elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

NÜKLEER “ ALTERNATİF ” Mİ ?

Dünyanın gündemindeki enerji konusu her geçen gün önemini arttırıyor. Fosil yakıtların sınırlı sayıda olması ve küresel ısınma gibi problemlere çare olarak alternatif ve çevreci enerji kaynakları araştırılıyor. Peki bunların arasında nükleer enerjinin konumu ne ?A- A+
05.11.2012 tarihli yazı 15255 kez okunmuştur.

Dünya, artan enerji ihtiyacına çözüm bulmaya yönelik arayışların içerisinde bulunuyor. Fosil yakıtların tükenmeye yaklaşması ve küresel ısınma gibi etmenler nedeniyle enerji sorunu, son yılların en önemli gündem maddesini oluşturuyor. Gelecekte doğabilecek olan enerji sorununa çözüm bulabilmek için enerjinin daha verimli kullanılması, alternatif enerji kaynaklarının devreye alınması, yeni enerji santrallerinin kurulması gibi planlanma çalışmaları hızla devam ediyor.

Enerji çeşitliliğini sağlamaya çalışan ülkeler fosil yakıtlara alternatif olarak rüzgâr, güneş, jeotermal, dalga, biyo-kütle gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelirken bir diğer enerji kaynağı olan nükleer enerjiyi de enerji çeşitliliği içerisinde bir seçenek olarak masada tutuyorlar. Dünyada 400 civarında nükleer santral bulunması ise nükleer enerjinin önemle ele alınması gereken bir konu olduğunu gösteriyor.


Sitemizde ve Facebook Hayran sayfamızda yaptığımız anketin sonucunda aşağıdaki verileri elde etmiş bulunuyoruz. 


Grafikte görüldüğü üzere takipçilerimiz %44' le Türkiye' de enerji sorununun Nükleer Enerji kaynaklarıyla çözülebiliceğini, %22 ise RES sanralinden yanadır. 
 

Elektrikport olarak; yararları ve zararları ile siyasetten mühendisliğe, çevreden enerjiye her alanda tartışma konusu olan 'Nükleer Enerji' dosyasını sizin için inceledik. Bu yazı dizimizde öncelikle nükleer enerjinin tanımını ve nükleer reaktörlerin çalışma prensibini vereceğiz. Daha sonrasında nükleer enerjinin yararlarını ve zararlarını, avantajlarını ve dezavantajlarını uzman kişi ve kurumların rapor ve görüşlerine dayanarak vermeye çalışacağız. 

 

NÜKLEER ENERJİ KONUSUNU SİZLERE 3 DOSYA HALİNDE SUNUYORUZ.


NÜKLEER ENERJİ NEDİR ?

NÜKLEER ENERJİYE EVET Mİ ?

NÜKLEER ENERJİYE HAYIR MI ?

 


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.