elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Portlar ve Programlama Dilleri

Portlar ve programlama dilleri aslında kardeştir. Peki ya nasıl mı ? Sizce spekturum çözümleyicisi yapmak göründüğü kadar karışık mıdır? Merak mı ediyorsunuz? O halde yazımıza göz atın.A- A+
03.07.2013 tarihli yazı 17584 kez okunmuştur.
Günümüzde ana dil kadar büyük önem taşıyan bu programlama dilleri ( Pascal, Basic, C, C#, C++, Java …) ile çevrenizde gördüğünüz birçok elektriksel aletlerin yazılımını yapabilir çeşitli oyunlar üretip yada herhangi bir konuda kolaylık sağlayan programlar yazabilirsiniz. Telefonunuzun marketine kendi istediğiniz uygulama-oyun gelmedi mi ? Beklemenize gerek yok. Siz geliştirin. Bunlara birçok yerde  değiniliyor fakat biz daha farklı bir konuya sizlerle beraber değineceğiz.

 


Mesela çevrenize baktığınızda otobüslerdeki ledlerle yazılan yazılar , trafik lambaları yada herhangi bir mekanın görkemli görünen ışıklandırması-logosu bunları yapmak için ne mühendis nede elektrikçi olmak gerekiyor. Tüm bunlar için gerekenler; biraz programlama dili bilmek ve gereken malzemeleri temin etmek.

 
Başvurular:  ► elektrikport.com/Led-Yarismasi
 

 

"Son Başvuru: 23 Ağustos 2013"Peki port nedir ? Port aslında o kadar geniş ve muazzam bir kaynaktır ki sadece bu yazımızda şunları söyleyelim. Üstte değindiğimiz ledlerden yapılabilen bu görselleri port sayesinde evinizdeki pc nizden kontrol edebilir ve bu karışık ama güzel görünen sistemi evinizde kurabilirsiniz . İşte portların ve programlama dillerinin kardeşliği burada başlıyor. Peki hangi port girişlerinden neler yapabilir, bunları nasıl bağlayabiliriz?
 
 

 
Çeşitli portlarımız ;


► Paralel Port (DB25)
 Seri Port (RS232)
 USB (Universal Serial Bus) Portu
 PS/2 Portu
 Monitör VGA Portu
 Ethernet Portu RJ45

 

Paralel Port ve Led Kontrolü  


Bir cihazınızda paralel port varsa bu port vasıtasıyla 8 bitlik veri aynı anda alınıp gönderilebilir. Buda paralel portun en avantajlı yönüdür. Paralel port soketleri erkek ve dişi olarak ayrılır.
 

 
Yukarıda evlerde yada iş yerlerinizde kullandığınız pc kasanızdaki paralel port girişini görüyoruz. Buradan 5 watt lık bir enerji çekebiliyoruz. Peki paralel port kaç pinden oluşur , kaç farklı birleşmiş pozitif kutubu kontrol edebiliriz?
 


Yukarıda gördüğünüz gibi paralel port soketi  25 pinden oluşur . Ancak 1. pini es geçerek sırayla 8 pinde kontrolü yaparız. Paralel portta ;

1. Output  
  Çıktı
2. İnput    
  Girdi
3. Toprak    

olmak üzere 3 yön bulunur.

 
Işıklandırmanızı porta doğru şekilde bağladıktan sonra dilediğiniz gibi yaratıcı düşüncelerinizi hayata geçirebilirsiniz.Furkan Şafak


Aktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar