elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Viko Yakın Dönem Hedeflerini Açıkladı

Elektrik enerjisinin aktarılması, kullanılması ve daha kolay sunumu amacıyla çözümler üretmekte olan Viko, 2020 yılına kadar gerçekleştirmeyi düşündüğü hedeflerini açıkladı.A- A+
17.12.2010 tarihli yazı 5364 kez okunmuştur.

Elektrik tesisat alçak gerilim sektörünün lideri VİKO Elektrik ve Elektronik Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Durmaz, şirketin 30.yılı dolayısıyla yaptığı basın toplantısında, 10 yıl içerisinde sektörlerinde dünyada en büyük 10 şirket arasına girmeyi hedeflediklerini söyledi ve "Şu anda 175 milyon TL olan ciromuzu 2020 yılında 1 milyar TL'ye çıkarmak istiyoruz. Son 10 yılda 10 kat büyüdük. Bunu da gerçekleştireceğimize inanıyoruz. Ayrıca önümüzdeki iki yıl içerisinde de halka açılacağız. Buradan elde edeceğimiz sermaye artışı ile de stratejik iş birlikleri ve şirket alımları gerçekletirmek istiyoruz' şeklinde konuştu.


Durmaz, "Yabancı şirketler bizimle yakından ilgileniyor. Stratejik iş birliği yapabiliriz. Ancak lafı satışa getirirlerse orada yokuz diyoruz. Her yıl bir iki kez Viko'yu satıyorlar. Biz bugün bu hedeflerimizi açıklayarak bunların yanlış söylentiler olduğunu göstermiş olduk' dedi.
Viko Genel Müdürü Nusret Kayhan Apaydın da, 2020'ye kadar 5.5 kat büyümeyi hedeflediklerini söyleyerek 'Gelecek yıllarda yurtiçi ve yutrdışında yeni üretim ve lojistik tesisleri kuracağız. Son 10 yılda 100 milyon dolar yatırım yaptık. Önümüzdeki 10 yıl ise yatırım miktarımızı 250 milyon dolar olarak belirledik' diye konuştu.

Apaydın şöyle devam etti: "2011 yılında yüzde 38 büyümeyi hedefliyoruz. 175 milyon TL olan ciromuz bu şekilde 240 milyon TL'ye yükselecek. Yurtiçi satışlarımızda yüzde 45, yurtdışı satışlarımızda ise yüzde 27'lik bir artış bekliyoruz. Bu yıl üretimimizin yüzde 45'ini 66 ülkeye ihraç ettik. Gelecek yıl ülke sayısını 75'e çıkaracağız.'
 


GÜNÜN FİRMASI