elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Türkiye’nin En Büyük Güneş Tarlası Denizli’de Hizmete Başladı

Güneş enerjisi potansiyeli bakımından birçok Avrupa ülkesini geride bırakan ülkemizde güneş enerjisi sektörüne yapılan teşviklerden sonuç alınmaya başlandı. 500 kWp potansiyelindeki güneş tarlası Denizli’de hizmete başladı. Haberimizin detayları yazımızda.A- A+
09.07.2013 tarihli yazı 35681 kez okunmuştur.
 
Yenilenebilir enerji sektöründeki gelişmeler hız kesmeden devam ederken bir sevindirici haber de  Denizli’den geldi. Türkiye’nin en büyük güneş tarlası Denizli’nin Ayaz köyünde elektrik üretmeye başladı.
 
 

 
Erikoğlu Holding’in İtalyan ortaklarla imza attığı proje 8 yıldır devam etmekteydi. Son günlerde tamamlanan proje ise hayata geçerek elektrik üretmeye başladı. Toplamda 500 kWp kuruu güce sahip 1818 güneş panelinin kullanıldığı tarla ise 1 milyon Euro’ya mal oldu. Yaklaşık 10 bin metrekarelik tarıma elverişsiz arazide kurulan santral ülkemiz için bu sektörde atılan dev bir adım olarak nitelendirildi. 
 

Ahmet Nuri Erikoğlu yaptığı açıklamada sektöre yatırım yapacaklara öncülük edeceklerine ve ileriki yıllarda bu sektöre yatırımlarının devam edeceklerini kaydetti. 
 


Güneş Tarlası nedir?

Güneş tarlası; bağımsız üniteler şeklinde birbirine paralel bağlanmış parabolik oluk kolektör gruplarından oluşan alandır. Bu üniteler, gelen güneş enerjisini 4 mm kalınlığında ve yüksek yansıtma oranına (% 94) sahip aynalar vasıtasıyla, odakta bulunan alıcı boru üzerine yansıtırlar. Parabolik oluk kolektörler grupları yatay eksen boyunca dönmelerini engellemeyen metal yapılarla desteklenmiştir. Sistemde aynaların güneşi izlemesini sağlayan bir sensör bulunur.
 

Kaynaklar


http://enerjienstitusu.com/
http://www.eie.gov.tr/Yunus Emre Sarıbuğa Yunus Emre Sarıbuğa Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.