elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Sinop’ta İkinci Nükleer Santral İçin İmzalar Atıldı

Uzun süren görüşmelerin ardından Fransa -Japonya ortaklığı tarafından yapılacak olan ikinci nükleer santralin imzası atıldı. Sinop'ta kurulacak olan santral Türkiye'yi nükleer enerji konusunda ileri seviyelere taşıyacak.A- A+
05.05.2013 tarihli yazı 16520 kez okunmuştur.
Türk hükümeti uzun bir karar sürecinden sonra ülkenin ikinci nükleer enerji santralini inşa etmek için bir Japon-Fransız konsorsiyumu seçti. Mitsubishi Heavy Industries ve Fransız firması Areva başkanlığındaki Japon-Fransız ittifakı Türkiye'nin ikinci nükleer santralini inşa edecek. Toplamda 22 milyar $ a mal olacak proje yaklaşık 4500 MW lık kurulu güce sahip olacak. EÜAŞ ‘ın da %25 ortak olacağı projede nükleer teknolojinin ülkemize tamamiyle getirilmesi planlanmakta. Bölgede kurulacak santralde  Atmea-PWR yani Basınçlı Su Reaktörü modeli uygulanacak. Yıllık elektrik üretim kapasitesi 40 milyar kwh civarında olacak santralin 2023 yılında faaliyete geçirilmesi planlanıyor.

 


 

Nükleer enerjide atağa geçen Türkiye bu anlaşmayla birlikte iki nükleer santrale sahip olacak. Fukuşima nükleer reaktör kazası sonrasında ülkelerin nükleer enerji konusundaki politikaları bir  hayli değişti. Her ne kadar nükleerden vazgeçildiği söylense de halen dünya üzerinde 30 dan fazla ülkede 437 adet nükleer santral bulunmaktadır. 68  adet reaktör ise proje aşamasındadır.

  

Dünyanın kullandığı bu santrallerin riskleri teknoloji ve mühendisliğin gelişmesiyle minimuma indirgenecektir. Ülkemizde kurulacak santraller ise teknolojide rakibi olmayan Japonya ve nükleer enerjide bir hayli ileri olan Fransız teknolojisinin birleşimiyle yapılacak.

 

Mersin ile başlayan Türkiye’nin nükleer enerji serüveni  üçüncü santralinde yapılacağı sinyalinin verilmesiyle devam edecek.  İğneadaya yapılacağı söylenen 3. santral Türkiye ‘yi nükleer enerjide hatrı sayılır bir noktaya getirecek.Kaynaklar


http://www.aa.com.tr/

http://www.iaea.org/


Yunus Emre Sarıbuğa Yunus Emre Sarıbuğa Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.