elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Teknoloji ve Eğlenceyi Bir Arada Sunan Maker Fuarı İzmir’de

Bu sene Türkiye’nin dört bir yanından maker’ların birbirinden yaratıcı, eğlenceli, öğretici atölye ve sergileri ile katılacağı İzmir Maker Faire, 26 Ağustos-4 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek. Teması inovasyon olan 85. İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF) ile birlikte gerçekleştirilecek bu fuara 2 milyon kişinin katılması bekleniyor.A- A+
28.07.2016 tarihli yazı 8124 kez okunmuştur.
Her geçen gün daha çok insanın dahil olduğu “maker hareketi”, “kendin yap” kültürünü benimsemiş ve teknolojiyi kullanmayı seven maker’ların oluşturduğu bir harekettir. Maker ise kendi kendine üretim yapabilen, elindeki ürünü farklı şekillerde kullanabilen veya onarabilen, özünde mucit sayılabilecek kişilere deniyor. Aslında örgü örmekten sabun yapmaya, tasarım işlerinden elektronik devreler oluşturmaya, üç boyutlu yazıcıları kullanmaktan çeşitli robotlar yapmaya kadar 7’den 77’ye herkes “maker ruhu” ile güzel projeler ortaya koyabilir.Bu sene Türkiye’nin dört bir yanından maker’ların birbirinden yaratıcı, eğlenceli, öğretici atölye ve sergileri ile katılacağı İzmir Maker Faire, 26 Ağustos-4 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek. Teması inovasyon olan 85. İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF) ile birlikte gerçekleştirilecek bu fuara 2 milyon kişinin katılması bekleniyor.
 
►İlginizi Çekebilir: Kertenkele Robot| Pleurobot

Etkinliğin öncelikli hedefi başta çocuklar olmak üzere daha çok insanın kendi işlerine yarayacak üretimler yapmasını sağlayacak farkındalığı oluşturmak. Bu amaçla normalde yüksek bütçeler ile alınabilecek yazılım, el işleri, elektronik işler gibi konularla ilgili eğitimler fuar süresince ücretsiz verilecek. Bir diğer amaç ise katılımcıları atölye çalışmaları ile buluşturmak. Bu sayede katılımcılar üç boyutlu yazıcıyı kullanarak bardak, çatal, tabak gibi ev gereçlerinden kıyafetlere, oyuncaktan sanat ürünlerine hatta yeni bir üç boyutlu yazıcıya kadar birbirinden farklı ürünler üretebilecek.10 gün boyunca devam edecek İzmir Maker Faire’ın bünyesinde insansız hava araçlarının ve robotların kullanılacağı yarışmalar ile çeşitli sergiler de yer alacak. Dahası farklı sürpriz çalışmalar da etkinlik boyunca ziyaretçilere sunulacak. Etkinlik başvuruları, projesini 2 milyon kişiyle paylaşmak isteyen herkese açık. Teknolojik gelişmelerden haberdar olmak ve etkinlikle ilgili ayrıntılı bilgi almak için facebook.com/izmirmakerfaire ve izmirmakerfaire.com adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

Proje toplama dosyasını doldurarak bu fuara tüm makerlar, üniversite ve lise öğrencileri katılabilir,


facebook.com/izmirmakerfaireKaynak:

► bilimgenc.tubitak.gov.tr