elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Sabancı Üniversitesi Bu Yıl 735 Yeni Mezun Verdi

Sabancı Üniversitesi, 12. lisansüstü ve 9. lisans eğitimi mezunlarını törenle verdi.25 Haziran Cumartesi günü, Sabancı Üniversitesi Kampusu'nda düzenlenen Mezuniyet Töreni'nde, 11 doktora, 129 yüksek lisans ve 595 lisans olmak üzere toplam 735 öğrenci diplomasını aldı.A- A+
04.07.2011 tarihli yazı 3402 kez okunmuştur.

Sabancı Üniversitesi, 25 Haziran 2011 Cumartesi günü, lisansüstünde 12. dönem, lisans programlarında 9. dönem mezunlarını verdi. Mezunlar diplomalarını, üniversitenin Tuzla'daki kampüsünde gerçekleşen ve yaklaşık 5 bini aşkın kişinin katıldığı törenle aldılar. Törende, fakülte birincilik ödülleri de sahiplerini buldu. Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Birincisi Ömercan Yüksel, Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi Birincisi Semih Üslü, Yönetim Bilimleri Fakültesi Birincisi ise Buse Büket oldu.Törende, Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı ve Rektör Prof. Dr. Nihat Berker'in yanı sıra, lisansüstü mezunları adına Olena İzhak ve lisans mezunları adına Veysel Süleyman Sönmez birer konuşma yaptılar. Ayrıca SÜMED (Sabancı Üniversitesi Mezunlar Derneği) Başkanı Tunç Acarkan bir konuşma gerçekleştirdi.Mezuniyet törenine ayrıca, Sabancı Üniversitesi'nin, Sabancı Ailesi ve Sabancı Vakfı dışında Sabancı Üniversitesi'ni destekleyerek, gelecek akademik yıl başında üniversite yerleştirme sisteminde 20 öğrencinin daha burs imkanlarından faydalanmasına katkı sağlayacak ALSTOM ve GES Elektrik firmalarının temsilcilerine de desteklerinin anısına tuğla takdim edildi.Sabancı Üniversitesi gelecek 10 yıllık hedeflerini hayata geçirmek için başarıyla yol almaya devam ediyor.

Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı konuşmasına, büyüyen ve gelişen Türkiye'nin, dünyada ve yakın coğrafyasındaki rolünün daha çok tartışıldığı günümüzde, bu kadar genç ve pırıl pırıl insanı bir arada görmenin geleceğe dair umutların çoğalttığını belirterek sözlerine başladı. Sayıları 5 bine yaklaşan Sabancı Üniversitesi mezunlarının, gerek akademik dünyada gerekse iş hayatında söz sahibi ve lider olmaya başladıklarının altını çizen Güler Sabancı, bu yıl ilk defa Sabancı Üniversitesi mezunlarından akademik kadrolara katılanlar olduğunu belirtti.Geçen yılki mezuniyet konuşmasına atıfta bulunan Güler Sabancı, Sabancı Üniversitesi'nin gelecek 10 yıllık hedeflerini hatırlatırken, geçen bir yıllık süre zarfında, Sabancı Üniversitesi'nin Rektör Nihat Berker liderliğinde hedefleri hayata geçirmek için başarıyla yol almaya devam ettiğini söyledi.Güler Sabancı, önümüzdeki günlerde resmi açılışının gerçekleşeceği Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin (SUNUM) dünyada bilim ve teknolojinin bugün geldiği nokta olan nanoteknoloji alanında, tüm yaşamı etkileyecek öncü uygulamaları içeren araştırmalara evsahipliği yapacağını vurguladı.Sabancı Üniversitesi'nin gerçekleştirdiği uluslararası işbirliklerine de değinen Güler Sabancı, MIT Sloan School of Management işbirliği, Central European University ortak programları, Alman Mercator Vakfı ile önümüzdeki günlerde başlangıcı yapılacak girişimi örnekler arasında sıraladı. Güler Sabancı, Sabancı Üniversitesi'nin projelerde uluslar arası araştırma fonlarından en yüksek seviyede faydalanmaya devam ettiğini belirtti.Global sorunlar üzerine yapılan araştırmaların da devam ettiğinin altını çizen Güler Sabancı, sadece yakın çevreye değil, dünyaya karşı sorumluluklarının olduğunun bilincinde olduklarını ifade etti. Bu kapsamda, İstanbul Politikalar Merkezi'nin yeni girişimlerini desteklerken, İstanbul Uluslararası İklim ve Enerji Merkezi'nin de kuruluşunu gerçekleştirdiklerini söyledi.Yeni, çağdaş bir Türkiye'yi sizler yaratacaksınız

Konuşmasında gençlere seslenen Güler Sabancı, 'Zaman zaman zor seçimlerle karşı karşıya kalabilirsiniz. İşte o zaman üniversitenizi ve size verilmeye çalışılan evrensel değerleri hatırlayın; bilginin gücü, insan hakları, kadın erkek eşitliği, özgür düşünce ve bireye saygı gibi' Burada öğrendiklerinizi, kazandığınız değerleri, tanıdığınız örnek kişileri hatırlayın' dedi.Güler Sabancı sözlerine, 'Sabancı Üniversitesi'nde öğrendiğiniz değerlerle, çağdaş bireyler olarak tüm topluma katkı sağlayacaksınız. Şu anda içinde bulunduğunuz ruh halini hep hatırlayın. Başarı mutluluk demektir ve en büyük mutluluk da çağdaş bireyler olarak topluma sağlayacağınız katkılar olacaktır. Yaşadığımız çağın ideal bireyleri, insan haklarına duyarlı, çevreye karşı sorumlu, sürdürülebilirlik konusunu merkezi felsefesi haline getirmiş kişilerdir. Cesaretinizi bu değerlerden alacaksınız. Yeni, çağdaş bir Türkiye'yi sizler yaratacaksınız' şeklinde devam etti.Yeni parlamentonun yapması gereken ilk ve en önemli iş, Türkiye'nin ilk sivil anayasasını oluşturmaktır.

Seçim sürecini geride bıraktığımızı ifade eden Güler Sabancı, seçime katılımın yüzde 87, temsilin ise yüzde 95 olduğunu ve çok iyi bir parlamento oluştuğunu söyledi.Güler Sabancı; 'Yeni parlamentonun yapması gereken ilk ve en önemli iş, Türkiye'nin ilk sivil anayasasını oluşturmaktır. Bu yeni anayasa, biraz önce bahsettiğim çağdaş değerleri göz önünde bulundurarak, birey odaklı olmalıdır. Ülkemizin, insanı odağa alan bireysel hak ve özgürlükleri öne çıkaran, gerçek anlamda liberal ve demokratik bir anayasaya ihtiyacı bulunmaktadır. İnsan odaklı bir çerçevede, Türkiye'nin tüm sorunlarını çözebiliriz. Teker teker sorunları tartışmak ve çözümü zorlaştırmak yerine, daha büyük bir ideal için, yani yeni, çağdaş, sivil bir anayasa yapmak için çalışmalıyız. Herkes sorumluluğunu bilmeli. Türkiye seçmeni seçimlerde görevini yaptı, şimdi artık sıra seçilenlerde' dedi.Keplerin atılmasının ardından öğrenciler, Ayhan Sicimoğlu'nun canlı müziği ve dans gösterisiyle keyifli dakikalar yaşadılar. Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı danslara katılarak öğrencilerin mezuniyet sevincini paylaştı.
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.