elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

GSM ve Baz İstasyonu Kulelerinin Yıldırım ve Aşırı Gerilimden Korunması

GSM (Global System for Mobile Communications) ve baz istasyonları, modern dünya haberleşme ağının temelini oluştururlar ve ses ile veri iletişimi için hayati önem taşırlar. Özellikle acil durumlar, ticari işlemler ve günlük iletişim için bu yapıların sürekli aktif çalışır durumda olması gerekmektedir. Ancak özellikle de yıldırım gibi doğal olaylar bu sistemler için ciddi bir tehdit oluşturabilir. Yıldırımın doğrudan isabet etmesi veya elektromanyetik dalgalanmalar yoluyla GSM ve baz istasyonlarına zarar vermesi, iletişim ağlarında kesintilere ve cihazlarda hasara yol açabilir. Bu nedenle, bu sistemlerin yıldırım ve aşırı gerilim etkilerine karşı korunması, hem ekonomik hem de sosyal açıdan büyük önem taşımaktadır.A- A+
24.03.2024 tarihli yazı 1166 kez okunmuştur.

GSM ve Baz İstasyonu Kulelerinin Yıldırım ve Aşırı Gerilimden Korunması


GSM ve baz istasyonu Kulelerinin yıldırım ve aşırı gerilimden korunması, IEC-62305 standardı çerçevesinde, dış yıldırımlık sistemleri, iç yıldırımlık sistemleri, topraklama, eş potansiyel bağlantılar ve AG Parafudr koruma tekniklerinin entegre edilmesiyle sağlanır.

Dış yıldırımlık sistemi, yıldırım çubukları ve iletkenler aracılığıyla doğrudan çarpmaları engeller. Dış yıldırımlık sistemlerinde, yıldırım yakalama çubuklarının konumlandırılması için küre metodu ve koruma açısı metodu kullanılmalıdır. Ayrıca, çubukların bağlandığı noktalara söndürücü elemanlar eklenmesi, rastgele akım geçişlerini engellemek için önemlidir. Bu sistemde kullanılan iletkenlerin kesiti ve malzemesi, yıldırımın büyüklüğüne ve frekansına göre değişiklik gösterirken, iletkenlerin yüzey koruması rüzgar gibi çevresel koşullara dayanıklılık açısından kritiktir. Bu sebeple, uygulama öncesinde kesit ve durum analizleri yapılmalı ve tüm sistem elemanlarının koruma alanı içinde olduğu kesinleştirilmelidir. İç yıldırımlık sistemlerinde ise, yıldırım koruyucular ve akım sönümleyiciler kullanılarak elektronik cihazlar gibi hassas ekipmanlar dolaylı etkilere karşı korunur. Bu sistemlerde, hassasiyete göre farklı bölgeler oluşturularak yıldırım darbesi ve aşırı gerilim darbelerine karşı koruma sağlanmaktadır.Bir diğer koruma yapısı olan topraklama ve eş potansiyel sistemi, idealde 10 ohm altında bir direnç değeri ile yıldırım darbesini güvenli bir şekilde yere aktarmakta, bu da yerel koşullara ve bölgenin toprağın iletkenliğine bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Eş potansiyel sistem ayrıca farklı metal yapıları ve elektrik sistemlerini aynı potansiyele getirerek potansiyel farkları azaltır ve yıldırımın dolaylı etkilerine karşı koruma sağlar.

 
AG Parafudr korumada ise; Tip 1, Tip 2 ve Tip 3 koruyucularla yıldırım ve aşırı gerilim kaynaklı ani gerilim artışları sınırlanarak cihazların güvenliğini ayrıca artırılmaktadır. Farklı uygulamalara göre parafudrların dağınık yerleşimi söz konusu ise mutlaka ideal bir sistem ve selektivite analizinin yapılması, ve buna uygun konumlandırmanın yapılması gerekmektedir. Bu sistemlerin entegre uygulanışı, GSM ve baz istasyonu kulelerinin etkili bir şekilde korunmasını sağlayarak haberleşme altyapısının sürekliliğini ve güvenliğini sağlamaktadır.
Kaynak


Aktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar