elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Goodyear Tekerleği Yeniden İcat Etti

Goodyear geleceğin otonom araçları için tekerleği yeniden icat etti. Manyetik levitasyon ile hareketi sağlanan ve birçok sensör içeren küre teker, Cenova Uluslararası Motor Fuarı’nda tanıtıldı. Bu yeni tasarımın detaylarını haberimizden bulabilirsiniz.A- A+
21.03.2016 tarihli yazı 11879 kez okunmuştur.
Goodyear, Genova Uluslararası Motor Fuar’ında geleneksel mantığı reddeden küre araba lastiği konseptini tanıttı. “Eagle-360” olarak adlandırdıkları lastik tasarımının içi dolu bir küre şeklinde olmasından dolayı, araçlara geleneksel bir dingil aracılığıyla bağlanması mümkün olmayacak. Bunun yerine aracın lastikler üzerinde manyetik kuvvetle havada durması sağlanacak. Küre şeklindeki bu lastik, firmanın otonom araç öngörüsünün bir parçası durumunda.
 İlginizi Çekebilir: Maglev Trenler
 
 
Goodyear Eagle-360'ın küresel şekli akıcı ve yanal hareket sağlayarak daha sarsıntısız ve konforlu bir sürüş sağlıyor. Bu sayede aracın karşılaştığı engelleri aşabilmesi için, aracın sürüş yönünü değiştirmesine gerek kalmıyor; Ayrıca lastiğin 360 derece dönüş imkanına sahip olması aracın park etme zorluklarını da ortadan kaldırıyor. Araçla yapılan manyetik bağlantı Maglev trenlerde de kullanılan teknoloji olan levitasyon ile sağlanıyor. Otonom araçlar ile birlikte düşünülen konsept lastik, sahip olduğu sensörler ile hava ve yol koşullarını kaydederek araca ve arkadan gelen diğer araçlar ile bu bilgileri paylaşacak.
 
 
 
Bir diğer yeni özellik ise lastik desenin tasarımında. Beyin kıvrımlarına benzeyen yapı yol tutuşunu artırıyor. Kanallarda kullanılan sünger benzeri bileşenler kuru zeminde sertliklerini korurken ıslak zeminde yumuşayarak ıslak zeminde kızaklamaya karşı direnç sağlamakta. Aynı zamanda yumuşak sünger yapının emdiği su tekerin merkezkaç kuvveti sayesinde tahliye ediliyor. Tüm bu özellikler konsept otonom araba için geliştirilse de bize sunduğu gelecek öngörüsü, tekerleği baştan icat etmenin hiçte kötü bir olmadığını ispatlıyor.
 
 

 Kaynak:

►Popsci
►Goodyear
►Wonderfulengineering

ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.