elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Hayaldi Gerçek Oldu - Yeniden Yazılabilir E-Kağıt

Kağıdın anavatanı Uzakdoğu'dan teknoloji çağını yakalamış ve geleceğin teknolojilerine ön ayak olabilecek bir kağıt teknolojisi olan yeniden yazılabilir e-kağıt nedir, avantajları nelerdir ve yakın gelecekte e- kağıt teknolojisinin bizlere getirebilecekleri nelerdir?A- A+
15.08.2011 tarihli yazı 6436 kez okunmuştur.

Tayvan Endüstriyel Teknoloji Enstitüsü'nün (ITRI) son dört yılki AR-GE'nin oskarları olarak da adlandırılan R&D 100 Awards'ı 3 yıl ard arda kazanmasının ardından ITRI bu yılki buluşları ile de ödül almayı başarmıştır. Bu buluşlardan bir tanesi olan ilham verici "yeniden yazılabilir e-kağıt" hem geleceğin kağıt endüstrisinin ne yönde değişebileceği hem de geleceğin televizyonlarınn, el bilgisayarlarının ve e-kitapların ne inceliğe ulaşabileceklerini gözler önüne sermiştir.


Bu yeniden yazılabilir e-kağıt teknolojisinin diğer elektronik ekranlama teknolojilerinden en temel farklılığı e- kağıdın hiçbir elektrik kaynağına ihtiyaç duymamasıdır. Yeniden yazılabilir e-kağıtlar sadece ısı aracılığı ile esnek kolestorik sıvı kristal panelin üzerinde resimlerin iletilebilmesini veya depolanmasını sağlamaktadır. E-kağıtlar şu anda hafıza fonksiyonu ile birlikte 300 dpi yüksek çözünürlük sunabilmektedirler. Sayfa üzerindeki içerik değiştirilmek istenildiğinde ise, kağıdın ısısal yazma cihazına sokularak tekrar yazma veya silinme işlemleri gerçekleştirilmektedir.


Yeniden yazılabilir e-kağıtlar hem çevre dostu hem de birçok defa yeniden yazılabilirdir. Aynı zamanda ısısal yazma başlığının küçük tutulması ile de minimal enerji tüketimi sağlanmakta ve içerik silinebilmesi için gerekmemektedir. Üretim maliyeti düşük olmakla beraber az yer kaplamasıyla çok sayıda bir arada taşınması kolay olmaktadır. 


Kağıdın içeriğine gelmek gerekir ise kolestorik sıvı kristal dediğimiz yapının tıptaki terminolojide kullanılan kolesterol ile bir alakası yoktur, aksine kolesterol molekülleri ile yapısal benzerlik gösterdiğinden dolayı bu ismi almıştır. Kolestorik sıvı kristal yansıma görüntülere ait bir yapıdır. Çevresel ışık kaynaklarından gelen ışık kaynağını kullanmak ile birlikte bugünkü elektronik ekranlama teknolojisindeki gibi bir arka aydınlatmaya ihtiyaç duymamaktadır. Çifte stabilite özelliği ile de enerji bittiğinde bile fazlasıyla enerji depolamış bulunmaktadır. Bunlara ek olarak, kolestorik sıvı kristalleri, farklı küre kristallerinin de eklenmesi ile kırmızı, yeşil ve mavi renk elde edilebilmektedir.


Yeniden yazılabilir e- kağıt teknolojisi çevresel ışık kaynakları dışında bir enerji kaynağına ihtiyaç duymamaktadır ve kağıt üzerindeki görüntünün sürdürülebilmesi için bir enerji ihtiyacı gerekmemektedir. Çıktı olarak, kağıt üzerine yazı yazılabilmesi ve silinebilmesi için bugünkü fax makine teknolojisi kullanılmaktadır. Isısal yazma başlığı sadece 86 santigrat derece sıcaklık üretebilmek için 37 Wattlık bir güç harcamaktadır. Küçük, hafif ve silinme aşaması için herhangi bir enerji tüketimine ihtiyaç duyulmamaktadır.


Geleceğin teknolojisi olan bu teknoloji şimdiden 4 üretici ve 5 ekipman operatörü aracılığı ile Changcun Kimyasal Mühendislik firmasının seri üretim denemesine girmiştir. Gelecekte bu teknolojinin dijital kitaplarda, elektronik dergilerde, durumsal duvar kağıtlarında, büyük ölçekli duyuru ekranlarında ve diğer yenilikçi uygulamalarda kullanılması beklenmektedir. Tahmin de edilebileceği gibi, reklamcılık, mimari ve kültürel yaratıcı endüstride yeni iş olanakları ortaya çıkarması beklenmektedir. 


 


Aktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar