elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Dünyanın En Hızlı Bilgisayarı Artık Çin'de

Saniyede iki buçuk katrilyon işlem yapabilen Çin'in yeni süper bilgisayarı, dünyanın en hızlı bilgisayarı ünvanını rakibi ABD'li XT5 Jaguar'ın elinden aldı.A- A+
31.10.2010 tarihli yazı 5720 kez okunmuştur.

Dünyanın süper bilgisayarları arasındaki yarışta ABD'nin tacını Çin devraldı.

Dünyanın en hızlı yapay zekası olan Çin'in Tianhe-1A adlı süper bilgisayarı saniyede 2 buçuk katrilyonu aşkın hesap gerçekleştirebiliyor.Tianhe-1A, en hızlı bilgisayar ünvanını ABD'nin Tenessee eyaletinde yer alan Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı'ndaki XT5 Jaguar adlı bilgisayarın elinden aldı.Her iki yılda bir yayımlanan ve dünyanın en hızlı 500 süper bilgisayarının sıralandığı liste, Çin'in bu çıkışıyla önemli bir değişikliğe uğruyor.

Listeyi hazırlayan uzmanlardan biri olan Tennessee Üniversitesi'nden Profesör Jack Dongarra, Çin'in en hızlı süper bilgisayara sahip olduğu iddiasının doğrulandığını açıkladı.

BBC'ye mülakat veren Profesör Dongarra, geçen hafta Çin'e giderek süper bilgisayarı yerinde görüp denetlediklerini aktardı.

Profesör Dongarra'ya göre Çin'in süper bilgisayarı, ABD'deki rakibini kayda değer biçimde geride bırakmış durumda, çünkü işlem yapma hızı neredeyse yüzde 50 daha fazla.

Tianhe-1A, buzdolabı büyüklüğünde 100 kadar dolaptan oluşuyor ve toplam ağırlığı 155 tonun üzerinde. İçerisinde 7168 adet Nvidia'nın Tesla M2050 GPU ünitesi ve 14336 adet de Intel Xeon tabanlı mikro-işlemci mavcut. Tüm bu bileşenlerle süper bilgisayar tam 2.507 petaflops'luk işlem gücüne sahip.Tianjin kentinde kurulu olan Tianhe-1A, Çin'in petrol şirketinin işlemlerine ve hava tahminlerine hizmet veriyor.Kaynak: Ntvmsnbcİlgili haber:Moore kanunu yetersiz mi ?


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.