elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Elif Bilgin Google Bilim Fuarı'nın Birincisi Oldu

Google'ın bu yıl üçüncüsünü düzenlediği Google Bilim Fuarı'nın halk oylamasında 16 yaşındaki Türk kızı birinci oldu. Muz kabuğundan biyoplastik üretimi projesiyle oldukça beğeni toplayan Elif Bilgin projesiyle fark yaratarak birinciliği kazandı. Haberimizin detayları yazımızda.A- A+
04.09.2013 tarihli yazı 9884 kez okunmuştur.
Google tarafından düzenlenen ve dünyanın heryerinden başvurulabilien Google Bilim Fuarı'nın bu yıl üçüncüsü binlerce projenin katılımıyla gerçekleşti. Muz kabuklarından biyoplastik üretme projesiyle yarışmaya katılan 16 yaşındaki Elif Bilgin halk oylaması sonucu binlerce proje arasından birinci oldu. 

Finale kalmasının yanısıra jüri özel ödülünü de kazanan Elif Bilgin muz kabuklarından biyoplastik üretmek için 2 yıl çalıştığını ve bu konuda 12 farklı yöntem denediğini belirtti. 1-30 Ağustos arasında gerçekleşen online halk oylaması ile birinci olan Elif aynı zamanda Google Bilim Fuarı kapsamında çevre, sağlık veya kaynak sıkıntısı gibi sorunlara yönelik fark yaratacak projesini hayat geçirebilmesi için 1 yıl süreyle mentorluk ve 50 bin Amerikan doları tutarında bütçe desteği sağlanacak. 
 
Oylamadaki birincilik ile birlikte Elif 10 bin dolarlık ödülün sahibi oldu. Büyük ödül ise 23 Eylül'deki final galasında açıklanacak. Finalde birinci olan kişi ise 10 günlük Galapagos Adaları gezisinin yanı sıra LEGO,CERN veya GOOGLE'a ziyareti de içeren çok çeşitli armağanların da sahibi olacak. Final galası 23 Eylül'de yarışmanın web sitesinden ve Google+ sayfasından ve Youtube kanalından izlenebilecek.

 
►Elif Bilgin'in Google için hazırladığı sunumu aşağıdan izleyebilirsiniz.

 

 
Yunus Emre Sarıbuğa Yunus Emre Sarıbuğa Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.