu  kalıbı genişletme, değiştirme ve yenileme yolundaki adımlara daha sağlam  basmasını sağlayabilir.
 
     
 
 
Bir işi belki herkes yapabilir,ancak o işi herkes ‘iyi’ yapamaz. Yaşadığımız dünyada iyi bir yer bulmayı öngören mücadele  kavramı, şayet elimizdeki işi de en iyi yapmayı öngörüyorsa vede biz de bu mücadele ki ruhları  taşıyorsak kendimize giden yolu  da iyi bilmeli ve gereken çabayı gösterebilmeliyiz.

 
 Herkesin hayal ettiği yerde kendisini bulması dileğiyle; mücadele ruhumuz eksik olmasın.  
Merve Kayaokay Merve Kayaokay Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder Yazdır