elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Karsan'dan yeni model

Türk Otomotiv Sektörünün kilometre taşlarını oluşturan üreticilerinden biri olan Karsan, Bursa’da üretilen yeni Hyundai HD Serisi tanıttı.A- A+
06.05.2010 tarihli yazı 5228 kez okunmuştur.

Karsan ile Hyundai'nin birlikte geliştirdiği ve Karsan'ın Bursa'daki tesislerinde üretilen yeni HD Serisi'nin yenilenen tasarımı ve teknolojileri şürüş konforu arttırıp kullanım maliyetleri azaltmayı hedefliyor.

HD Serisi'nin ilk üretilen modeli olan HD75'de 140 HP gücünde Euro 4 emisyon standartlarına uygun turbo intercooler'lı 4.0 lt'lik dizel motor görev yapıyor. Aracın 114 km/s'lik maksimum hızı ve 37 derecelik tırmanma kabiliyeti önceki modele göre artarken, yüksek basınçlı yakıt sistemi (common-rail) sayesinde sınıfının en iddialı yakıt tüketimlerinden birini sunuyor.

Savrulma, devrilme gibi riskleri azaltan ön ve arka viraj denge çubukları, ısıtmalı yan aynalar, özel kabin süspansiyon sistemi en büyük yenilikler arasında bulunuyor. Yeni Hyundai HD75 uzun ve kısa şasili olarak sunulurken, yakın zamanda açıklanacak olan özel tanıtım fiyatlarıyla 7.5 tonluk bir ticari araç almak isteyenler için cazip fiyat sunulacağı belirtiliyor.

Karsan, ürettiği HD Serisi'ni ilk kez çevre ülkelere ihraç etmeyi planlarken bu doğrultuda yurtdışı pazarlama teşkilatını da geliştirecek. Anlaşma uyarınca CKD (Completely Knocked Down) üretimi yapan Karsan, mühendislik faaliyetlerini daha yoğun kullanarak araçların yerlilik oranını da kademeli olarak artıracak.

Yaklaşık 2 milyon dolarlık yatırım ile yenilenen Karsan'ın Bursa'daki ikinci üretim tesisi OSB fabrikasında, önümüzdeki dönemde yılda 5.000 adete varan Hyundai Truck üretimi hedefleniyor.

Ağustos 2007 tarihinde üretime başlayan HD Serisinin yurt içi pazarlama, satış ve satış sonrası hizmet faaliyetleri 2009 yılı başından itibaren yürüten Karsan Pazarlama pazara girişinin ikinci yılında bu aracın sınıftaki pazar payını yüzde 20 seviyesine ulaştırırken Türkiye geneline yayılan 23 satış, 35 servis noktası var.Otohaber