elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Salla Şarj Et !

‘’Telefonumun şarjı bitmiş, biraz sallayayım da şarj olsun’’. Sizinde kulağınıza komik gelmiyor mu ? Haberi okuduktan sonra kulağınızı bu tür laflara yavaştan alıştırmaya başlasanız fena olmaz. Çünkü telefonlarımızı yakın gelecekte ‘’ sallayarak ’’ şarj edebileceğiz.A- A+
15.11.2012 tarihli yazı 11956 kez okunmuştur.
‘’News Scientist’’ dergisinde yayınlana habere göre ABD’ nin Virginia Tech Üniversitesi' nde görevli Shashank Priya ve ekibi, cep telefonlarında ses, basınç ve hareketi enerjiye dönüştürecek yeni bir sistem üzerinde yürüttüğü çalışmalardan somut veriler almayı başardılar .
 


Telefonun Tuşlarına Bas; Telefonun Şarj Olsun !


Yapılan çalışmalara göre, telefonu tuşlarken ya da sallarken kullanılan enerjinin, cihazın içine yerleştirilen ''acil durum şarj aletine'' aktarılabileceğini gösteriyor.

Deneyde kullanılan piezoelektrik maddenin ses ve basınç karşısında verdiği tepkiyi, telefonu çalıştıracak enerjiye dönüştürebilir hale getirildi. Ekip Çinko -Oksitten oluşan bu malzemeyi 100 db ses dalgalarına maruz bırakarak yaklaşık 50 mV üretilebildiklerini açıkladı.
 

Yapılan deney, ses ve basınçla karşılaştığında titreşen ve elektrik akımı üreten piezoelektrik maddenin telefona yerleştirilmesiyle kurulacak sistemin, cihazın kısa süreliğine şarj edilmesine yarayabileceğini de göstermiş oldu.

 

Konuşuyorsunuz ve şarj bitmek üzere ?

Birkaç  dakika dans veya halay konuşmanızı sonlandırmak için yetecektir !Priya ve ekibi, şarjımızın bitmiş olduğu durumlarda telefonu birkaç dakika sallayarak, önemli bir görüşmeye yetecek kadar şarja sahip olcağımızı söylediler.
 

http://www.newscientist.com
Çağdaş Ozan Pamuk Çağdaş Ozan Pamuk Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.