elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Doğalgaz Projesi Koordinata Takıldı

Akdeniz'de doğalgaz çıkarılması konusunda ihaleye çıkmakta geciken Mısır hükümetinin İsrail ile Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin sınırlarını belirleyen koordinatların bulunmamasından kaynaklandığı iddia edildi.A- A+
10.09.2012 tarihli yazı 7411 kez okunmuştur.
Mısır eski Petrol Bakanı Abdullah Gurab, yaptığı açıklamada, 2011 Şubat ayı ile 2012 Haziran ayları arasındaki bakanlık görevi sırasında, Mısır'ın, İsrail ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi ile deniz sınırının koordinatlarını gösteren bir veri olmaması nedeniyle Akdeniz'de doğalgaz çıkarılması için ihale açılması önerisinin gerçekleşmediğini öne sürdü. 

Gurab, daha sonra bakanlığın, devletin ilgili makamlarından bu koordinatları gösteren veriyi temin ettiğini ve 6'sı İsrail ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi ile sınır bölgelerinde, 7'si de Mısır'ın karasularında olmak üzere toplam 13 adet uluslararası ihale açtıklarını ifade etti.
 
Mısır hükümetinin İsrail'den sınırların belirlenmesini istediği yönündeki iddiaları yalanlayan eski Bakan, “Devlet deniz sınırlarını gayet iyi biliyor. Ancak bu bilgi belirli bir kesimdeydi” dedi. Sınır bölgelerinde petrol kuyularının karışabileceğine işaret eden Gurab, bu nedenle komşu ülkelerle hakları garanti altına alan anlaşmalar imzalanması gerektiğini vurguladı.

Öte yandan Mısır Petrol Bakanı Usame Kemal, Mısır hükümetinin geçen hafta BP ile imzaladığı anlaşmanın ilk olarak 2006 yılında gündeme geldiğini söyledi. Yaşanan gecikmenin nedenleri hakkında bilgi vermeyen Bakan Kemal, Haziran ayında 13 uluslararası şirketin Akdeniz'de doğalgaz çıkarma ihalesine katıldığını ve ihalenin sonuçlarının da Kasım ayında açıklanacağını ifade etti.
 
Mısır Akdeniz'de doğalgaz çıkarılması konusunda geçen hafta BP ile bir anlaşma imzalamıştı.
 
KAYNAK : Hürriyet

ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.