elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Karsan Otomobilden Sonra Otobüs de Üretecek

ABD'nin New York kenti için taksi ihalesinde finale kalma başarısı gösteren Karsan, bu sefer de İtalyanlar ile ortak otobüs üretecekA- A+
20.02.2011 tarihli yazı 4248 kez okunmuştur.

Karsan, İtalya'nın önde gelen otobüs üreticilerinden BredaMenarinibus ile 2 Eylül 2010'da imzaladığı stratejik ortaklık çerçevesinde otobüs üretim tesisini törenle hizmete açtı. Yapılan ön anlaşma gereği Ocak ayında 15 adet otobüsü Bredamenarinibus'a teslim eden Karsan, Şubat ayında 25, Mart'ta 20 ve Nisan ayında 15 olmak üzere, toplam 74 BredaMenarinibus marka otobüsü İtalya'ya satacak.Karsan'ın Bursa-Akçalar'daki fabrikasında düzenlenen törende konuşan Karsan CEO'su Murat Selek, ''Karsan olarak, toplu taşımacılık başta olmak üzere, ulaştırma alanında hemen hemen her segmentte var olma kararı aldık. En küçük ulaştırma aracı olan taksiden başlayarak, en büyük ulaştırma aracı olan körüklü otobüse kadar bütün ürün segmentlerinde sınırsız çözümler ortaya koyma niyetindeyiz ve bu yönde çalışmalar içindeyiz." şeklinde konuştu.

Otobüs fabrikasının 10 bin metrekareye varan bir alanda faaliyet göstereceğini belirten Selek, "Otobüs konusuna yatırım yapmaktayız, ağırlıklı olarak ilk 3 seneye yoğunlaşan yatırım miktarlarının 25 milyon euro civarında olacak. BredaMenarinibus'a yaptığımız üretim, otobüs faaliyetimizin ilk bölümünü oluşturuyor. Bunun arkasından elbette ki devamı gelecek. Çok kısa zaman içinde yerlilik oranımızı yüzde 40'ın üzerine çıkarmayı hedefledik, şu anda yüzde 25 civarındadır." dedi.BredaMenarinibus CEO'su Roberto Ceraudo da bu birlikteliğin her iki şirketi de daha ileriye taşıyacağını söyleyerek şöyle devam etti:"Bu anlaşma, özellikle otobüs sektöründeki iş hacmi bakımından İtalya'da ikinci sırada olan ve 90 yılı aşkın geçmişe sahip BredaMenarinibus şirketini, sadece İtalya ve Avrupa sınırlarında değil, markanın Türkiye ve komşu ülkelerdeki varlığını da artıracaktır. Karsan ile zaten iyi olan üretim kalitemizi daha da ileriye taşımak istiyoruz. Tamamen BredaMenarinibus tarafından tasarlanmış ve şimdi Karsan işbirliği ile üretilen modellerin üretimlerine ilişkin olarak Karsan'a güveniyoruz."
GÜNÜN FİRMASI