elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Manyetik Alanlar İle İnsan Vücudundan İletişim

Kaliforniya Üniversitesi'nden araştırmacılar, insan vücuduna manyetik sinyalleri göndererek çalışan yeni bir iletişim tekniği geliştirdi. Kablosuz iletişimde gelecek için yeni bir umut oluşturan bu tekniğin ayrıntıları haberimizde.A- A+
05.09.2015 tarihli yazı 9385 kez okunmuştur.
Kaliforniya Üniversitesi araştırmacılarının geliştirdiği yeni sistem, mevcut kablosuz iletişim sistemlerine alternatif sunarak, giyilebilir elektronik cihazlar arasında veri alışverişi için daha düşük güçlü yeni bir yol sunabilir.
 ►İlginizi Çekebilir: Kablosuz Enerji Aktarımı

 
Akıllı saatler, vücut sensörleri gibi giyilebilir elektronik cihazlar genellikle bluetooth bağlantı ile alıcıya veri iletimi yapmakta. Bluetooth bağlantısı ise fazla güç tüketimine neden olmaktadır ve bu durum bazı cihazlarda hantal ağır pil kullanma zorunluluğu oluşturmaktadır.
 

 
 

 
Araştırmacılar yeni iletişim tekniğinde radyo dalgaları kullanmış ve insan vücudu etrafında iletimi sağlayarak 10 milyon kat daha düşük yol kayıplarına ulaşmışlar. İletişimi sağlayan cihazda bobinlere enerji verilerek manyetik alan üretimi yapılıyor ve vücut baş, kol ve bacaklar üzerinden iletime izin veriyor. Eğer bu iletişim yöntemi ticari yönden de başarılı sonuçlara ulaşırsa daha az enerjiyle çalışan daha konforlu giyilebilir cihazlar üretilebilecek.

Kaynak:

►Gizmag


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.