elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

YAZARIN TÜM MAKALELERİ Atahan ZENGİN

Reaktif Cezadan Az Etkilenmek için Yöntemler

Reaktif Cezadan Az Etkilenmek için Yöntemler Geçmişten günümüze enerjiye olan ihtiyaç gittikçe artması nedeni ile mevcut elektrik enerjisinin en verimli şekilde kullanılması büyük önem kazanmaktadır. Bu yazımızda reaktif ceza nedir? Reaktif cezadan nasıl daha az etkilenebiliriz? Bunun için neler yap...

devam >>
Kaçak Akım Koruma Şalteri Neden Devre Dışı Kalır? Arızası Nasıl Anlaşılır?

Kaçak Akım Koruma Şalteri Neden Devre Dışı Kalır? Arızası Nasıl Anlaşılır? Kaçak akım koruma şalterleri elektrik tesisatını ve insan hayatını korumakla görevli en önemli devre elemanlarından biridir. Bu yazımızda kaçak akım koruma şalteri neden atar? Kaçak akım koruma şalteri devre dışı kaldığında ya da arızalandığında ne yapıl...

devam >>
Süperpozisyon Teoremi Nedir?

Süperpozisyon Teoremi Nedir? Süperpozisyon teoremi belirli özel durumların çözümü için vazgeçilmez bir yöntem. Bu yazımızda, süperpozisyon teoremi nedir? Neden uygulanır? Hangi devrelere uygulanır? Ne gibi sonuçlar elde etmemizi sağlar? Sorularının cevaplarını vereceğiz.

devam >>
Kuşlar Rüzgar Türbinlerine Çarpmayacak!

Kuşlar Rüzgar Türbinlerine Çarpmayacak! Rüzgar türbinlerinin belki de en kötü özelliği kuş ölümlerine sebep olmasıdır. Norveç’teki bir rüzgar çiftliği yaptığı çalışma sonucunda kuş ölümlerinin %71,9 oranında azalmasını sağladı. Detaylar haberimizde.

devam >>
Kuantum Dolaşımı ile Bilgi Aktarımı Artıyor

Kuantum Dolaşımı ile Bilgi Aktarımı Artıyor Kuantum fiziğinin yasaları on yıllardır belli olsa da bu yasaları gündelik yaşamımızda kullanmaya yeni yeni başlıyoruz. Kuantum fiziğinin kanunları ile elde etmekte olduğumuz bu bilgi aktarım hızı Einstein’ın bile tahmin edemediği bir düzeyde. Fakat günüm...

devam >>
Kaçak Akım Durumunda Topraklama Ölçümünün Önemi

Kaçak Akım Durumunda Topraklama Ölçümünün Önemi Elektrik kazalarında, faz iletkeninin bir diğer iletken yüzeyle teması, hata akımının oluşmasına neden olur. Bu hata akımı, kısa devre gücüne bağlı olarak ölümlere, yaralanmalara ve beraberinde büyük maddi hasarlara yol açabilir. Bu yazımızda doğru toprak...

devam >>
Türkiye'de Yerli ve Yenilenebilir Enerji ile Elektrik Üretiminde Rekor Kırıldı

Türkiye'de Yerli ve Yenilenebilir Enerji ile Elektrik Üretiminde Rekor Kırıldı Türkiye 24 Mayıs 2020'de yerli ve yenilenebilir elektrik üretiminde önemli bir rekora imza attı. Detaylar haberimizde.

devam >>
Prototip PCB Tasarımı için 4 Adım

Prototip PCB Tasarımı için 4 Adım Çizdiğimiz devreler her zaman istediğimiz gibi çalışmayabilir. Bu yüzden önce prototip devrelerin test edilmesi gerekir. Peki bu testleri en hızlı şekilde tamamlamak için ne yapmanız gerekiyor? Bu yazımızda prototip PCB tasarımı konusunu ele aldık.

devam >>
Karadeliği Anlamak

Karadeliği Anlamak Karadelik çoğumuz için soyut bir kavram olarak zihnimizdeki uzayın bir köşesinde duruyor. Bu yazımızda karadeliklere dair bildiğimiz en güncel bilgilerle bir karadeliğin ne olduğunu ve ne olmadığını anlatmaya çalışacağız. Detaylar yazımızda..

devam >>
StarShip Statik Ateşleme Testini Geçti

StarShip Statik Ateşleme Testini Geçti SpaceX şirketinin “StarShip” projesi statik ateşleme testini geçti. Dünya içindeki ve dışındaki taşımacılıkta yeni bir dönemin başlamasına bir adım daha yaklaştık. Detaylar haberimizde.

devam >>
Toplam 26 içerik bulundu. Görüntülenen 1 - 10
1 2 3