elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

İlk Yerli Askeri Helikopter 2018’de Uçacak

Helikopter ihtiyacımızı yurt dışından karşılanmasına son vermek için ilk adım atıldı. Milli helikopter projesi, hem ülkemizin helikopter ihtiyacını karşılamak hem de dışa bağımlılığı bitirmek amacında. Projenin detayları yazımızın devamında.A- A+
21.10.2013 tarihli yazı 16413 kez okunmuştur.
Savunma Sanayi Müşteşarlığı(SSM) ile  Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) arasında ilk yerli üretim askeri helikopter için bir anlaşma imzalandı. İmzalanan anlaşma kapsamında üretilecek helikopterin program takvimi belirlendi. Milli helikopterin ilk uçuşu Eylül 2018 yılında yapılması hedefleniyor.

 ► İlginizi Çekebilir: Düşünce Gücüyle Uçabilen Helikopter Geliştirildi
İlk Milli Helikopterimiz:"Türkkopter"


Özgün bir tasarımla üretilecek olan helikopter, 3 mürettebat ve 9 yolcu kapasiteli olacak. Türk Silahlı Kuvvetleri ve diğer ihtiyaç sahibi kurumların ihtiyaçlarını karşılamak ve dışa bağımlılığı azaltmak amacıyla özgün tasarımın milli imkanlarla tasarlanması, geliştirilmesi, test edilmesi ve üretilmesi hedefleniyor.


Üretilecek olan bu helikopterler çok çeşitli amaçlarla kullanılabilecek. Askerlerin eğitiminde, görevlerinde, taşınmasında veya yangın söndürmelerinde kullanılacak. Ayrıca keşif amaçlı olarak da kullanılması düşünülüyor.

 


Şu anda helikopter ihtiyacımızı yurt dışından veya ortak üretimle karşılıyoruz. Hem dışa bağımlılığı azaltmak hem de Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacını karşılamak amacıyla üretilen milli helikopter projesi milli kaynaklarla hayata geçirilmesi ülkemiz açısından da yararlı olacaktır. Bu proje başarılı bir şekilde sonuçlandığında ileri ki zamanlarda başka ülkelere de satılması hedefleniyor.
Çağın Özçivit Çağın Özçivit Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.