elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Notebook Pil Ömrünün Uzatılması

Eskiden çalışan bilgisayarınız artık çalışmıyorsa, kullandığınız batarya şarjı tutamıyorsa, güç simgesinin yanındaki pil gösterge LED'i yanmıyorsa ya da sürekli yanıp sönüyorsa laptop piliniz kullanıma bağlı hasar görmüş olabilir. Bu tip sorunları hemen her notebook bilgisayar kullanıcısı yaşıyor. Kullanıma bağlı bil hasarını en aza indirmek için sizler için bir makale hazırladık.A- A+
24.10.2013 tarihli yazı 23109 kez okunmuştur.
Pil kullanımından oluşan sorunları en aza indirmek kendi elimizde. Bu makalemizde, günümüzde notebook bilgisayarlarda kullanılan Lityum iyon pilleri nasıl kullanırsak daha iyi verim elde ederiz onu göreceğiz. Öncelikle Lityum iyon pilleri ve eski pillerden olan Nikel - Kadmiyum pilleri tanıyalım.


1) Lityum İyon Pil (Li-ion) Nedir?

Lityum İyon piller bir çeşit yeniden şarj edilebilir enerji depolama teknolojisidir. Günümüzde cep telefonlarından GPS' lere, laptoplardan tablet bilgisayarlara kadar bu yeni teknoloji kullanılmaktadır. Kendisinden önce gelen Nikel - Kadmiyum teknolojisi ile asla karıştırılmamalıdır. Nikel - Kadmiyum pillerden gelen klasik alışkanlıkları bir kenara bırakmalı ve lityum iyon bataryamızın ne olduğunu öğrenip onu düzgün şekilde kullanmalıyız. 


 

Bu pillerde hafıza etkisi sorunu yoktur. Yani kullanılmadıkları zaman enerji kayıpları oldukça düşüktür. Eğer uygunsuz kullanılır ve gerekli önlemler alınmaz ise, türevlerine göre ömürleri daha kısa olabilir. Daha gelişmiş lityum iyon pil tasarımları ise lityum polimer pil (lithium polymer cell) ve lityum titanat pil hücreleridir.

 


 

 

2) Nikel - Kadmiyum Pil Nedir?

Eski tarz pil olan bu sistemde elektrotlar nikel-hidroksit ve kadmiyum, elektrolit ise potassium-hidroksit bileşenlerinden oluşmaktadır. Şarj edilebilen bu piller, özel şarj aletleri kullanarak tekrar doldurulmaktadır ve bu büyük bir kolaylık ve tasarruf sağlamaktadır.

Ni - Cd piller diğer şarj edilebilir pil türlerine daha ucuzdurlar ve ancak 1000 defa şarj edilebilirler. Eğer ki, Nikel - Kadmiyum pilleri tam boşalmadan şarj ederseniz pil bunu 
hafızasına alır ve şarj kalitesini düşürür. Böylece ardarda tam boşalmadan yapılan şarjlar pilin ömrünü kısa sürede tamamlamasına neden olur.

  
Aşağıdaki tablo, kullandığımız pil çeşitlerinin enerji yoğunluğunu göstermektedir;

  
3) Pil Ölümü Nedir ve Nasıl Oluşmaktadır?

Kullanıma bağlı olarak bataryamızın kapasitesi her hücredeki elektro-kimyasal yetersizliklerden dolayı azalır. Pilimizdeki bu kayıp geri dünüşü olmayan bir sorundur. Örnek olarak, her hücrede depolamak istenilen enerji için gereken elektro-kimyasal madde azalır. Bundan dolayı kullandığımız bataryalar zamanla eskir. Bu azalma pilde kullanılan etkin maddenin katılaşması gibidir. Aşağıdaki şekilde bunu daha iyi görebilirsiniz;

  
4) Pil Ömrünü Etkileyen İki Büyük Faktör: Sıcaklık ve Yeniden Şarj Etme Hızı

► Li-ion piller için 45°C üzeri sıcaklıklar zaralıdır. (Arrhenius Kanunu)
 
► Laptopumuzu sürekli bataryada kullanıp kısa sürelerde fazla miktarda şarj etmekte bataryanın ölmesine neden olur.
 
• Örnek vermek gerekirse, pil kullanarak sürekli bilgisayar oyunu oynayan birisinin pili 2-5 ay sonunda kullanılmaz hale gelirken, aynı şartlarda film izleyen bir kullanıcının pili 1.5 yıl, pil ile sadece internette dolaşan, ofis belgeleri ile çalışan kısaca bilgisayara fazla yüklenmeyen bir kullanıcının pili 2 yıl sonunda eşit şartlara gelecektir. Bilgisayar kullanırken ne kadar düşük güç tüketimi yaparsak yani bataryamızı ne kadar geç şarj edersek, pil ömrümüz o derece uzayacaktır.

 
 
  
Alper   Görkey Alper Görkey Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar