elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

IBM'den akıllı şehirlere 50 milyon dolar

IBM firması, dünya genelinde 100 farklı belediyeye "Smarter Cities Challenge" (Akıllı Şehirler Mücadelesi) projesi adı altında 50 milyon dolarlık teknoloji ve hizmet getiriyor.A- A+
06.12.2010 tarihli yazı 3036 kez okunmuştur.

IBM, dünya genelinde 100 farklı belediyeye yardımcı olacak "Smarter Cities Challenge" (Akıllı Şehirler Mücadelesi)'ne 50 milyon dolarlık teknoloji ve hizmet sunacağını açıkladı.

IBM'den yapılan yazılı açıklamaya göre, IBM uzmanlarından oluşan ekipler şehirlerdeki belediyelerin üst düzey yöneticilerine; belediye hizmetlerini daha etkili bir şekilde sunma, başarılı büyüme, vatandaşla ilişkileri geliştirme ve verimlilik düzeyini artırma gibi konularda tavsiyelerde bulunacak.

"Smarter Cities Challenge" destek programında yer alacak her kent belediyesine 400 bin dolar bağışta bulunulacak.

Programda yer almak isteyen belediyeler, kentlerinde önem arz eden ve makul uygulamalarla sonuca varma olasılığı bulunan 2 ila 4 stratejik konuyu belirterek IBM'e başvurmak zorunda. Kentin geçmişte problem çözümü konusunda sergilediği yenilikçilik ve performans, şehir yöneticileri ve halk ile kurulacak ilişkiler açısından gerekli erişim ve zaman ayırma olanakları, teknoloji ve açık veri kullanımındaki kararlılık, sergilenen isteklilik düzeyi gibi kriterler değerlendirilerek programa katılmaya hak kazanan belediyeler seçilecek.

Büyüklüklerine bakılmaksızın tüm belediyeler destek programına başvurabilir. Bununla birlikte nüfusları 100 bin–700 bin arasında olan kentlerin, bu süreçten daha fazla kazanç sağlamaları bekleniyor.