elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Telefonunuz Artık Sizi Sizden Daha İyi Tanıyor

Akıllı telefonunuzun sizin hakkınızda ne bildiğini ya da nasıl öğrendiğini hiç merak ettiniz mi? Sizin hiç farketmediğiniz yürüyüşünüzün, konuşmanızın, hareketlerinizin nasıl olduğunu söyleyebilse harika olmaz mıydı?A- A+
09.03.2013 tarihli yazı 9073 kez okunmuştur.
Akıllı telefonunuzun sizin hakkınızda ne bildiğini ya da nasıl öğrendiğini hiç merak ettiniz mi? Sizin hiç farketmediğiniz yürüyüşünüzün, konuşmanızın, hareketlerinizin nasıl olduğunu söyleyebilse harika olmaz mıydı?

Akıllı telefonlar zaten bunları yapabilecek kapasiteye sahip, sizle alakalı bilgilere ulaşabilecek sensörlerle donatılmış ve araştırmacılar en önemli ve işe yarayacak bilgileri değerlendirip bir uygulama yapmak için kendilerini adamış durumdalar.

Gary M. Weiss sensörlerin insanlarla ilgili ne kadar bilgiye ulaşabildiğini farkettiğinde Fordham Üniversitesi’nde WISDM( Wireless Sensor Data Mining) Lab’ ı kurdu. Laboratuvarı amacı sensörler aracılığı ile kullanıcılar hakkında bilgilere ulaşmak için veri madenciliği ve yapay öğrenme uygulamaları geliştirmek.

Çalışmalar ilk olarak ekranın kullanıcının hareketiyle aynı yönde dönmesini sağlamak için sürdü ki çoğumuz bunu motion-based oyunlardan biliriz. Daha sonra bunu fiziksel aktivitelere bağlı olarak geliştirmeye devam ettiler. Sonunda tempolu koşu sırasında çalan telefonunuz, sesli mesaj bırakabilen yeteneğe kavuştu. Uygulamalar bir insanın gün içinde hangi aktiviteyi (koşu, yürüyüş, step…) ne kadar yaptığını sınıflandırabilecek hale geldi.
 

 

Ve çalışmalar meyvesini Actitracker uygulaması ile verdi. Uygulama internet aracılığı ile aktivitelerinizi gözden geçirmeye olanak sağlıyor. Bu da sizin ne kadar aktif olup olmadığınızı görmenizi sağlıyor. Bunun ötesinde ebeveynler çocuklarının aktivitelerini izleyerek obeziteyle savaşabiliyorlar.

Ayrıca %71 doğrulukla insanların cinsiyet tespitini, insanların uzun mu, kısa mı, şişman mı, zayıf mı olduklarını ise %80 doğrulukla tahmin edebilen uygulamalar geliştirildi.

Yürüyüş biçiminin başka sağlık problemlerine yol açabildiği düşüncesinden yola çıkarak Inside Science Minds kişiye özgü yürüyüş biçimi tanımlama uygulaması da geliştirdi.
Bu gibi uygulamalar mobil sağlık trendine yönelik bir gelişim gösteriyor. Sağlık uygulamalarının artması için yeni sensörler üretiliyor, mevcut sensörler geliştiriliyor. Örneğin ; başka bir araştırmacı kamera ile kan ve deri örnekleri analizi üzerine çalışma yürütüyor. MIT Mobile Experience Lab da kıyafetlere iliştirilmesi ile kullanıcıların ne kadar güneş ışığına ve ultraviyole ışınıma maruz kaldığını akıllı telefonu ile izleyebilecek bir sensör geliştiriyor.

Akıllı telefon sensör teknolojisi, veri madenciliği ile birlikte yeni uygulamalar için muazzam bir fırsat sunuyor. Uzmanlar gelecek on yılda sensör tabanlı uygulamaların artacağını tahmin ediyor.

► İlginizi çekebilir :  Artık İdrar Tahlillerini de Akıllı Telefonlarla Kendiniz Yapabilirsiniz!!!
Kaynak:

► InsideScience
AYKUT GOKDEMIR AYKUT GOKDEMIR Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.