elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Balistik Füze (ICBM) Nedir? Dünyanın Sonunu Getirebilecek 5 ICBM

Dünyanın sonunu getirebilecek güçte olan füzelerin neler olduğunu ve hangi ülkelere ait olduğunu merak etmiş miydiniz? İşte bütün bu soruların cevabı, balistik füzeleri gelin birlikte inceleyelimA- A+
26.03.2023 tarihli yazı 5782 kez okunmuştur.
Balistik füze, genellikle yeryüzündeki bir noktadan fırlatılan ve daha sonra atmosfer dışındaki hedeflere yönlendirilen bir füzedir. Balistik füzeler, roketlerin temel prensiplerine dayanır ve genellikle nükleer silah taşımak için kullanılırlar.

Balistik füzeler, iki temel aşamadan oluşur: fırlatma aşaması ve uçuş aşaması. Fırlatma aşamasında, füze ateşlenir ve belirli bir yüksekliğe kadar yükselir. Uçuş aşamasında ise füze, yüksek hızda atmosferin üst tabakalarında ilerler ve hedefine doğru yol alır. Balistik füzeler, genellikle menzil, taşıyabileceği yük, hedef tespit ve takip kapasitesi, Hedefe ulaşma hızı ve atış yöntemleri gibi faktörlere göre farklı türlerde tasarlanmıştır. Bazı yaygın balistik füze çeşitleri:

1) İç Güdümlü Balistik Füzeler (ICBM)
2) Ortalama Menzilli Balistik Füzeler (MRBM)

1)İç Güdümlü Balistik Füze (ICBM)

İç güdümlü füze (ICBM), genellikle kıtalararası menzilli füzeler (ICBM) olarak da bilinen, büyük mesafelere sevk edilebilen ve genellikle nükleer savaş başlıklarını taşıyabilen bir füze türüdür.


 
►İlginizi Çekebilir: Jiroskop Sensörü Nasıl Çalışır?

ICBM'ler, roket motorları tarafından itilen ve yerçekimine karşı koymak için yeterli hıza ulaştıktan sonra, atmosfer dışındaki boşlukta yolculuk ederler. Füzenin uçuş yolu, hedeflenen hedefe doğru ayarlanabilen güdüm sistemleri tarafından kontrol edilir. ICBM'ler, birkaç bin kilometreden daha uzun menzillere sahiptir ve bu nedenle, genellikle ülkeler arasında stratejik bir silah olarak kullanılır. Bu füzelerin hedefleri arasında düşman ülkelerin askeri tesisleri, stratejik konumları ve nükleer caydırıcılığı bozabilecek diğer hedefler yer alır. ICBM'lerin varlığı, nükleer silahların yayılmasının engellenmesi için çeşitli uluslararası anlaşmalara tabi tutulmuştur. Ancak, bazı ülkeler hala ICBM'lerin sahip olduğu tehlikeli potansiyelden dolayı bu tür füzelerin geliştirilmesi ve kullanımı üzerinde çalışmalarına devam etmektedir.
 

2)Orta Menzilli Balistik Füze (MRBM)

Orta Menzilli Balistik Füzeler (MRBM), yaklaşık 1.000 ila 5.500 km arasındaki mesafelere ulaşabilen balistik füzelerdir. MRBM'ler, bölgesel güvenlik ve savunma amaçları için tasarlanmış ve genellikle nükleer olmayan yükler taşırlar.

MRBM'lerin sahip oldukları özellikler:
Menzil: MRBM'lerin menzili, tipik olarak 1.000 ila 5.500 km arasındadır.
Taşıyabileceği Yük: MRBM'ler, farklı yükler taşır, ancak genellikle konvansiyonel yükler veya küçük nükleer savaş füzeleri taşırlar.
Hassasiyet: MRBM'ler, Hedefe doğru seyir eder


 

Balistik Füzelerin Bölümleri Nelerdir?

Başlık Bölümü: Balistik füzenin öncü noktasında yer alır ve savaş başlığını veya diğer yükleri taşır. Genellikle hedefe doğru ilerleyen kısım olduğu için en aerodinamik ve en sağlam yapıya sahip bölümüdür.
Motor Bölümü: Balistik füzenin hareketini sağlayan roket motorunun bulunduğu bölümdür. Bu bölüm, roket motorunun yakıt tanklarını, hücrelerin yanma odasını ve olası egzoz çıkışını içerir.
Kuyruk Bölümü: Balistik füzenin genel bölümüdür ve füzenin dönüşünü kontrol eden stabilizasyon sistemlerini içerir. Bu bölümün aynı gemi füzesinin itki sistemi de barındırılabilir.
Bu üç bölüm, balistik füzelerin gözetleme ve hedefe yönelme ve vuruş isabet sağlayan çok sayıda alt sistemini içerir. Bu sistemler arasında seyir kontrolü, rehberlik, navigasyon, hedefleme, yakıt yönetimi ve güç yönetimi gibi özelliklere yer verilebilir.
 

Hangi Ülkeler Balistik Füzelere Sahip?

Kıtalararası balistik füzelere sahip tek ülkeler; Rusya, Amerika Bileşik Devleti, Çin, Fransa, Hindistan, Kuzey Kore ve Birleşik Krallıktır.
 

Balistik Füzeler İlk Kez Ne Zaman ve Nerede Kullanıldı?

Balistik füzeler ilk kez 2.Dünya Savaşı sırasında, Almanların Londra'ya saldırmak için  Wernher von Braun ve ekibi tarafından tasarlanan sıvı yakıtlı V-2 adlı bir balistik füze kullanılmaya başlandı. Uçakları durdurmak için tasarlanmış İngiliz hava savunma sistemleri, V-2'leri durduramadı çünkü roketler üst atmosfere çıktı ve çok hızlı hareket etti.Savaştan sonra ABD, ele geçirilen Alman teknolojisinin ve bilim adamlarının yardımıyla, dünyanın diğer ucundaki hedeflere nükleer yıkım salabilecek çok daha güçlü kıtalararası balistik füzelerden (ICBM'ler) oluşan kendi cephaneliğini inşa etti. Sovyetler Birliği ve Çin'de ICBM inşa etti ve karşılıklı garantili imha olasılığıyla nükleer bir savaşın caydırıldığı bir dünya kuruldu.

 

Anti- Balistik Füze Nedir?

Anti-balistik füze (ABF), bir balistik füze saldırısına karşı savunma sağlamak için tasarlanmış bir füze sistemidir. Bu sistem, düşmanın balistik füzelerinin hedeflere ulaşmasını önlemek veya sınırlamak için tasarlanmıştır.

ABF sistemleri, bir balistik füze saldırısı tespit edildiğinde hızla harekete geçer ve savunma mekanizmalarını devreye sokar. Bu sistemler, balistik füzelerin havada yok edilmesi için özel olarak tasarlanmış füzeler kullanır. ABF füzeleri, hedef balistik füzeye doğru yönlendirilir ve hedefe çarparak yok eder.

ABF sistemleri, ülkelerin savunma sistemlerinde önemli bir rol oynar ve ulusal güvenliklerini korumak için kullanılır. Bu sistemler, nükleer silahların yanı sıra, konvansiyonel füzelerin de karşılanmasında kullanılabilir.

 

Hangi Ülkeler Anti Balistik Füzelere Sahiptir?

Anti balistik füze (ABF) sistemleri, birçok ülke tarafından geliştirilmekte ve kullanılmaktadır. Ancak, bazı ABF sistemleri, uluslararası anlaşmalar ve diğer faktörler nedeniyle sınırlıdır.

ABD, Rusya, Çin, İsrail, Hindistan, Japonya, Güney Kore ve Suudi Arabistan gibi birçok ülke, kendi ABF sistemlerini geliştirmiş ve kullanmaktadır. Ayrıca, NATO ülkeleri de ortak bir ABF sistemi olan NATO Füze Savunma Sistemi'ni (NATO Missile Defence System) kullanmaktadır.

 

 ''Dünyanın sonunu getirebilecek 5 ICBM''

Güçlü siahlar arasında en güçlü bu beşi kabul ediliyor: "Trident II", RS-24 "Yars", LGM-30G "Minuteman III", Dongfeng-41 ve RS-28 "Sarmat."

Bu kıtalararası balistik füzeler, farklı ülkeler tarafından geliştirildi ve en etkili ve yıkıcı silahlardan bazıları olarak kabul ediliyor. Sırayla onlara bir göz atalım.

Trident II D5: ABD Donanması'nın denizaltılarında kullanılan bir balistik füze sistemidir. Bu füze, Polaris, Poseidon ve Trident I (C4) füzelerinin yerini almıştır. Trident II D5, birçok özellik ve yetenek açısından önceki nesil füzelerden daha gelişmiştir.Yaklaşık 12.000 kilometre menzile sahip ve nükleer savaş başlıklarını taşımaktadır. Füze, MIRV (çoklu hedefli savaş başlığı) özelliğine sahiptir.Trident II D5 füze sistemi, ABD'nin nükleer caydırıcılık politikalarının bir parçası olarak kullanılan ve diğer ülkelerin nükleer silahlarına karşı bir caydırıcı olarak hizmet verir. ABD Donanması, bu füzelerin inşası ve kullanımı konusunda sıkı bir denetim altındadır ve füze sistemlerini yalnızca belirli koşullar altında kullanılabilir.

RS-24 “Yars”: İlk olarak 2010 yılında hizmete giren bir Rus kıtalararası balistik füzesidir (ICBM). Eski Topol-M roketinin yerini alacak şekilde tasarlanmıştır ve silolardan ve mobil rampalardan fırlatılabilir. RS-24 "Yars", nükleer savaş başlıklarına ve yaklaşık 11.000 kilometre menzile sahip birden fazla bağımsız olarak hedeflenebilir yeniden giriş aracını (MIRV) taşıyabilir. Rusya'nın en gelişmiş ICBM'lerinden biri olarak kabul ediliyor ve nükleer caydırıcılık stratejisinde kilit bir rol oynuyor. RS-24 “Yars”, Rus Stratejik Füze Birlikleri tarafından işletilmektedir ve Rusya'nın nükleer cephaneliğindeki birkaç balistik füzeden biridir.LGM-30G Minuteman III: Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri tarafından kullanılan kıtalararası bir balistik füzedir (ICBM).1970'lerde hizmete giren füze, bugün hala ABD'nin en önemli nükleer silah gemilerinden biridir. Minuteman III, üç ayrı savaş başlığı taşıma ve 13.000 km menzile sahiptir. ABD'nin ulusal güvenliği için kritik bir rol oynamaktadır. İleri teknoloji kontrol sistemleri sayesinde oldukça hassas bir hedef belirleme yeteneğine sahiptir. Minuteman III, ABD Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı olarak kontrol edilir ve ülkenin nükleer silah sisteminde önemli bir rol oynar. Füze, ABD'nin düşmanlarına karşı caydırıcı bir güç oluşturur.
 
Dongfeng-41: ilk kez 2015 yılında halka sergilenen bir Çin kıtalararası balistik füzesidir (ICBM). 12.000 kilometreyi aşan menzili ve on adede kadar nükleer taşıma kapasitesi ile dünyanın en güçlü ICBM'lerinden biridir. savaş başlıkları Dongfeng-41, karada taşınabilir olarak kabul edilir ve bu da potansiyel bir çatışmada yerini tespit etmeyi ve hedef almayı daha zor hale getirir. Dongfeng-41, Halk Kurtuluş Ordusu Roket Gücü tarafından işletilmektedir.
 
RS-28 "Sarmat": Şu anda geliştirilmekte olan bir Rus kıtalararası balistik füzesidir (ICBM) ve eski R-36M2 "Voyevoda" füzesinin yerini alması beklenmektedir. "Sarmat", yaklaşık 18.000 kilometrelik menzili ve çok sayıda nükleer savaş başlığı taşıma yeteneği ile dünyanın en güçlü ve gelişmiş ICBM'lerinden biri olacak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca füze savunma sistemlerinden kaçabileceğine inanılıyor.

 

Bunları Biliyor Muydunuz?

1) Bora, Türkiye yapımı bir kısa menzilli taktik balistik füzedir. Füze, Roketsan tarafından geliştirilip 2017 yılında hizmete girmiştir.
2) ABD ve Rusya başta olmak üzere oldukça az ülke anti-balistik füze teknolojisine sahiptir.
3) İnsanlı uzay uçuşları, balistik füzelerin geliştirilmesiyle mümkün oldu. NASA'nın ilk astronotları, Mercury programı sırasında Redstone balistik füzesi üzerindeki kapsülle uzaya fırlatılmıştır.
4) MIRV (çoklu hedefli ayrılabilir savaş başlığı) teknolojisi, balistik füzelerin yıkıcı etkisini artırmıştır. MIRV özelliği, bir füze tarafından birden fazla hedefe saldırılabilmesini sağlar ve bu nedenle nükleer silahların etkisi daha da artar.
5) Balistik füzeler, hem askeri hem de sivil amaçlar için kullanılabilirler. Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri, Atlas füzesini ilk kez 1958 yılında, ilk uyduları Dünya yörüngesine yerleştirmek için kullanmıştır.
6) Dünya üzerindeki birçok ülke, balistik füzelerin nükleer silahların yayılmasına karşı bir caydırıcı olduğunu düşünmektedir. Bu nedenle, nükleer silahların yayılmasının önlenmesi amacıyla, bazı ülkeler balistik füze sistemlerine yatırım yapmaktadır.

Yazar: Pelin Çamur

Kaynak:

► Zarchan, P. ve Musoff, H., "Fundamentals of Kalman Filtering: A Practical Approach,"
► SR Choudhury, "Balistik füze yörünge simülasyonu: bir inceleme", Progress in Aerospace Sciences
► "Ballistic Missile Basics." Federation of American Scientists, 20 Apr. 2009, fas.org/nuke/intro/missile/basics.htm.
► "Ballistic Missile." Encyclopædia Britannica, Encyclopædia Britannica, britannica.com/technology/ballistic-missile.


Aktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar