elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Türk Hava Kurumu Üniversitesi |
Tercih Rehberi

Üniversite tercihlerini yapacak öğrenciler için, Türk Hava Kurumu Üniversitesi hakkında genel ve gerekli bilgileri sizler için derledik. Editör kadromuzun deneyimleri ile hazırlanmış bu rehber haricinde merak ettiğiniz soruları #tercihrehberi hashtag'i ile de iletebilirsiniz.A- A+
05.07.2015 tarihli yazı 22940 kez okunmuştur.
Türk Hava Kurumu Üniversitesi, Türk Hava Kurumu Havacılık Vakfı tarafından kurulmuştur. Dolayısıyla THK, 1925 yılından bu yana havacılık ve uzay alanlarında gösterdiği faaliyetler sonucu edindiği deneyim ve entelektüel birikim sayesinde derin bir altyapıya sahiptir. Türk Hava Kurumu Üniversitesi, 3 şehirde toplam 4 yerleşkede hizmet vererek Türkiye’de bu konuda bir ilk konumundadır. Çok kampüslü ortamı sayesinde özellikle, karşılıklı eğitim uçuşları gibi havacılık uygulamalarının yapılabildiği nadir üniversitelerden biridir.
 
Öncelikle sayısal bilgi ve istatistiklere geçmeden Türk Hava Kurumu Üniversitesinin bir öğrencisi olarak kendi ağzımdan üniversitemizi anlatmak isterim.  Üniversitede Uzay Mühendisliği bölümünde okuyorum bu yıl hazırlığı yeni bitirdim ve önümde daha 4 yılım var. Üniversite daha yeni olduğu için ufak tefek sorunlarımız var ama kesinlikle bunları çok kolay çözüyorlar. Kurulalı 2 yıl olmasına rağmen çok büyük bir hızla gelişiyor ve dezavantajlarıın çok çabuk üstesinden geliyor.
 


 
Benim tercih etme sebebim üniversitenin ilk mezunlarından biri olacak olmam ve tanıtım günlerinde verilen detaylı bilgiler ve büyük bir araştırma sonucunda Türk Hava Kurumu Üniversitesi'nin geleceğin en büyük üniversitelerinden biri olacağına inanıyor olmam. Bu kesinlikle büyük bir idda değil çünkü Türkiye'nin Havacılık ve Uzay Bilimleri alanında ihtisas veren ilk ve tek Üniversitesi konumunda olmak şu yıllarda kolay birşey değil ve tabiki bunun etkisi uzun sürecek.
  


Tabi Havacılık ve Uzay Alanında ihtisas verince üniversitemizde sürekli F-16 veya diğer uçak türlerindeki gösteriler için pilotlar, alanında uzmanlaşmış kişilerden seminerler ve öğrenci toplulukları için teknik geziler sürekli düzenleniyor.
 
Bunların yanı sıra Rektörümüz olan Prof. Dr. Ünsal BAN ile olan iletişimimiz çok iyi; öğrencilerin Üniversite ile ilgili herhangi bir sıkıntısını halletmek için elinden geleni yapıyor, gerek toplantılar olsun gerek konuşmalar. Rektörümüzle aramızda hiçbir iletişim sıkıntısı yok.
  


Hazırlık konusuna gelince bu yazacaklarımı gerçekten içtenlikle yazıyorum hazırlık bölümdeki İngilizce öğretmenleri o kadar canayakın o kadar iyilerki yani tarif edebilecek terim bulamıyorum. Kesinlikle bi öğretmen-öğrenciden önce arkadaşlık kuruyorlar ve bu gerçekten öğretim aşamasında çok etkili. Office-Hour adlı çalışma program, sayesinde derste kavrayamadığınız aklınıza takılan bir şey olursa her hocanın belirli günlerde ofis çalışması var ve 3 saat gibi bir zamanları oluyor, oturup rahatlıkla dersinizi dinleyebilirsiniz. Emin olun buna gerek bile kalmıyor, öğretmenin yanına gidip ben şurayı anlamadım diyince direk bugün çıkışta kal, yarın şu saatte müsaitim, bugün saat 1-3 arası yanıma gelebilrsin tarzında cevaplar alıyorsunuz. Bu bölümden sonra istatistiki ve sayısal bilgilere geçerek Türk Hava Kurumu Üniversitesi'ni özetleyeceğim.
 


 

Kampüs

 
19.030 m² kapalı, 86.409 m² açık alana sahip olan Türk Hava Kurumu Üniversitesi, Türkkuşu Kampüsü, Altınova Kampüsü ve Selçuk Kampüsü’nde eğitim vermektedir. 45 ülkeden gelen yabancı öğrencimizle birlikte öğrenim hayatına devam eden üniversitemizin kampüsü, adeta bir kültür mozaiği oluşturmaktadır. Yeni  akademik yılımızda ise üniversitemiz, ülke sayısını 97’ye çıkararak dünya üniversitesi olma yolunda hızlı yükselişini sürdürmeye devam edecektir.
 
 

 

Sosyal Hizmetler

 
Türk Hava Kurumu Üniversitesi, şehrin karmaşasından uzak kampüsünde, öğrencilerin günlük hayatlarıyla ilgili tüm ihtiyaçlarını gidermektedir. Kampüsümüzde, spor merkezinden, sağlık merkezine, kafeterya ve restorandan, kuaföre, konferans salonundan, kütüphaneye kadar her türlü hizmet öğrencilerimize sunulmaktadır.
 
Kampüsümüzde, öğrencilerimiz herhangi bir problemle karşılaştıklarında Türk Hava Kurumu Üniversitesi Ailesi olarak hem akademik hem de idari personelimiz yardımcı olmaya her zaman hazırdır.
 


 

Spor Olanakları

 
Müdürlüğümüzde, öğrencilerimizin kampüs içindeki yaşamını canlandırabilmek için; masa tenisi, bilardo, satranç, tavla, tabu, langırt ve playstation gibi oyun imkânları mevcuttur.
 
Öğrenci ve personeli sağlıklı yaşama yönlendirmede de step-aerobik, fitness, eşli danslar, halk oyunları ve plates kursları düzenlenmektedir. Kampüsümüzde, müdürlüğümüzle ortaklaşa yürütülen model uçak, yamaç paraşütü, yelken kanat, radyo kontrollü uçak eğitimlerinin yanı sıra havacılık adına yapılan kamplarla da üniversitemiz gençlerine farklı imkânlar sunulmaktadır.
 

Öğrenci Kulüpleri

 
Kampüs yaşamının ayrılmaz bir parçası olan öğrenci kulüpleri ise, üretkenliği teşvik ederek öğrencilere yarar sağlamaktadır. Üniversitemizde hali hazırda 24 aktif öğrenci kulübü bulunmaktadır:
 
İşletme ve Ekonomi Kulübü
Anka Havacılık ve Uzay Topluluğu
Tanıtım Kulübü
FEZA Modelcilik ve AR-GE Kulübü
Lojistik ve Dış Ticaret Kulübü
Radyo Edebiyat ve Sinema Topluluğu
Gezi Kulübü
Müzik Topluluğu
Fotoğrafçılık Kulübü
Eşli Danslar Topluluğu
Beşiktaşlı Taraftarlar Topluluğu
Kalite ve Verimlilik Kulübü
Tiyatro Topluluğu
Temiz Enerji Kaynakları Öğrenci Topluluğu
Bilim ve Teknoloji Kulübü
İletişim ve Liderlik Kulübü
IEEE
Makine Topluluğu
Nebula (Roket ve Uzay Sistemleri Kulübü)
Galatasaray Kulübü
Türk Dünyası ve Araştırmaları Topluluğu
Robot Topluluğu
 

 
Üniversitemize ait tanıtım videolarımızı aşağıda izleyebilirsiniz:

 

 
Kaynak
►Türk Hava Kurumu Üniversitesi
 

Aktif etkinlik bulunmamaktadır.