elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Elektrokimyasal Biyosensörlü Dövme

Spor yaparken her insanda laktik asit üretimi artar ve yorgunluk belirtileri, kaslarda ağrılar ve yorulmalar olur. Laktik asidin birikmesi sonucunda laktat seviyesi artar ve laktat seviyesini ölçmek hiçte kolay değildir. Profesör Doktor Joseph Wang'ın elektrokimyasal biyosensörlü dövmeleri ile artık laktat seviyesi hakkında anlık bilgilere ulaşabileceksiniz.A- A+
04.08.2013 tarihli yazı 12917 kez okunmuştur.
İnsanların kaslarında harekete bağlı olmadan laktik asit üretilir. Normal durumlarda bu laktik asit vücudtan kolayca atılabilinirken ağır egzersiz ve spor yapma durumlarında laktik asit birikir ve yorgunluk hissiyle birlikte kaslarda ağrılar oluşur. Laktik asitin birikmesi ve Laktat seviyesnin artması demektir. Artan veya azalan laktat eşiğine göre sprocunun yaptığı sporun temposu, ağırlığı ve hızının ayarlanması lazımdır. Yapılan bu ayarlamara göre belirlenen programlar , sporcunun kondisyonun karşılığını alması konusunda önemli bir etkendir. 
 

 


İlginizi Çekebilir: Apple Akıllı Ayakkabı
 

Bu gereksinimler doğrultusunda Laktat seviyesindeki anlık bilgiye ulaşmak için California Üniversitesin'den Profesör Doktor Joseph Wang dövme formunda bir tatto hazırladı. Hazırlanan dövme formundaki elektrokimyasal biyosensör ile sporcuların laktat değerleri hakkında anlık olarak bilgi alınmasına imkan veriyor.
 

 
Bu tattolar icat edilmeden önce günümüzde laktat seviyesini ölçmek için kullanılan teknoloji çok hantal kalıyordu ve bu seviyeye göre yapılmayan spor tam anlamıyla sporcuya yararlı olamıyordu. Yapılan kan testleri ile gelişen sonucu belirtilen ürün, esnek ve dövme benzeri yapısıyla sporcular yanında askerlerin de koluna takılarak anlık olarak laktat değeri hakkında bilgi verebiliyor. Özellikle yapılan aktiviteler sırasında sporcuya bilgi vererek tempo ayarlama sürecine katkı sağlayabileceği düşünülen elektrokimyasal biyosensörün, yapılan denemlerde de oldukça başarılı sonuçlara ulaştığı belirtiliyor.
 İlginizi Çekebilir: Kalp Hücreleri ve Altın Nanolifler
 
Ürünün icadından sonra yapılan röportajda, Prof. Dr. Wang " Araştırma ve gelişim sürecinin devam ettiğini çalışmaların sonucunda daha çok kan ile laktat testi yapılacağının garantisini verirken, alınan bu sonucun olumlu yönde etkilerini kullanıcı sporcular tarafından alıyoruz." dedi.
Kaynak

Gizmag.com
Kemalcan HALLI Kemalcan HALLI Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar