elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

YAZARIN TÜM MAKALELERİ Ezgi Gücüyener

Büyük Veri İşlemek İçin Tasarlanmış Araçlar | Hadoop ve Spark

Büyük Veri İşlemek İçin Tasarlanmış Araçlar | Hadoop ve Spark Büyük veri günümüzde sıklıkla karşılaştığımız bir terim. Bu yazımızda sektörde sıklıkla kullanılan iki büyük veri işleme aracı olan Hadoop ile Apache Spark’tan bahsedeceğiz ve proje geliştirirken nasıl bir tercih yapmamız gerektiğine değineceğiz. Gelin de...

devam >>
Dünya'nın İlk Ses Üretim Makinesi Nasıl Geliştirildi?

Dünya'nın İlk Ses Üretim Makinesi Nasıl Geliştirildi? Yapay sesler günlük hayatımızda sesli asistanlardan, navigasyon sistemlerine pek çok alanda bize yardımcı oluyor. Bu yazımızda sesli asistanların atası olan dünyanın ilk robotik ses üretim makinesinin nasıl geliştirildiğini inceleyeceğiz.

devam >>
2019 Nobel Tıp Ödülü Açıklandı

2019 Nobel Tıp Ödülü Açıklandı 1901 yılından beri her yıl düzenlenen ve bu yıl 118.si düzenlenen Nobel Ödülü'nü Tıp dalında üç bilim insanı kazandı.Üç bilim insanı, hücrelerin oksijenin varlığını algılama yöntemi ve oksijene nasıl tepki verdiği üzerine yaptığı çalışma ile tıp dalında 2...

devam >>
R Programlama 4. Bölüm |  Matrisler ve Faktörler

R Programlama 4. Bölüm | Matrisler ve Faktörler R programlama dilinde dosyalardan veri okuma yöntemlerini incelediğimiz yazımızda ayrıca matrisler, veri çerçeveleri ve faktörler gibi veri yapılarına değineceğiz. Gelin yazımızı beraber inceleyelim.

devam >>
R Programlama 3. Bölüm | R Programlama Fonksiyon, Nesne ve Veri Yapıları

R Programlama 3. Bölüm | R Programlama Fonksiyon, Nesne ve Veri Yapıları R programlama dilinde fonksiyonlar oluşturmayı öğrendiğimiz bu yazımızda bu dildeki nesnelere ve veri yapılarına değineceğiz. Gelin yazımızı beraber inceleyelim.

devam >>
R Programlama 2. Bölüm | R Programlama Operatör, Sabit ve Değişkenleri

R Programlama 2. Bölüm | R Programlama Operatör, Sabit ve Değişkenleri R kurulumdan ve R programlama dilindeki operatörler ile değişkenlerden bahsedeceğimiz R programlama yazı serimizin 2. yazısında R dilinde çalışabilmek için bilmemiz gereken temel kavramlara değineceğiz.

devam >>
R Programlama 1. Bölüm | R Programlama Nedir?

R Programlama 1. Bölüm | R Programlama Nedir? İstatiksel veri analizi, grafik gösterimi ve raporlama günümüzde oldukça önemli kavramlardır. Bu kavramları programlama ve yazılım ortamında çok çeşitli olarak sunmayı sağlayan birçok programlama bulunmaktadır. Bu yazımızda istatiksel veri ile güçlü nesn...

devam >>
Uçak Motorlarında ve Diyabet Tedavisinde Aynı Algoritma Kullanılacak

Uçak Motorlarında ve Diyabet Tedavisinde Aynı Algoritma Kullanılacak Queensland Üniversitesinden bir grup araştırmacı geliştirdikleri yapay zeka algoritması ile diyabet hastaları için en uygun tedavi dozajının ayarlanmasından uçak motorlarının en ideal bakım-onarım planının hazırlanmasına kadar geniş bir alanda kullanılabi...

devam >>
Veri Merkezleri için Daha Hızlı Fiber Bağlantılar Geliştirildi

Veri Merkezleri için Daha Hızlı Fiber Bağlantılar Geliştirildi Günümüzün veri merkezlerinde maksimum 100-200 gigabit düzeyinde veri taşınabilirken geliştirilen yeni bir fiber optik sistem bu hızı 800 gigabite çıkarmayı hedefliyor. Detayları haberimizde inceleyeceğiz.

devam >>
Blok Zinciri Nedir? (Blockchain)

Blok Zinciri Nedir? (Blockchain) Veri yapılarından, kripto para birimlerine kadar sıklıkla duyduğumuz blok zinciri teknolojisinin ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve gelecekte bu teknolojiden neler beklememiz gerektiğini yazımızda inceleyeceğiz.

devam >>
Toplam 20 içerik bulundu. Görüntülenen 1 - 10
1 2