elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Yangın Var! |
2. Bölüm - Elektrodog'un Önerileri

Bir elektrik yangını ile karşılaştığınızda neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Ya da elektrik yangınlarına karşı nasıl önlemler almanız gerektiğini? Sevimli köpeğimiz Elektrodog'un, elektrik yangınları hakkındaki önerileriyle, elektrik yangınları hakkında bizleri bilinçlendiriyor.A- A+
22.08.2013 tarihli yazı 10149 kez okunmuştur.İlk bölümde elektrik yangınlarının nedenlerine ve önlemlerine değinmiştik. Şimdi sevimli köpeğimiz Elektrodog'un önerilerine kulak veriyoruz. 
Elektrik Kaynaklı Yangına Su Sıkmayın !

Elektrodog: Bir elektrik yangını çıkması durumunda panik olmayın! Elektriği kesmek için kesicilerinizi(sigorta vb.) açın. İtfaiyeye haber verin ve yangının elektrik yangını olduğunu belirtin. Yangını söndürmek için KESİNLİKLE SU KULLANMAYIN! Kimyasal yangın söndürücüler kullanın.


► İlginizi Çekebilir : Doğru Kablo Seçiminin
Yangın durumunda Can ve Mal Güvenliği Açısından Önemi

Fişlerinizi Kablosundan Çekerek Çıkartmayın !

Elektrodog: Hiçbir fişi kablosundan tutarak çekmeyin. Fişi kablosundan çekmek, kabloya zarar verir ve tesisat tellerinde bağlantıların kopmasına neden olur. Bunu önlemek için fişi kendi kafasından tutup çıkartınız. 

 

 


 FireKAB ; 2M Kablo'nun yangına dayanıklı kablolar için kullandığı tescilli markasıdır.

 Duman Dedektörünüzü Test Edin !

Elektrodog: Duman dedektörlerinizin çalışıyor olduğundan emin olun. Bunu kontrol etmek için kesinlikle TEST BUTONUNA basarak kontrol edin. Test etmek için ateş yakıp dumanını detektöre tutmak gibi bir düşünceniz kesinlikle olmasın. Bu dedektörlerin birçok zaman sizi büyük felaketlerden kurtardığını unutmayın.
 

 

Ucuz ve Kalitesiz Malzeme Kullanmayın ! 

Elektrodog: Ucuz elektrik malzemeleri almayın. Ucuz olarak aldığınız malzemelerin aslında bir süre sonra pahalı malzemelerden daha pahalıya geldiğini unutmayın. Elektrik geçirmemesi gereken malzemelerin elektrik geçirmesi sizin için hayati tehlike oluşturmaktadır. Kaliteli ve güvenilir markalar tercih ediniz.
 Aydınlatmalarınız da Çivi Yerine Plastik Kelepçe Kullanın!

Elektrodog: Aydınlatmalarınızı asarken çivi kullanmayın, plastik kelepçeler tercih edin.
 Elektrik Panosuna İletken Cisimle Yaklaşmayın!

Elektrodog: Eğer elektrik panonuzdan kıvılcım, duman, ya da bir yanık kokusu yayılıyorsa hemen bir elektrikçi çağırın ama ilk beni çağırın, hemen yanınızda olacağım. Elektrik panosunun yanına iletken bir cisimle yaklaşmayın ve elektrikten korunmak için yalıtkan ayakkabı, eldiven gibi sizi elektrikten koruyacak elbiseler giyerek müdahale edin.
Elektrik Kablolarını Kendiniz Tamir Etmeyiniz!

Elektrodog: Hasarlı bir elektrik kablosunu tamir etmeye çalışmayın. Bunun yerine, profesyonel bir elektrikçi çağırın ya da yerine yenisini alarak kabloyu değiştirin. 

  

Elektriğe Su ile Şaka Yapılmaz!

Elektrodog: Güzel bir duşun sonunun faciayla bitmesini istemiyorsanız toprak korumalı cihazlar ve prizleri kullanınız. Elektrik ve su ikilisinin bir araya gelmesine kesinlikle izin vermeyin.
 

 

Gök Gürlüyorsa Elektrikli Cihazların Fişini Çekin!

Elektrodog: Gök gürültülü havalarda evdeki elektrikli cihazlarınızı korumalısınız. Yıldırım düşmesi sonucu oluşacak yüksek gerilimden dolayı cihazlarınız yanar. Bu evinizin birçok bölümüne yayılarak tehlikenin büyümesine de sebep olabilir. Bu yüzden Gök gürültülü havalarda elektrikli cihazlarınızın fişlerini çekmeyi unutmayın.
 Statik Elektrikten Korunun!

Elektrodog: Statik elektrikten kurtulmanın en kolay yolu komşunuzun kedisinden yardım alın.
 


Tüm Cihazları Tek Prize Bağlamayın!

Elektrodog: Tek bir prize tüm cihazlarınızı bağlamayın.
 


Elektrikli Cihazların İçine Metal Cisimlerle Yaklaşmayın!

Elektrodog: Elektrikli cihazlarınızın içine herhangi bir metal cisim kesinlikle sokmayın.
 

► İlginizi Çekebilir : Elektrik Neden ve Ne Zaman Çarpar?


 
Elektrodog: Siz siz olun en küçük bir elektrik arızasında dikkatli olun. Çok küçük dikkat kayıpları geri dönüşü olmayan hasarlara sebep olacaktır. Herhangi bir elektrik arızasında ilk yapmanız gereken her zaman elektrik konusunda bir uzman kişi çağırmak olsun. Eğer kendiniz arızayı gidermeye çalışacaksınız, uygun önlemleri alınız ve elektrik elbiselerinizi giymeyi unutmayınız. Yangın durumunda panik yapmadan gerekli birimlere haber veriniz ve uygun şekilde müdahale etmeye çalışınız.

Unutmayın ELEKTRİK NE DİKKATSİZLİĞE, NE DE ŞAKAYA GELİR!


Kaynak: 

► tumblr

Engin Gülgör Engin Gülgör Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar