elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Hyundai'inin elektrikli otobüsü deneme sürüşüne başladı

Hyundai Motor, Güney Kore'nin milli imkânlarla geliştirilen ilk elektrikli otobüsünün deneme sürüşlerine başladı.A- A+
28.06.2010 tarihli yazı 6578 kez okunmuştur.

Elec-City adı verilen otobüsün, Seul'ün dünyanın önde gelen çevre dostu şehirlerinden biri olma hedefini gerçekleştirmesine yardım etmesi bekleniyor.

Kore hükümetinin yeşil politikalara yönelik aktif teşviğine rağmen, ileri teknoloji kullanarak çevre dostu otomobil ve otobüs üretme konusunda, Güney Kore'nin geç kaldığı belirtiliyor.

Buna rağmen Japonya ve Avrupa'daki gelişmiş diğer ülkeler, ülkelerindeki yoğun trafik sistemlerinde, şimdiye kadar elektrikli otobüsleri çoktan test etmiş durumdalar veya bu otobüsleri halen kullanmaktalar.

Hyundai Motor İkinci Başkanı Choi-Han, "Çevre dostu araçların yeni modellerini üretme konusunda, Japonya ve Avrupa'daki gelişmiş ülkelerle rekabet etme kabiliyeti kazandık." dedi.Ülkenin lider otomobil üreticisi, gelecek yıldan itibaren Elec-City'nin Seul'ün birçok caddesinde kullanılmasını umuyor. Firma ayrıca Elec-City'i; ülkede kasım ayında düzenlenecek G-20 Zirvesi'nde, ülke temsilcilerini taşımak üzere servis otobüsü olarak kullanmayı planlıyor.

Elec-City, tek bir şarjla saatte ortalama 100 km (62 mph) hızla, 120 km (75 mph) yol katedebiliyor. 50 yolcu kapasiteli otobüs, 402 beygirlik içten yanmalı motoru çalıştıran 3 tane 100-kilowattlık itme motoru kullanıyor.

Hyundai'den yapılan açıklamaya göre Elec-City; Arazi, Ulaşım ve Gemi Seyir İşleri Bakanlıkları'nın istediği şartları, 0 emisyon ile yerine getiriyor.Yazar: Lee Eun-joo , Kaynak: JoonGang Daily


Çeviri: Emre GÜRBÜZ


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.