elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Sony ve Panasonic’ten 300GB’lık Optik Disk

Sony ve Panasonic, hafızası en az 300GB olan optik diski üretmek için güçlerini birleştirdi. Bu iki büyük şirket en az 300gb’lık veri depolayabilen bir disk üretmenin planlarını yapıyor. Bu ürünün 2015’te piyasa sürülmesi bekleniyor.A- A+
01.08.2013 tarihli yazı 9099 kez okunmuştur.

Sony ve Panasonic çok büyük miktardaki verileri hafızasında tutabilen yeni bir disk üretme amacında. Günümüzde teknoloji dünyasının tüketicileri  optik medyanın yani CD ve DVD’lerin yerine yüksek kapasiteli diskler ve her yerden ulaşabileceğimiz bulut depolama servislerini kullanıyor. CD ve DVD çağının bittiğini düşünenlerde var. İşte CD ve DVD çağını yeniden canlandıracak olan bu ürün, Panasonic tarafından yapılan açıklamaya göre 2015’te piyasaya sürülmesi hedefleniyor.

 


 

 
İlginizi Çekebilir: Saatte 30 CD Basabilen Cihaz
 

Sony ve Panasonic şirketleri bu 300gb lık hafızaya sahip olan DVD’yi üretmek için birlikte çalışacak.  Bu yeni disk formatı, özellikle profesyonel kullanıcılar ve uzun süreli büyük miktardaki veri saklayan işletmeler için doğru hedef olacaktır.

Sony, potansiyel bir müşterisi olan sinema evlerini ve yayıncılarında içinde olduğu video üretim endüstrisini de işaret ederek bulut depolama servisleri de büyük miktardaki verileri korumak ve saklamak için üretilecek olan bu yeni disklerden faydalanabilecekler. Başta bulut depolama ve dijital sinema gibi endüstrileri hedefleyen optik diskler zamanla tüketicinin de erişebileceği hale gelecek. Tabii ki bunun bayağı bir zaman alacağını tahmin etmek pek de zor değil.


 
  


Panasonic şirketinin yaptığı açıklamaya göre üretilecek olan yüksek kapasiteli diskler; toza, suya, ısı değişimine ve neme karşı korunmada kusursuz özelliklere sahip olduğunu belirtti. Ayrıca diskler,  farklı dönemlerde değişmiş veya geliştirilmiş formatlar arasında uyumluluğu da sağlıyor. Bu da uzun süreli depolama için bu DVD’leri sağlam ve güçlü kılıyor.

Günümüzün en yüksek kapasiteli optik diskleri olan Blu-Ray'ler ile karşılatıracak olursak; 25 GB (tek katman), 50 GB (çift katman) veri kayıt olanağı sunuyor.Yeni disk teknolojisi mevcut Blu-Ray disklerin 12 ve 6 katı depolama alanı sunuyor. Kaynak


news.cnet.com

Çağın Özçivit Çağın Özçivit Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.