elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

IK Yöneticileri Öğrenciler ile Buluştu

ANEL Holding, Schneider Electric ve Koç Sistem IK Yöneticleri öğrenciler ile buluşarak iş ve staj görüşmesine dair ip uçlarını paylaştılar, sorulan soruları yanıtladılar.A- A+
26.02.2011 tarihli yazı 7572 kez okunmuştur.

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü tarafından 7.'si düzenlenen RLC Seminer Günleri'nde Anel Holding, Scnieder Electric ve Koç Sistem insan kaynakları yöneticileri öğrenciler ile buluşarak iş ve staj görüşmesine dair ip uçlarını paylaştılar.Koç Sistem İK Yöneticisi Gamze Yücel, geçen sene 53 yeni mezunu işe aldıklarını belirtip yeni mezunların şirket bünyesinde önemli olduğunu vurguladı. Böylece askerlik şartı aramadıklarını dile getiren Yücel, öğrencilerden gelen sorular üzerine yazılım yoğunluklu personel aldıkları için giyim, kuşam, şive ve aksan gibi bir çok şirket tarafından olumsuz kabul edilen özelliklerin kendileri için önemsiz olduğunu söyledi.Anel Holding İK yöneticileri Ebru Seçkin ve Selin Yeşildağ, personel seçiminde şirketin faaliyet alanları doğrultusunda ekip çalışmasına yatkın, ortak kültür ve değerlere sahip kişileri birlikte çalıştırmaktan yana olduklarını ve seçim yaparken bu noktaya önem verdiklerini söylediler. Çok uluslu şirketlerin farklı kültürlerden oluşan kişilerle kurdukları global proje ekiplerinin karşılaştığı iletişim problemlerine değindiler.Schneider Electric IK Yöneticisi Onur Başat, öğrenci ve mezunlar ile sosyal medya aracılığı ile Schneider Electric Club Hayran Sayfası üzerinden iletişim kurduklarını ve bir çok konuyu ortak platformlarda soru cevap şeklinde yanıt verdiklerini söyledi. İşe alım sürecinde başvuru yapan kişinin mutlaka askerliğini yapmış olması gerektiğini belirten Onur Başat, yurtdışı programlarından da bahsetmeyi ihmal etmedi."Eposta Seçimi Önemli"

Şirketlerin IK yöneticilerinin hem fikir olduğu konular arasında staj başvurusu yapan kişilerin e-posta seçimi oldu. "cicikiz_89@ , crayz_boyXX@" gibi e-posta adresleriyle yapılan başvuruların gayri ciddi olup ilk izlenimi olumsuz etkilediğine değinen yöneticiler, "isim.soyisim@" şeklinde e-posta adreslerinin kullanılması gerektiğini belirttiler. Ayrıca e-postalarda konu kısmına " ACİLL , Lüttffennn , nooluurr, PLSSS " gibi başlıklar yazılmaması gerektiğini önemle vurguladılar."Üniversiteler Arası Ayrım Yok"

İş ve staj başvurularının kabul sürecinde her üniversiteden gelen mezun ve öğrencilere eşit davrandıklarını, okulun popülerliğine ve marka değerine göre ön yargılı yaklaşmadıklarını söylediler. Başvuru sürecinde önemli olan faktörlerin sorulara verilen net, gerçekçi ve doğal cevaplar olduğundan bahseden uzmanlar görüşmenin ilk 7 dakikasında verilen izlenimin öneminden bahsettiler. Üniversite kulüp faaliyetlerinde etkin görev ve sorumluluk almış kişilerin kişisel gelişim olarak bir adım önde olduğu konuşulan bir diğer konuydu."Kariyer Sitelerine Mecburiyet"

Bir çok şirket iş ve staj başvurusu için kariyer siteleri üzerinden başvuruları kabul ediyor. Bu zorunluluk kişilerin TC kimlik gibi kendine ait özel kişi bilgilerini aracı şirketler ile paylaşmasına neden oluyor. Bu konu hakkında gelen soruya IK Yöneticileri aslında kendi başvuru sistemlerini kurmak istediklerini fakat gerekli altyapı maliyeti ve süreç yönetiminin zorlu olmasının kendilerini ister istemez kariyer sitelerine yönelttiğini vurguladılar. Koç Sistem İK Yöneticisi Gamze Yücel, şirketler arası rekabetin personel transferi noktasına geldiğini belirterek LinkedIn gibi iş dünyasına yönelik sosyal ağlar ile üst düzey yönetici ve çalışan seçimi yaptıklarını belirtti. Üniversite öğrencilerine yönelik hazırladıkları kockariyer.com ile tüm koç grubuna ait kariyer yönetimini sürdürdüklerini ekledi.

Neziih Darçın / ElektrikPort
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.