elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Hyundai ve Kia’nın Navigasyon Sistemleri Android Bazlı Olacak

Google'ın geliştirdi işletim sistemi Android, bilgisayar, telefon ve giyilebilir cihazlar yanında otomobil sektöründe de kullanım oranını arttırmaya devam ediyor. Hyundai ve Kia navigasyon sistemlerini Android’e emanet edecek. Haberin detayları yazımızın devamında.A- A+
26.10.2013 tarihli yazı 9812 kez okunmuştur.

Pek çok araba navigasyon sistemlerini ve akıllı teknolojilerini iOS üzerinden kurmayı tercih ederken iki firma aksi yönde ilerliyor.  Dünya’nın önde gelen otomobil üreticilerinden Hyundai ve Kia, araçlarındaki teknolojiyi geliştirmek için yeni planlar peşinde. Sürücüleri kaybolmadan A noktasından B noktasına götürebilmek için Android bazlı navigasyon sistemi istiyorlar. Bu şekilde üretilen arabaların navigasyon sistemi Android tabanlı olacak, bunun haricinde arabanız Android cihazlarla iletişime geçebilecek ve pek çok app çalıştırabilecek.

 

►İlginizi Çekebilir:  Android OS Otomobiller

 
Bu konuda çalışma gösteren otomobil sektörünün büyük iki şirketi Kia ve Hyundai, yeni Soul ve Genesis otomobil modelleri üzerinde Android tabanlı AVN (Audio video navigation/ Ses video navigasyon) sistemini kullanacakları açıklandı. Android sistemi önümüzdeki yıl aralarında yeni Hyundai Sonata’nın da bulunduğu yeni araçlara da yerleştirilecek.

Yazılımın nasıl çalışacağına dair detaylı bilgiler verilmese de, araç ve akıllı telefon bağlantısına önemli bir iş düştüğü ve yazılımın özellikle medya içeriklerinin yürütülmesi konusunda yararlı olduğu konuşuluyor. Özel senaryolarda kullanıma yönelik uygulamaların da yazılımda mevcut olacağı belirtildi. Ayrıca bu yeni yazılımın Google Play’i destekleyip desteklemeyeceğine dair ise şu aşamada bir açıklama yapılmadı.

 


 

Google otomobillerin içine girmesiyle birlikte yine en büyük rakiplerinden Apple ile karşı karşıya geliyor. Apple önümüzdeki yıl yayınlamaya hazırladığı ”iOS in the Car” standardıyla otomobillerin özellik, kontrol ve kullanımına iOS’i entegre etmeye çalışacak. Otomobil üreticiler gelecek dönemde iOS ve Android arasında karar vermek için önemli bir mesai harcayacağa benziyor.Kaynak:


► slashgear.com
Çağın Özçivit Çağın Özçivit Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.