elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Soğutma Öncüsü |
John Gorrie

Doktor olan John Gorrie klimanın fikir babası olarak bilinmektedir. Maddi imkansızlıklara rağmen yapay buz üretim makinası yapmıştır. Şu anda kullandığımız klimalara ise John Gorrie'nin çalışma prensibiyle neredeyse aynıdır. "John Gorrie kimdir?" diye merak ediyorsanız yazımızdan öğrenebilirsiniz.A- A+
03.10.2013 tarihli yazı 14434 kez okunmuştur.
Bir tıp doktoru olan John Gorrie (1803 - 1855) yapay buz üretimi, buzdolabı ve klimanın mucididir. Dr. Gorrie’nin gazın hızlı genleşmesiyle soğutma temel prensibi günümüzdeki buzdolaplarının temel prensibidir.  

3 Ekim 1982 tarihinde Nevis Adası’nda doğdu ve çocukluğunu Güney Carolina’da geçirdi. New York’ta  College of Physicians and Surgeons de tıp eğitimi aldı. 1833 yılında, o Apalachicola, Florida’da, Körfez kıyısında bir liman kenti taşındı. Burada 2 hastanede hekim olarak görev aldı. Değişik zamanlarda John Gorrie Postmaster, Pensacola Apalachicola Banka şubesinde başkanlık, Mason Locası Sekreteri olarak görev yaptı ve Trinity Episcopal Kilisesi kurucu kilise komisyon üyelerinden biriydi.
 

 
John Gorrie Tarafından İcat Edilen Buz Makinası

► İlginizi Çekebilir: Split Klimalar ve Enerji Verimliliği
 
Dr. Gorrie tıbbi çalışmalarında tropikal hastalıklarla ilgili araştırmalar yaptı. Yaptığı çalışmalar süresince iklim şartlarının, hastalıkların temel sebeplerinin olduğunu görmüştür. Buna bağlı olarakta bataklıkları kurutma ve hasta odalarının soğutulması tavsiyesinde bulundu. Bunun için odaların tavanında asılı bir buz havzasıyla odaları soğutmaya çalıştı. Soğuk hava ağır olduğu için yukarıdan aşağı doğru akıyordu. Buz kuzey göllerinden tekneyle getirilmeye başlanmasından beri Gorrie, yapay buz üretimi için çalışmalarına başladı.
 

 
Florida, Apalachicola da bulunan John Gorrie Müzesindeki ilk buz makine modeli.
 
1845 den sonra soğutma projelerini sürdürmek için tıbbi uygulamalarından vazgeçti. 5 Mayıs 1851 de buz üreten makinası için 8080nolu patenti aldı. Makinanın orijinal modeli ve bilimsel makalelerini Smithsonian Enstitüsü’nde yazmıştır. Maddi imkansızlıklardan dolayı Gorrie, makinasını üretmek için para toplamaya başladı, fakat bu girişimi ortağı öldü için sonuçsuz kaldı. Acımasız eleştiriler ve maddi imkansızlık sonucunda sağlığını kaybetti. Gorrie 29 Haziran 1855 tarihinde gözlerden uzak bir yerde hayatını kaybetti.
 

Florida, Apalachicola’da bulunan John Gorrie Müzesi

► İlginizi Çekebilir: Nikola Tesla'yı Kendi Ağzından Dinleyin
 
Gorrie’ nin "soğutma sistemi" nin başka bir sürümü CumhurBaşkanı James A. Garfield zamanında, 1881 yılında kullanılmıştır. Deniz mühendisleri erimiş buz suyuyla ıslanmış içi bez dolu olan bir kutu yaptı. Daha sonra bezler üzerinde sıcak havanın tutulması sağlandı ve oda sıcaklığı düşürüldü. Bu yöntemle Gorrie’nin yaşadığı sorunların aynısı yaşandı. Odayı sürekli soğuk tutmak için çok büyük miktarlarda buz gerekliydi. Ancak bu klima tarihinde önemli bir gelişmeye yol açtı. Gorrie’nin fikirlerinin doğru olduğu kanıtlandı.

 
 


Klimanın temel çalışma prensibi için videoyu izleyebilirsiniz.
 
Kaynak: Wikipedia
 
Engin Gülgör Engin Gülgör Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar