elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Elektrik Anahtarının Tarihçesi ve Gelişimi |
Özel Dosya

Hayatımızda önemli bir yere sahip olan, masa lambasından ameliyat aletlerine kadar her alanda kullanılan elektrik anahtarı ne zaman ve kim tarafından geliştirilmiştir ? Bu yazımızda bu sorunun peşine düştük ve nerelerden bugünkü teknolojiye geldiğimize göz attık.A- A+
15.04.2013 tarihli yazı 21309 kez okunmuştur.
Günümüzün vazgeçilmez basit mekanik kesicilerinden olan elektrik anahtarlarını; masa lambasından, ameliyat aletlerine kadar bir çok alanda kullanmaktayız.

Peki büyük öneme sahip bu icadın geçmişini biliyormuyuz? 
 
Hızlı Ayırıcı (quick-break) teknolojisine sahip ilk anahtar İngiltere'nin Shieldfield şehrinde 1884 yılında John Henry Holmes tarafından geliştirilmiştir. Holmes devrin en büyük sorunu olan elektrik arkına çözüm bulmuştu. Daha önce geliştirilen sistemler yavaş çalıştığı için ark'a (elektrik atlamasına) sebep oluyordu.

 
Atlama yapan yüksek akım zamanla kontakların aşınmasına hatta delinmesine neden oluyordu. Holmes'ın geliştirdiği sistemde bir yay bulunmakta ve bu yay hızlı harket sağlayarak ark oluşumunu azalmaktaydı bu da sistemin uzun yıllar kullanılmasına olanak veriyordu.
 
Holmes'ın geliştirdiği teknoloji sayesinde devrin en önemli aygıtları olan dinamo, elektrikli tren sistemleri, Süveyş kanalının aydınlatması gibi ticari uygulamalar çok daha güvenli ve ucuz bir hal almıştı.
 
Bir diğer uygulama olan ve günümüzde kullanılan Toggle Switch (Devirmeli Anahtar) ise 1917 yılında William J. Newton tarafından geliştirilmiştir. 
 
Şekil:1 Gelişen inanılmaz teknoloji anahtarlarada yansıdı.  VİKO Karre Anti Bakteriyal nereden nereye gelindiği gösteren çok iyi bir örnek

O dönemlerde binalardaki anahtarlar çok nadir olarak yenilenmekteydi. Kullanılan anahtar, genellikle bina elektrik sistemi tekrardan döşendiğinde değiştiriliyordu. Bu da uzun yıllar boyunca tasarımların aynı kalmasına, modern ve daha kaliteli anahtarların yavaş gelişmesine neden olmuştur.
 

Endüstriyel ihtiyaçlara çözüm için geliştirilen anahtarlar, günümüzde  VİKO Karre Kids ile çocuk odaları için birbirinden eğlenceli aksesuarlara dönüşmüş durumda.

 


Yukarı mı ? Aşağı mı ?

Anahtarın kapalı olma durumu (Devrenin Çalışması) ülkelere göre farklılık göstermektedir. ABD, Kanada, Meksika ve Kuzey Amerika Ülkelerinde anahtarın yukarı konumda olması devrenin çalıştığı anlamına gelirken, İngiltere, Avusrtalya, Yeni Zellanda gibi ülkelerde anahtarın aşağı konumda olması devrenin çalıştığını göstermektedir.


 


Japonya gibi deprem ülkelerinde ise durum tamamen farklıdır. Deprem sırasında düşen-çarpan cisimlerin anahtar konumunu değiştirmemesi için anahtar yan konumlandırılmıştır.
 

Aktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar