elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Tanrı Parçaçığı Olabilir

Evrenin 14 milyar yıllık sırrını araştıran ABD'li bilimadamları Higgs parçacığına çok yaklaştıklarını söyledi. Yapılan açıklamadansonra dünyanın gözü kulağı CERN'den yapılacak açıklamaya kitlendi.  Beklenen açıklama ise sabah saatlerindeaçıklandı. “Tanrı Parçacığı' olabilecek yeni bir partikül keşfettik”



A- A+
01.01.2012 tarihli yazı 5717 kez okunmuştur.


CERN’DEN HABER BEKLERKEN ABD’Lİ BİLİM ADAMLARI AÇIKLADI



Dünya İsviçre’deki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nden (CERN) Higgs-Tanrı Parçacığı’nın varlığına dair açıklama beklerken haber ABD’den geldi. ABD’li bilim adamları, parçacıklara kütlelerini verdiği düşünülen, varlığı bilimsel olarak kanıtlanmamış Higgs parçacığına çok yaklaştıklarını açıkladı. Illinois’teki Fermilab Araştırma Merkezi uzmanları, ‘elde ettikleri verilerin, Higgs’in varlığını kuvvetle desteklediği’ bilgisini verdi. Deneylerini Tevatron parçacık hızlandırıcısında yapan uzmanlar, önce CERN’deki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’ndan (BHÇ) elde edilen sonuçların beklenmesi gerektiğini belirtti.



Karanlık madde aydınlanıyor



ABD’li bilim adamlarına göre, Higgs parçacığının izleri 115 ile 135 giga elektronvoltluk kütle aralığında yoğunlaşıyor. Bilim adamları, BHÇ yardımıyla 14 milyar yıl önce evrenin oluşumuna yol açtığına inanılan “Büyük Patlama” ortamını yeniden yaratmayı amaçlıyor. Deneylerde 27 kilometrelik tünel boyunca ayrı yönlerde iki proton hüzmesi veriliyor. Işın demetleri ayrı istikametlerde, ışık hızına yakın bir süratle halka şeklindeki tünelde yol alıyor.



Proton ışınlarının birbiriyle büyük bir enerjiyle çarpışmasının ardından fizikçiler kozmosun doğasını kavramaya yarayacak yeni parçacıklar görmeyi amaçlıyor. Bilim adamları, çarpışma sırasında özellikle teorik fizikteki kütle mantığının temelini oluşturan veya karanlık maddenin neden yapıldığını anlamaya yarayacak Higgs parçacıklarının varlığını kanıtlamaya çalışıyor.



ABD’nin Illionis Eyaleti’nde bulunan Fermilab Araştırma Merkezi’nde görevlli bilim adamları ‘ elde ettikleri verilerin Higgs parçacığının varlığını kuvvetle desteklediği’ bilgisini verdi.



CERN AÇIKLADI: “’Tanrı Parçacığı’ olabilecek yeni bir partikül keşfettik”



İsviçre'deki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'nden (CERN) yapılan açıklamada, Higss bosonu olması muhtemel yeni bir atomaltı parçacığının bulunduğu bildirildi.



İsviçre'nin Cenevre kentinde bulunan CERN'e ait Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'ndan (BHÇ) elde edilen sonuçların Higgs bosonu olması muhtemel bir atomaltı parçacığına ilişkin güçlü deliller sunduğu belirtildi.



ABD'nin Illinois eyaletindeki Fermilab araştırma merkezi uzmanları da dün yaptıkları açıklamada, "elde ettikleri verilerin, Higgs bosonunun varlığını kuvvetle desteklediğini" bildirmişti.



Deneylerini Tevatron parçacık hızlandırıcısında yapan bilim adamları, kesin sonuçlar için CERN'den, dünyanın en büyük parçacık çarpıştırıcısı BHÇ'den elde edilen veriler hakkında bugün yapılacak açıklamaların beklenmesi gerektiğini söylemişti.



ŞÜPHEYE YER BIRAKMAYACAK ÖLÇÜDE KESİN



İsviçre'deki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'ndeki (CERN) bilim ekiplerinden birinin başı olan Joe Incandela, Büyük Hadron Çarpıştırıcısından elde edilen verilerin, yeni bir atomaltı parçacığının bulunduğuna ilişkin keşfi, şüpheye yer bırakmayacak ölçüde kesin hale getirecek düzeyde olduğunu söyledi.



Ancak Incandela, yeni bulunan parçacığın çok küçük ve tarif edilmesi zor, genellikle "Tanrı parçacığı" olarak adlandırılan, evrendeki tüm maddelere boyut ve şeklini verdiğine inanılan Higgs bosonu adlı atomaltı parçacığı olduğunu henüz teyit etmedi.



Kaynak:  Star Gazetesi



ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.