elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Ölüm Makinesi Görevine Hazır

ABD'de, koldan kumanda ile kontrol edilen ve "Teknolojinin bir adım ötesindeki ölümcül robot" diye tanımlanan gerçek boyuttaki insansız savaş uçağı X-47B diğer adıyla yapay zeka ile çalışan ölüm makinesi artık göklerde.A- A+
19.05.2013 tarihli yazı 13389 kez okunmuştur.
ABD Donanması, insansız uçabilen ve yer personelinin sağ koluna taktığı mobil bir cihazla kontrol edilebilen Northrop Grumman X-47B isimli bir savaş uçağını test etti.

►Kargo gemisinden havalanmak üzere tasarlanmış bu uçağın başka ülkelerdeki havaalanlarından kalkmak için izin istemesi gerekmiyor.

►Amerikan ordusunun yeni nesil İnsansız Hava Aracı (İHA) olduğu belirtilen X-47B, Virginia açıklarındaki uçak kargo gemisi USS George H.W.Bush'ta başarılı geçen test uçuşu görüntülendi.

►Northrop Grumman X-47B uçağı yapay zeka ile kontrol edilen bir beyine sahiptir.


 


Video: ABD Ordusu ilk Lazer Silahı TanıtımıYükseklik Tanımıyor

 
►İki Northrop Grumman test pilotu, "Teknolojinin bir adım ötesindeki ölümcül robot" olarak tanımlanan uçağı, kollarına taktıkları cihazla yönetti.

►Yapay zekayla çalışan insansız uçaklara cihaz sayesinde nereye gitmesi ve ne zaman, hangi misyonu yerine getirmesi ve durması gerektiği söyleniyor.

►Uçak, 40 bin feet'in (12 bin 192 metre) üzerine çıkabiliyor. 


 


 
 
► ABD ordusu, insansız hava araçlarını düşürmede ve gemileri etkisiz hale getirmede kullanacağı ilk lazer silahını Basra Körfezi’nde faaliyete geçireceğini duyurdu.
 
►Amerikan Donanması’ndan yapılan açıklamada, Lazer Silah Sistemi (LaWS)’ın San Diego limanında bulunan USS Dewey (DDG 105) destroyer gemisine geçici olarak yerleştirildiği belirtildi.
 

Donanma Deniz Sistemleri Komutanlığı tarafından Donanma Araştırma Laboratuarı’nda geliştirilen ölümcül silah,denizdeki tekneleri ve insansız hava araçları başta olmak üzere havadan gelebilecek tehditleri mermi ya da füze kullanmadan etkisiz hale getirebiliyor. 

►Donanma tarafından yayınlanan bir videoda, insansız hava aracının LaWS tarafından düşürülmesi yer aldı.

Lazer ışınlarına hedef olan uçağın alevler içinde kalarak denize çakıldığı görülüyor.

32 milyon dolara mal olan lazer silahı, her atışında 1 dolardan daha az elektrik maliyeti çıkarıyor.

LaWS, önümüzdeki yıldan itibaren operasyonlarda aktif olarak kullanılabilecek.

İcat edildiği 1960'lardan bu yana lazerin silah olarak kullanılması tartışılıyor.

Ancak bugüne kadar sadece kimya alanında faydalanılan 'katı haldeki' lazerler, daha önce hiç askeri amaçla kullanılmadı.

 

Her Atış 1 Dolar


►ABD donanmasının açıklamasına göre lazer, hücumbotları ve İHA’ları yakarak yok edebiliyor.

►Aynı zamanda İHA’ların uçuş yeteneklerine zarar vermeden, elektronik alıcılarını hedef alıp onları “kör ve sağır” edebiliyor.

►Henüz savaş uçaklarını ve füzeleri vuramayan lazerin her bir “enerji yönelimi” sadece 1 dolara maloluyor.
 
►Yalnızca elektrikle çalıştığı için gemilerde daha az patlayıcı taşınmasını sağlayacak lazer, ABD Kongresi’ne göre deniz savaşlarında “oyunu değiştirecek” özelliklere sahip.

►New York Times ise haberinde, ABD Savunma Bakanlığı’nın, deney aşamasındaki silahların yeteneklerini geçmişte çok kez abarttığını hatırlattı.

►Lazerin kötü havalarda çalışmayacak olması ve yansıtıcı yüzeye sahip düşman araçlarına karşı etkisizliği de vurgulandı.

 

Kaynak


►Link için tıklayınız

Bayram İsmet TOKMAK Bayram İsmet TOKMAK Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.