elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

ESA'nın Geliştirdiği ''ExoMars Gezici Robotu'' Şili'de Test Edildi

ESA (Avrupa Uzay Ajansı)'nın geliştirdiği belirli bir alanda örnek toplamaya yarayan gezici robot, Şili'nin Atacama Çölü'nde dolaşım testlerini başarı ile tamamladı. Bu haberimizde gezici robot ExoMars'ı yakından tanıyacağız.A- A+
24.10.2013 tarihli yazı 7049 kez okunmuştur.
Bridget lakaplı ExoMars gezici robotuESA (Avrupa Uzay Ajansı)'nın 2018 Mars misyonu beklentisiyle gezegende bina ve faaliyet deneyimi kazanmak için geliştirdiği programının bir parçasıdır.

 


 
Bridget, Birleşik Krallık'ta Astrium/Stevenage tarafından inşa edilmiş ve başvurusu ExoMars görevi kullanılarak tasarlanmıştır. Robot, Mars'ın sert yüzeyine en yakın çevre olmasından dolayı yeryüzündeki en kurak ve cansız nokta olan Atacama'da test edilmiştir.


Cihaz bir panoramik kamera, yakın çekim kamerası ve bir yeraltı radarını bünyesinde barındırmaktadır. Son olarak ExoMars gezici robotu, destek ekibi tarafından kontrol edilen toprak örnekleri toplamak için bir matkap içerecektir.

 


 
Yanlarında bir yer destek personeli olmasına rağmen robot, İngiltere'nin Harwell'de ki Catapult test merkezinde bir uzaktan kumanda merkezi (RCC) ile sürekli test edilmektedir. Deneme aşamasında sunulan fikir, gerçek mars ortamını oluşturmak ve robotu bu ortamda test etmekten ibaretti. Cihaz yolunda ilerlerken bir süpürge yardımıyla geçtiği yerdeki ayak izleri yok ediliyor ve zemin sanki robot oradan geçmemiş gibi eski haline döndürülüyor.

  
Aşağıdaki vidyoda robotun 3 Boyutlu ortamda test sürüşü verilmiştir;

  
KAYNAK:

► European Space Agency, ESA 
Alper   Görkey Alper Görkey Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.