elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Mersin'de Nükleer Santral Bilgilendirme Merkezi Açılıyor

Akkuyu Nükleer Santrali’nin işletmesini üstlenen NGS Elektrik, oluşan tepkileri önlemek için Büyükeceli’de açtığı kamu bilgilendirme merkezinin bir örneğini de Mersin merkeze açmaya hazırlanıyor.A- A+
22.12.2012 tarihli yazı 8114 kez okunmuştur.
Mersin’de Akkuyu Nükleer Enerji Santrali’ne yönelik çalışmalar büyük bir hızla sürüyor. Bölgenin sismik araştırması ve ÇED süreci devam ediyor. ÇED sürecinin tamamlanması ve inşaat lisansının alınması için 2013′ün ilk yarısı bekleniyor. Tüm çalışmaların tamamlanmasının ardından ilk reaktörün devreye gireceği tarih 2020 olarak belirlendi. Toplamda 4 reaktör olması ve her reaktörün bir yıl ara ile devreye alınması planlanıyor. 20 milyar dolarlık yatırımın 15 bin kişiye istihdam sağlaması bekleniyor. Çalışmalar tamamlandığında her bir reaktör 1200′er MW kurulu güce sahip olacak ve toplamda Türkiye’nin enerji ihtiyacının yüzde 5′inin karşılanması hedefleniyor.


2023 PERSPEKTİFİNDE MERSİN’İN ENERJİ İHTİYACI VE SÜRDÜRÜLEBİLİR BÜYÜME

 

Akkuyu Nükleer Enerji Santrali’nin hem işletmesini hem de yapımını üstlenen Akkuyu NGS Elektrik Üretim AŞ, çalışmalarda gelinen son noktayı paylaşmak ve Mersin kamuoyunu nükleer enerji konusunda bilgilendirmek adına ’2023 Perspektifinde Mersin’in Enerji İhtiyacı ve Sürdürülebilir Büyüme’ konulu bir panel düzenledi. Panelin moderatörlüğünü Dünya Gazetesi yazarlarından Dr. Rüştü Bozkurt yaptı.
 
Panelin açılış konuşmasını yapan Akkuyu NGS Elektrik Üretim AŞ Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov tüm çalışmaların öngörülen hızla devam ettiğini söyledi. 2011-2012 arasında taşeron şirketin sahada yaptığı araştırma çalışmalarını tamamladığını bildiren Kasumov, kendilerine sonuçların teslim edildiğini bildirdi. Bölgenin sismik açıdan güvenilir olup olmadığının incelendiğini kaydeden Kasumov, “ÇED’le ilgili evraklar hazırlandı ve süreç devam ediyor. Önümüzdeki yılın ortalarında ÇED raporunu alacağımızı tahmin ediyorum” dedi.
  

GELECEK YIL ÖNCELİKLİ HEDEF ÇED RAPORU


Bu dönemde Büyükeceli’de kamu bilgilendirme merkezi açtıklarını dile getiren Rauf Kasumov, bu yıl Mersin merkezde de bir adet kamu bilgilendirme merkezi açacaklarını söyledi. Rusya’daki referans nükleer güç tesisinin Türkiye’de konuyla ilgili kişilere ziyaret ettirilerek akıllardaki soru işaretlerin ortadan kaldırılmasına gayret gösterdiklerini anlatan Kasumov, 2013′te yapmayı planladıkları çalışmaları ise, “Gelecek yıl öncelikli hedef ÇED raporunu, ardından da inşaat lisansını almak. Ardından altyapı inşaatları başlayacak. Tesisin inşası için gerekli bağlantı yollarının yapımı başlayacak” diye özetledi.
Orçun ŞEN Orçun ŞEN Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.