elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

OpenROV |
Su Altı Keşif Robotu

OpenROV su altı araştırma ve eğitim amaçlı tasarlanan açık kaynak su altı keşif robotudur. Ayrıca profesyonel veya amatör olarak okyanus kaşifleri ve teknoloji tutkunları içinde bir topluluk. Kit olarak satılmakla beraber sizde açık kaynak kodlarına ve tasarımlarına ulaşarak kendiniz yapıp, geliştirebilirsiniz.A- A+
15.03.2015 tarihli yazı 11730 kez okunmuştur.

OpenROV

OpenROV su altı araştırma ve eğitim amaçlı tasarlanan açık kaynak su altı keşif robotudur. Ayrıca profesyonel veya amatör olarak okyanus kaşifleri ve teknoloji tutkunları içinde bir topluluk. Kit olarak satılmakla beraber sizde açık kaynak kodlarına ve tasarımlarına ulaşarak kendiniz yapıp, geliştirebilirsiniz.
 


OpenROV su altı araştırma ve eğitim amaçlı tasarlanan açık kaynak su altı keşif robotudur. Ayrıca profesyonel veya amatör olarak okyanus kaşifleri ve teknoloji tutkunları içinde bir topluluk. Kit olarak satılmakla beraber sizde açık kaynak kodlarına ve tasarımlarına ulaşarak yapıp, geliştirebilirsiniz. OpenROV mühendisleri açık kaynak olarak tasarladıkları bu su altı keşif robotunun kodlarını da GitHup’a koyarak rahatlıkla ulaşmamızı sağladılar.

 
► İlginizi Çekebilir: ARES | Yeni Nesil İHA

 


OpenROV, ultra ince iki tel yardımı ile bilgisayarın ekranından izleyebileceğiniz HD yayın yapabilmektedir. Hidrodinamik özellikleri ve motorlarındaki yeniliklerle, rahatlıkla hızı ayarlanan OpenROV, aynı zamanda dikey olarak da rahatlıkla hareket etmesi için geliştirilmiş. El kontrolü ve üzerine yerleştirilen LED’ler yardımı ile okyanusun derinliklerinde veya karanlık yapıların içinde bile rahatlıkla etrafınızı görebilirsiniz. Ayrıca OpenROV, üzerindeki lazerler yardımıyla boyut ve mesafe ölçümleri de yapabilmektedir.

 ► İlginizi Çekebilir: Slocum | İnsansız Deniz Aracı
 
 

Boyut, Hız ve Bataryası

30 cm uzunluğa, 20 cm genişliğe ve 15 cm yüksekliğine sahip olan keşif robotunun ağırlığı ise 2.3 kilogram. Kullanıma bağlı olarak farklılık gösterse de ortalama bir batarya ile 2-3 saat dayanabilmektedir.

Maksimum 75 metre aşağı inebilen keşif robotu, maksimum 2 knots yani 3.704km-saat hıza sahiptir. Ayrıca -10 - 50 derece sıcaklıklar arasında dayanabilmektedir. 


 ► İlginizi Çekebilir: X PlusOne | İnsansız Hava Aracı

 

Elektronik Elemanları

Arduino Mega ve Afro ESCs (OpenROV kontrolleri için)
OpenROV bilgisayar ile bağlanmak için arayüz
BeagleBone Black
HiTec Mikro Servo
HD web kamera
LED
Mesafe ve boyut hesabı için lazer modül
Adaptör ve internet kablosu
 
Hemen altta OpenROV’un deniz altında yaptığı gezintiyi izleyebilirsiniz;


 


Kaynak
►OpenROV

Doğukan KAYGUSUZ Doğukan KAYGUSUZ Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.