elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Türkiye’nin İlk Orta Gerilim Güneş Enerji Projesi Bursa' da Yapıldı

Türkiye güneş enerji sektörünün deneyimli firmalarından Merk Solar Türkiye’nin ilk Orta Gerilim (OG) Şebeke ’den bağlı güneş enerji projesini devreye aldı.A- A+
06.02.2013 tarihli yazı 9425 kez okunmuştur.
Ağustos ayında Gürsu Belediyesi tarafından ihalesi yapılan proje Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından desteklenmekte olup, yenilenebilir enerji alanında devlet destekli en büyük kamu projesi olma özelliğini taşımaktadır. Arazi üzerine kurulan 96 kWp kurulu güce sahip olan sistemin ürettiği elektriğin tümünü dağıtım şirketi UEDAŞ’a vererek Gürsu Belediye Binası’nın elektrik faturasını sıfırlaması hedeflenmektedir. Konumu itibariyle proje, Lisanssız Elektrik Üretimi Yönetmeliği kapsamında üretim-tüketim noktalarının farklı olduğu ilk referans uygulama olmaktadır.

Şirket, tamamlanan Gürsu projesiyle Lisanssız Elektrik Üretimi Yönetmeliği kapsamında Ankara TEDAŞ tarafından onaylanan ve Orta Gerilim Şebekesi’nden  bağlantı yapılarak enerji satışına başlayan ilk  fotovoltaik  projesini tamamlamayı başardı.
 

Şirket yetkililerinin açıklamasına göre "Hazırlanmış projeler tip proje kabul edilmiş olup, tamamlanan bu uygulamayla tüm Türkiye’ye uluslararası standartlara dayanan bir referans proje sunmuş bulunmaktayız. Gürsu projesi kapsamında hazırladığımız projeler ve TEİAŞ’a yaptığımız girişimler sonucu güneş enerji yatırımlarında ilgili dağıtım şirketlerince istenebilecek “otoprodüktör fideri donatımı”   şartını ortadan kaldırarak  yatırımcıları ek bir maliyetten kurtarmış bulunmaktayız. Sektöre vermiş olduğumuz bu destek itibariyle ilgili regülasyonlara katkı sağlamaya devam etmekteyiz."

Projeye  ilave olarak Belediye binasının önündeki parka yapılmış olan çift eksenli tracker sistemi de ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. 7 kW kurulu güce sahip olan sistem parkın içerisinde yer alan güneş evinin enerji ihtiyacını karşılamaktadır.
 

Merk Solar

Cumali ÖZEL Cumali ÖZEL Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder Yazdır