elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

3 Boyutlu Yazıcıdan Kalp de Çıkar

Teknoloji dünyasına çok hızlı giriş yapan ve birçok ülkede kullanımı yaygınlaşmaya başlayan 3 boyutlu yazıcılar, mühendislik, endüstriyel tasarım, eğitim ve savunma sanayiinden sonra tıp dünyasında özellikle cerrahi alanda da kullanılmaya başlandı. Bunun en büyük örneklerinden biri de Roland Lian Cung Bawi isimli 14 aylık bebek.A- A+
08.03.2014 tarihli yazı 11566 kez okunmuştur.

Teknoloji dünyasına çok hızlı giriş yapan ve birçok ülkede kullanımı yaygınlaşmaya başlayan 3 boyutlu yazıcılar, mühendislik, endüstriyel tasarım, eğitim ve savunma sanayiinden sonra tıp dünyasında özellikle cerrahi alanda da kullanılmaya başlandı. Bunun en büyük örneklerinden biri de Roland Lian Cung Bawi isimli 14 aylık bebek.


 

İlginizi Çekebilir : 3D Printer'dan Nasıl Çıktı Alınır

 
Roland Lian Cung Bawi, doğuştan kalp rahatsızlığına sahip 14 aylık bir bebek. Riskli bir cerrahi operasyon geçirmesi gereken bu bebeğin tedavisinde yardımcı olması için 3 boyutlu yazıcı kullanma fikri Kosair Çocuk Hastanesi’nden radyolog Philip Dydynski’nin aklına geldi. Louisville Üniversitesi Hızlı Prototipleme Merkezi’ni ziyareti sırasında 3 boyutlu baskı teknolojisinden etkilenen radyolog Dydynski, bu teknolojiyi kullanarak cerrahi operasyonlarda daha iyi planlama hazırlık yapılabileceğini öne sürdü.
 
 

Üniversiteden de olumlu yanıt alan Dydynski, işbirliği ile esnek materyal kullanarak doğal çocuk kalbinin 1.5 katı büyüklüğünde ve 600 dolar maliyetinde gerçeğine benzer bir model kalp geliştirdiler. Bebeği ameliyata almadan önce kalp cerrahı Erle Austin’in üzerinde denemeler, planlar ve farklı teknikler geliştirmesini sağlayan bu model ameliyatta başarılı olmasını sağlamış.Cerrah Erle Austin’in “oyun değiştirici” olarak nitelediği bu model karmaşık ameliyatlarda planlama ve hazırlık açısından önemli bir model olarak görülüyor.  

 
 


3 boyutlu yazıcılar, mühendislik, endüstriyel tasarım, eğitim ve savunma sanayiinden sonra dişçilik ve tıp sektöründe de kullanılmaya başlanan 3 boyutlu yazıcılar birçok tedavide, cerrahi operasyonlarda ve protez üretiminde rehber, modelleme ve planlama aracı olarak kullanılacağı görülüyor.
 Kaynak:

►İnteresting Engineering
DonanımHaber
Forbes

Osman ÖZTÜRK
Osman Öztürk Osman Öztürk Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.