elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

ASELSAN Mühendisleri Neden Öldü?

Bilindiği üzere 2006 yılında Askeri Elektronik Sanayi (ASELSAN)’de 4 mühendisin peş peşe intihar etmesiyle ilgili Başbakanlık Teftiş Kurulu geçtiğimiz günlerde savcılığa bir rapor sundu. Rapora göre, mühendisler uzaktan eletromanyetik saldırıyla intihara sürüklenmiş olabilir. Olayın detayları haberimizde...A- A+
09.08.2013 tarihli yazı 22974 kez okunmuştur.
2006 yılında meydana gelen olaylar silsilesinde ASELSAN mühendislerinin manyetik dalgalara maruz kalarak pisikolojilerinin bozulduğu bunu müteakip depresyon geçirdikleri ve isyan edip canlarına kıydıkları iddia edildi. Geçtiğimiz günlerde, Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na sunulan raporda, Burhanettin Volkan, Evrim Yançelen, Hüseyin Başbilen ve Halim Ünal'ın ölümüyle ilgili "Mühendisler uzaktan eletromanyetik saldırıyla intihara sürüklenmiş olabilir" denildi. 

 


Teftiş Kurulu'nun araştırması sırasında Türkiye çapında ünlü olan Nöropsikoloji Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan'dan yardım alınarak dışarıdan bir etki olup olamayacağı yönünde görüşlerini istedi. Prof. Dr. Tarhan'da bu düşüncelerini bir rapor haline getirerek kurula sundu. Kurul da bu sonuçlar çerçevesinde savcılığa yolladığı raporunda, mühendislerin ‘telekinezi’ tabir edilen elektromanyetik saldırıya maruz kalmış olabileceklerini ve psikolojik bir etki ile intihara yönlendirilmiş olma ihtimali olabileceğini söyledi. Olayları değerlendiren Prof. Dr. Tarhan ise, intiharların çok şüphe çekici olduğunu belirterek, şu açıklamalarda bulundu: “Elektromanyetizma aracılığıyla bir kişiye yoğun bir şekilde dalga gönderip başının ağrıması, gerginleşmesi sağlanabilir. Kişi bu yoğun baskı altında zaman ve mekân algısını kaybeder. Depresyona girer, içinden çıkamadığı bir hal alır. İntihara meyilli hale gelir. Elektromanyetizma bir silah olarak da kullanabilir.''

 


► İlginizi Çekebilir: Elektromanyetik Alan Gerçeği
 

Etki Mesafesi: 1.5 km 

Önceden belirlenen hedefe 1.5 kilometre öteden yoğun dalga yollanarak ortam gerginleştirilebilir. İnsanlar öyle bir depresyon haline itilirler ki intihara varan seviyelere yol açabilir. Bu yüzden günümüzde Genelkurmay Başkanlığı’nda komuta odaları yerin altına yapılıyor. Yüksek riskli projelerde çalışan insanların, “Clean Room” adını verdiğimiz, ince bakır levhalarla kaplanan alanlarda çalışması gerekiyor.  Hazırladığım raporda, ASELSAN’daki ani mühendis ölümlerin bu nedenle kaynaklanmış olabileceğinden bahsettim. Ya mühendislerin çalıştıkları ortamda aşırı elekromanyetik dalgalar gönderildi ya da bu kişiler kasıtlı olarak dışarıdan bu dalgalara maruz bırakıldı. Büyük bir ihmal söz konusudur.”Mühendisler Nasıl Öldüler?

İlk olarak ASELSAN’da görevli Kripto uzmanı Hüseyin Başbilen (31), 5 Ağustos 2006’da otomobilinin içinde boğazı kesilmiş halde ölü olarak bulundu. 16 Ocak 2007’de de Elektrik mühendisi Halim Ünsem Ünal (29), babasının tabancasıyla intihar etti. Aynı hafta elektrik mühendisi Evrim Yançeken (26), Ankara’da evinin balkonundan atladı. 9 Ekim 2007’de de yazılım mühendisi Burhanettin Volkan, askerliğini yaparken silahıyla intihar etti.

Alper   Görkey Alper Görkey Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.