elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Otomobiller Akıllı Telefonla Mı Çalışacak?

Hyundai ve Broadcom ortaklığıyla geliştirilen bir proje ile 2015 yılında NFC teknolojisi ile araçları çalıştırmak mümkün olacak. Hatta yapılan çalışmalarla proje kapsamında şu anda Hyundai i30 aracı üzerinde NFC kullanarak kapı açmak mümkün.A- A+
30.12.2012 tarihli yazı 12707 kez okunmuştur.
Teknolojinin gelişmesi ve mobil pazarında üretilen telefonların her alanda kullanılması Otomotiv endüstrisinde de etkili oldu. Akıllı telefonlarda yaşanan teknolojik gelişmeler, mobil sektörü ve otomotiv sektörünü birbirine yaklaştırdı.
 

NFC: YAKIN ALAN İLETİŞİMİ


Yakın alan iletişimi NFC teknolojisi, uyumlu yongalar vasıtasıyla iki cihazın birbiri ile kısa mesafede veri aktarımı yapmasını sağlıyor. Bu teknoloji ile temassız ödeme, para aktarımı, farklı eğlence sistemlerinin kontrol edilmesi gibi pek çok proje uygulanabiliyor.
Otomotiv endüstrisinde pek çok modelde kontak anahtarı yerine güvenlik kartı veya butonlar yardımıyla aracın kapılarını açma veya motoru çalıştırmak mümkün. Yeni geliştirilecek uygulama ile akıllı telefonlar yoluyla motora erişim devrim niteliğinde olabilir.Akıllı telefona kontak anahtarının güvenlik yongasının entegre edildiği Hyundai Bağlantı Konsepti adı verilen proje ile aracın camına ve konsola yapıştırılan NFC etiketleri, akıllı telefondaki yongayı okuyarak kapıları açıyor ve motoru çalıştırıyor. Bu uygulama geliştikçe yongaya kullanıcı için klima derecesi, radyo kanalı, ses seviyesi gibi bilgileri barındıran profiller eklenecek ve etiketin okuması ile birlikte araba ulaşmadan bunları açabileceksiniz. Bunun yanı sıra kablosuz şarj istasyonu da araç içinde mevcut olacak.Projenin 2015 yılında hayata geçmesi planlanıyor.
NFC teknoloji hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayın.
 

Orçun ŞEN Orçun ŞEN Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.