elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Rogowski Bobini Nedir |
Neden ve Nasıl Kullanılır?

Halen işletmede olan veya elektrik panolarının içerisinde değişiklik yapmanın mümkün olmadığı durumlarda akım trafosu monte edilemez. Peki bu tarz durumlarda gelen bilgi PLC sistemine nasıl iletilir? Cevabı yazımızda.A- A+
25.07.2013 tarihli yazı 43927 kez okunmuştur.
İşletmeler için rekabet adına önemli bir parametre olan maliyet açısından, üretimdeki enerji maliyetlerinin azaltılması oldukça önemlidir. Bu durum genel maliyeti düşürecek ve böylelikle işletmelerin rekabet güçleri artacaktır. Yüksek enerji maliyetlerinin etkilerinin azaltılması, mevcut enerjinin en verimli şekilde kullanılmasından geçmektedir.

Enerji yönetim yapıları ve uygulanan yöntem incelendiğinde ölçme, izleme ve önleyici faaliyetlerin enerji etüt ve toplam enerji yönetimi çalışmalarının çok önemli unsurları oldukları görülecektir. Ölçülen enerji verilerinin izlenmesi, kayıt altına alınması ve raporlanıp, analiz edilmesi için günümüz teknolojisinin ürettiği çözüm ise enerji otomasyon sistemleridir.

Enerjinin nerede, ne ölçüde ve nasıl kullanıldığını ile enerji tasarruf potansiyellerinin belirlenmesini sağlayan enerji etüdü çalışmaları için bir çerçeve çizilmelidir. Bunu sağlamak için enerji kullanımı ile ilgili sürekli bilgiye ihtiyaç vardır. Sahadan toplanacak olan elektriksel ve fiziksel ölçüm değerlerinin otomasyon sistemine aktarımının sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için uygun PLC konfigürasyonunun seçilmesi ve sisteme uygulanması gerekmektedir.
 

Rogowski Bobini Nedir ve Neden Kullanılır

Özellikle halen çalışmakta olan ve işletilen endüstriyel tesislerde elektrik panolarında ölçüm yapılıp, elektriksel parametrelerin PLC sistemlerine aktarımı için tesisisin bir süreliğine durdurulması gerekmektedir. Bu gereklilik enerji kesintilerine dolayısıyla üretim kayıplarına sebep olmaktadır. Rogowski Bobinleri hem duruş maliyetlerini hem de revizyon maliyetlerini düşürüp, enerji izleme sistemi yatırımlarında bir tasarruf aracı olarak kullanılmaktadır. Halen işletmede olan ve elektrik panolarının içerisinde değişiklik yapmanın mümkün olmadığı durumlarda akım trafosu monte edilemez. Bu tarz durumlarda Rogowski bobini kullanılarak PLC sistemlerine bilgi aktarılır. Rogowski Bobini kullanarak hem duruş maliyetleri hem de revizyon sırasındaki maliyetler azaltılmış olunur. Bu da enerji izleme sistemi yatırımlarında bir tasarruf aracı olarak kullanılmasını mümkün kılmaktadır.

►İlginizi Çekebilir: Tesla Bobini Nasıl Yapılır

 

Rogowski Bobini Nasıl Kullanılır?


Aşağıdaki şekilde bir makinenin yük tüketim ölçümü gözükmektedir. Buna göre;

► 3 Rogowski Bobini üç canlı kablo etrafına sarılır (R, S, T).
► Rogowski Bobinlerinde iletkenden geçen akım şiddeti ile orantılı olarak gerilim indüklenir.
► Sinyal Dönüştürücü gerilim sinyallerini yükseltilmiş alternatif akım sinyallerine çevirir.
► PLC düğümlerinin hemen arkasına eklenebilen 3-faz güç analizörlerinin geliştirilmiş olmasıdır. Bu uygulamada da bu tipte bir analizör kullanılmış ve arada bir haberleşme hattına gerek kalmadan hazır PLC kütüphaneleri ile elektriksel parametrelerin PLC’ye alınıp işlenebildiği bir yapı oluşturulmuştur.
► PLC sistemi kullanılarak, operatörler yük durumunu saptayabilirler (dengesiz yük, kapasitif bileşenler) ve tüketimi optimize edebilirler.
 
Ekran Alıntısı.JPG
 
Bir Makinenin Yük Tüketim Ölçümü Blok Diyagramı


Enerji Verilerinin Toplanması Örneği;

 
rogowskiJPG.JPG
 
 
► Rogowski Bobini canlı kablonun etrafına sarılır.

► İletkenden akan AC akımın yarattığı manyetik alan bobinde bir çıkış gerilimi indükler.

► Rogowski transduser Rogowski Bobini üzerinden, alternatif akım RMS değerlerini kaydeder ve giriş sinyalini çıkış uçlarında standart analog sinyale dönüştürür.

► PLC Ünitesi standart sinyali işler.

► Ölçülen akım bir SCADA yazılımı veya opsiyonel olarak bir operatör panel  vasıtası ile izlenir. 
 

Örnek Uygulama;

 
 
uygulama.JPG
 

Görüldüğü üzere canlı kablo etrafına sarılan bobin gelen veriyi Rogowski bobinleri için olan sinyal dönüştürücüye gönderir. Burada sinyal işlenerek, gerekli PLC ünitesine sinyal gönderilir.

Aktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar