elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Google’dan Güney Afrika’ya 96 MW’lık Güneş Yatırımı

Son günlerde yenilenebilir enerji sektörüne yönelmesiyle dikkat çeken internet ve yazılım devi Google'ın ilk yatırım durağı Güney Afrika oldu. İleriye yönelik de bu sektöre yatırımının devam edeceğini duyuran Google yetkilileri temiz bir dünya için bunun gerekli olduğunu bildirdi. Haberimizin detaylarını yazımızda bulabilirsiniz.A- A+
01.06.2013 tarihli yazı 11742 kez okunmuştur.
Son günlerde  özellikle yenilenebilir enerji sektörüne yönelen Google'ın ilk yatırım durağı Güney Afrika oldu. 96MW’lık güneş enerjisi projesini uygulayarak devreye alan internet ve yazılım devi yaklaşık 30 bin evin elektrik ihtiyacını karşılayacak.
 
 
12 milyon dolara mal olan proje  Güney Afrika’nın Northern Cape eyaletinde kuruldu. Güneş’ten gelen ışınlarla elektrik üretimine dayalı bu fotovoltik projesinin adı ise Jasper Power Project. Proje kıtanın en büyük güneş enerjisi sitemlerinden biri olacak.
 
 

Güney Afrika’nın yenilenebilir enerjide iddialı hedefleri var

2008 yılından bu yana Güney Afrika’nın genelinde meydana gelen elektrik kesintileri sonucunda ciddi enerji sıkıntıları çekmiştir.O zamandan bu yana Güney Afrika hükümeti yeni enerji kaynaklarını devreye almak için her türlü desteği sağlamıştır.

 

 
Genel itibariyle  enerji ihtiyacını fosil kaynaklardan özellikle kömürden karşılayan ülkede günümüz itibariyle başta güneş olmak üzere birçok yenilenebilir enerji yatırımı yapılmakta. Toplam kurulu gücü 44 GW olan Güney Afrika’da 2030 yılına kadar yenilenebilir enerjide 18 GW hedef koyan hükümet ise bu konuda bir hayli umutlu.


İlginizi çekebilir: Google'dan Büyük Güneş Yatırımı

İlginizi çekebilir: Uçan Rüzgar Türbinlerinde Google Etkisi

 

Kaynak

Yunus Emre Sarıbuğa Yunus Emre Sarıbuğa Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.